CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

LPD 2020 - termín konaní: 25.7.2020 19:00 - 23:00 hod. a 26.7.2020 01:00 - 05:00 hod., Přihláška LPD 2020

Jak formátovat text při vkládání článků

Kategorie: Návody a postupy, Všechny články

Zjistil jsem, že je ve velké oblibě při psaní článku používat Word nebo jiný textový editor, kdy se v něm napíše celý článek (mnohdy i včetně obrázků) a pak se celý jen překopíruje do editoru na webu.

Zjistil jsem, že je ve velké oblibě při psaní článku používat Word nebo jiný textový editor, kdy se v něm napíše celý článek (mnohdy i včetně obrázků) a pak se celý jen překopíruje do editoru na webu. To je poněkud nešťastný způsob, protože se tak do zdrojového kódu článku vkládá mnoho dalších zbytečných a někdy i nebezpečných dat – nebezpečných pro soukromí autora článku. Některé textové editory totiž kromě užitečného textu na pozadí vloží i např. jméno, na koho byl program v PC registrován, název počítače v síti, cestu do složky, kde je článek u autora na PC uložen a spousty dalších soukromých informací, ke kterým se sice běžný uživatel webu nedostane, ale být tam opravdu nemusí.

 

Kapitoly:

 


Základní formát textu

Nejjednodušší způsob je psát přímo v editoru a používat formátovací prostředky, které poskytuje. Na vytvoření článku je tam vše potřebné a vytvoří-li se článek čistě jen z prostředků editoru, je zajištěno i koukatelné rozložení článku na mobilu, tabletu a podobně. 

K formátování textu slouží lišta s funkcemi, kterou například už využíváme ke vkládání obrázků záložkou „Vložit“:

Základní funkce k formátování textu jsou ihned v dolním levém rohu. Standardně tam je položka „Odstavec“. Tímo nastavením se zadává základní parametr textu ke správnému zobrazení. Drtivá většina textu v článku, tedy všechny odstavce apod. budou právě v nastavení „Odstavec“. 

Další položky pod názvy Nadpis 1 až 6 slouží ke zvětšení textu, který bude jako nadpis a po zveřejnění článku budou takto označené texty vypadat následovně:

  nadpis 1

  nadpis 2

  nadpis 3

  nadpis 4

  nadpis 5
  nadpis 6

  odstavec

  Preformatted

 

Další formátování textu jako je tučně, kurzíva, barva písma a podobně je ve spodní části funkční lišty pod jednotlivými ikonami stejně jako zarovnání textu na střed, do bloku a podobně. Zarovnání funguje i na obrázky. V samostatné záložce „Formát“ jsou k nalezení další formátovací prostředky.

 


Tabulky

Důležité jsou také tabulky, do kterých se vypisují různá data. Kdo s tabulkami umí, ví, že s nimi lze vytvářet působivá díla. Tady popíšu jen základ, testování a zjišťování možností je pak již na Vás. Pro vložení tabulky o čtyřech sloupcích a třech řádcích (na obrázku) použiju jen myš, kterou si potřebnou velikost přímo vyberu.

Tabulka vytvořená podle obrázku bez jakéhokoli dalšího zásahu bude po doplnění obsahu vypadat následovně:

tabulka 4x3 sloupec A sloupec B sloupec C
řádek 1 text A1 text B1  
řádek 2     text C2

 

Tabulku si pak mohu buď přímo myší nebo ve vlastnostech tabulky upravit co do šířky a pak jí i třeba vypnout rámeček. Takhle vypadá tatáž tabulka s vypnutým rámečkem, s roztažením na 400px a zarovnaná na střed a pod tabulkou je obrázek, jak toho docílit prostřednictvím Vlastností tabulky:

tabulka 4x3 sloupec A sloupec B sloupec C
řádek 1 text A1 text B1  
řádek 2     text C2

 

Pro zpřístupnění Vlastností tabulky je třeba nejprve kamkoli do tabulky kliknout myší a ve funkční liště vybrat záložku Tabilka a Vlastnosti tabulky. Když pak otebřené vlastnosti vyplním podle obrázku, docílím tak uvedených změn.

Sloupcům ve vytvořené tabulce lze nastavit požadovanou šířku tažením myší a lze každé buňce nastavit barvu pozadí. K tomu je potřeba kliknout myší do jedné buňky, nebo myší vybrat více buněk v řádku nebo sloupci. V záložce na funkční liště vybrat Tabulka - Buňka - Vlatnosti buňky:

V otevřených vlastnostech překliknout na záložku "Pokročilé" a pak si již jen vybrat barvu pozadí - výsledek vidíš v tabulce výše. 

 


Vkládání obrázků

Jen připomenu vkládání obrázků. To je prostřednictvím funkční lišty - záložka Vložit – Obrázek, v otevřeném okně se překliknout na záložku Nahrát. Vybrat obrázek na lokálním disku a potvrdit. Více k tomu bylo napsáno v článku o publikaci článků. To zní divně…

 


Kopírování z wordu

Pokud tě to až do teď nepřesvědčilo, že je lepší psát články přímo v administraci na webu, tak je pro tebe tento postup. Z wordu nebo jiného textového editoru na lokálním počítači máš tedy do administrace překopírovaný text a možná i včetně nějaké té tabulky. Aby ve zdroji články nebyly tvé osobní údaje a jiné zbytečné znaky, které navíc zpomalují načítání článku, je třeba použít funkci k odstranění předešlého formátování. Tímto zbyde jen text, který chceš přednést ostatním. Odstraní se veškeré předešlé formátování, které už doděláš funkční lištou podle shora uvedených postupů.

Postup je velice jednoduchý. V editoru zkopírovaný text máš, takže jej teď celý označ myší (nebo klikneš někam do textu a použij klávesovou zkratku CTRL+A) a pak už jen klikneš na tlačítko k odstranění formátu:

Ano, tímto postupem příjdeš o vzhled textu, jak sis ho udělal u sebe na počítači. Formátování ale můžeš dodělat v editoru na webu, tvůj článek bude čitelný i na mobilních zařízení a bude se rychleji načítat a mimo jiné odstraníš soukromé informace, které kopírováním nevědomky vkládáš.

 


Finta FŇ

Já osobně si také článek napíšu ve wordu, protože mi označí chyby... Do editoru na webu jej pak po odstavcích kopíruji přes poznámkový blok, protože tím se formátování odstraní a pak text z poznámkového bloku (CTRL+A pak CTRL+C) nakopíruji do editoru (CTRL+V). Když mám všechny odstavce v editoru, doplním si formátování už dle potřeby, doplním obrázky a zveřejním.

 

Komentáře

postPřidat komentář
Jirka Daněk / programátor
odpovědět citovat
Články lze psát zde v editoru, dokud ho nepotvrdíte jako schválený, tak pro ostatní není viditelný. Není problém tedy mít na webu rozepsaný článek a dokončit ho až se Vám bude chtít, bez zbytečného kopírování sem a tam.