CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

LPD 2020 - termín konaní: 25.7.2020 19:00 - 23:00 hod. a 26.7.2020 01:00 - 05:00 hod., Přihláška LPD 2020

Seznámení s roBOTem

Kategorie: Návody a postupy
Seznámení s roBOTem

Schůze se blíží a vy víte, že se můžete těšit na slíbeného robota v Telegramu - no možná uvítáte bližší seznámení o tom jak takový robot funguje a co přesně od něj můžete čekat :

Přeskočím úvodní část - instalaci Telegramu a jeho zprovoznění, většina již telegram máte nainstalovaný , přepnutý do češtiny ( kdo ještě češtinu nemáte - to by mělo stačit proklikat se tudy https://t.co/8OoKlW5dWw?amp=1 ) .
V nastavení Telegramu krom jiného je dobré mít  vyplněné username, česky Uživatelské jméno (šipka ukazuje, kde hledat).

Ještě zmíním, že program Telegram existuje pro mhoho platforem, takže funguje na WindowsPC, Linuxu, na Androidu i na IOS. 

Poslední info z provozu - leckteří si naříkáte, že Telegram pořád pípá a vás to ruší, otravuje. Je dobré vědět, že to jste VY, kdo určuje, co vám v telefonu (i na PC) bude pípat , čím se necháte otravovat a rušit. Každou komunikaci a to jak s jednotlivými lidmi, tak se skupinovým pokecem kde je víc lidí si můžete ztlumit, vypnout u ní zvuk. Zjednodušeně jak na to :

Otevřu si konverzaci, u které chci ztlumit zvuk, vpravo nahoře jsou tři tečky, to je vstup do menu, kde je možno vybrat Vypnutí oznámení a další krok je zvolit na jak dlouho to vypnutí chceme - včetně nafurt, nebo-li tedy napořád. Já sám například mám vypnutý zvuk u všech konferencí, ale u jednotlivců mám až na vyjímky zvuk zapnutý - tam se chci  dozvědět hned že někdo chce něco přímo soukromně rovnou mě.  Obsah konferencí si ale čtu pěkně v klídku, kdzž se mi chce tomu věnovat čas. Toto schéma vám samozřejmě nevnucuji, jen ukazuji jak je možno si to pípání omezit na přijatelnou mez , je jisté, že někomu jinému bude vyhovovat zcela jiný přístup - a to podstatné je, že nástroj na to v Telegramu mají.

    

***************************************************************************************************

Takže co je robot v Telegramu ?

Služebníček, který čeká na vaše příkazy. Jaké příkazy ? Jakékoliv, které ho autor naučil. Je dobré vědět, že příkazy začínají lomítkem. Je možné takové nastavení kdy robot reaguje pouze na příkazy lomítkem začínající a na normální komunikaci nereaguje. Pokud robot není "povýšen" na správce, pak ani k jiným zprávám než k těm které začínají lomítkem nemá přístup - nevidí je. To je bezpečnostní opatření od autorů Telegramu a náš robot  vyšší práva ve skupině nepotřebuje.

Tady malá vsuvka - je výhodné a společensky přijatelnější, když se s robotem bavíte napřímo, pouze "mezi čtyřma očima" než ve skupině, kde vaše zprávy vidí ostatní účastníci . Vopruzovat ostatní tím, že si ve skupině pindáte s robotem není vnímáno ostatními příliš pozitivně. Dobrá zpráva je, že náš robot si umí povídat jak napřímo, tak většinu příkazů umí i ve skupině. Pokud se diskutuje o nějakém tématu , může robot posloužit jako zdroj informací pro všechny účastníky pokecu - je tedy na Vás, jak k robotovi budete přistupovat.

Co to vlastně umí - Náš robot pokrývá zhruba tři oblasti - jednak je to práce s lokátorem a databázemi (ano, s těmi, co se o ně stará Tomáš Roudnice), druhak je to možnost rychlého přehledu co je nového v jednotlivých oblastech na našich stránkách a nakonec je to usnadnění vkládání příspěvků do Vzkazníku a to včetně obrázků.

Základní povel u robotů v Telegramu bývá povel /help
Všimněte si, že povel jak jsme si říkali začíná lomítkem , po jeho odeslání bude vypsán seznam všech vám dostupných příkazů. Ten seznam se může a bude mezi jednotlivými uživateli lišit - podle toho, jaká máte nastavená oprávnění. Většina příkazů je nyní dostupná všem, ale to se samozřejmě může změnit.

Vítej

/help - tato nápověda

/start - oveření funkčnosti robota

/d lokator1 lokator2 - distanc,čili výpočet vzdálenosti mezi dvěma lokátory

/v nazev nebo lokátor - výpis z databáze volaček

/l název (nebo lokátor) - výpis z databáze QTH

/c - seznam Článků

/a - seznam Aktualit

/p - seznam avizovaných Potrejblů

/m - Manévry - seznam přihlášení na akce klubu

/t - Tlachadlo ( veřejný vzkazník na www.cbdx.cz )

/poc - předpověď počasí z www.chmi.cz. Pokud k příkazu /poc přidáte další dva znaky z názvu kraje, dostanete předpověď přímo pro tento kraj, např /pocli - Liberecký kraj ( /poczl /pocmo /pocji /pocol /pocvy /pocpa /pockr /pocli /pocji /pocpr /pocst /pocus /pocpl /pocka )

/sv - dnes má svátek

/cl číslo - Vypíše komu číslo CLka patří, patřilo

/cl volačka - vyhledání všech CL AKTIVNÍCH členů klubu

/k text text ... - Odeslání komentáře vzkazníku

Odeslat foto - provede odeslání fotky do vzkazníku. Pokud k fotografii přidáte titulek, bude tento text uveden vedle zaslané fotografie (což je lepší, než nejprve poslat foto a pak v dalším kroku upravovat příspěvek).

Odeslat svoji polohu - ve kterém lokátoru se nacházíš

Začneme popisem něčeho stravitelného -  na příkaz /sv nám robot odepíše kdo má ten den svátek. 

Vidíte tedy sami, že používat robota není žádná věda - napíšete příkaz a dostanete odpověď. Tento princip se stále opakuje, takže osvojit si práci s robotem je v podstatě velmi jednoduché, zvláště když víte, že pod příkazem /help máte seznam všech příkazů, které můžete použít.

Je možné zadávat i mírně ložitější příkazy - s parametrem. Například příkaz /d očekává dva parametry, dva lokátory a když je od vás dostane, spočítá vzdálenost mezi nimi :


A máme tu další vychytávku - využití přístrojů, které mají GPS.  Stolní počítače to většinou neumí, ale telefony a tablety ano - odeslat svojí polohu. Jakmile odešlete robotovi svojí polohu, obratem obdržíte zpět lokátor ve kterém se nacházíte.

Jak na to ? Dole tuknete na Sponku, zvolíte Poloha a po ustálení GPS polohu odešlete, viz šipka. Odměnou vám bude vypsání lokátoru podle polohy, kterou jste odeslali.

   

Tuknout na sponku            ,                  zvolit Poloha               

   

Odeslat vybrané souřadnice ,                    VÝSLEDEK - čili LOKÁTOR

Všimněte si, že pod lokátorem jsou již předpřipravené další dva příkazy - stačí si vybrat a tuknout na některý z nich ! Příkaz /v následovaný lokátorem vypíše všechny volačky z databáze volaček, které se nacházejí v daném lokátoru

   

Seznam volaček v lokátoru JO70GQ

   

Příkaz /l vypíše místa v daném lokátoru. Protože se nevejdou na obrazovku najednou (limit velikosti jedné odpovědi od robota je omezen na pár kilobajtů) , je připraven další příkaz, který zajistí pokračování výpisu z databáze lokátorů. Pohodlné, že ?

Pojďme na další příkaz /poc - vypíše veřejně dostupnou předpověď počasí z www.chmi.cz,  Pokud za příkaz /poc doplníte ještě další dvě písmenka ze začátku názvu kraje, dostanete podrobnější předpověď cílenou na tento kraj. Například pro kraj Liberecký by příkaz vypadal /pocli .


A dostáváme se k sadě příkazů, které vám zprostředkují informace vložené na naše stránky www.cbdx.cz . Jsou to stejné informace, ke terým se dostanete po vstupu na naše stránky - máte tedy možnost si zvolit jednu z obou možností jak se k informacím na stránkách dostat. Na  PC pravděpodobně sáhnete po prohlížeči, kde budete mít vše přehledně před sebou, venku na mobilu s menším displejem a omezenými daty vám možná přijde vhod značně úspornější způsob zobrazení informací.

Jsou to tyto příkazy : /a - seznam Aktualit, /c - seznam Článků,  /p - seznam avizovaných Potrejblů, /m - Manévry - seznam přihlášení na akce klubu ,  /t - Tlachadlo ( veřejný vzkazník na www.cbdx.cz ).

Existují i povely které jsou dostupné pouze členům klubu, Telegram je totiž trvale přihlášený na naše stránky a může si ověřit, kdo má jaká přidělená práva, tak jsme toho využili. Jako příklad mohu uvést

/cl číslo - Vypíše komu číslo CLka patří, patřilo
/cl volačka - vyhledání ze všech členů klubu

  

To všechno zatím uvedené je myslím si sice zajímavé a může se hodit mít neustále po ruce takového pomocníka, nicméně to nejlepší teprve přijde . Poslední sada příkazů totiž provádí vkládání příspěvků přímo do tlachadla na naše hlavní klubové stránky a to včetně obrázků ! Podle pořekadla lepší jeden obrázek než tisíc slov si myslím, že jednoduchý a rychlý způsob jak z mobilu v terénu neskutečně jednoduše vložit příspěvek i s obrázkem by mohl zvýšit návštěvnost stránek. 

Jak se to provádí ? Mobilem vyfotíte to co chcete presentovat a přidáte k tomu třebas i krátký komentář. Je možno vkládat i samotné komentáře bez obrázku ( příkaz /k komentář ... ) .Tato funkce není automaticky dostupná každému, ale jen tomu kdo splní počáteční registraci potřebnou k možnosti robota používat. I když by to šlo, nechtěl jsem připustit anonymní vkládání komentářů, čili všechny komentáře vložené pomocí Telegramu jsou vloženy pod skutečnými přihlašovacími údaji. V dnešní době, kdy za obsah stránek odpovídá provozovatel si ani anonymní vkládání dat na stránky neumím představit. 

Uvedené opatření navíc umožňuje editaci a opravu vloženého příspěvku. Například vložíte fotku, ale zapomenete vložit doprovodný text - není problém, po odesání fotky dostanete od robota potvrzení o odeslání vašeho příspěvku a součástí potvrzení je i možnost tuknout na EDITACI příspěvku. Otevře se vám stránka s vaším příspěvkem a ten můžete hned editovat, upravovat.

Těch několik fotek přidaných minulý víkend expedicí Borůvka bylo praktickým testem , kdy uvedenou funkci vyzkoušeli Kid Liberec a Čert Liberec - díky za pomoc s vychytáváním much, chlapáci.

Vám všem ostatním přeji pohodu při užívání robota, a jako vždy přeji všem - bavte se !

PS: Jak se přihlásit, zaregistrovat si robota, to je obsahem dalšího samostatného krátkého článku.

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět citovat
Bohouši z principu mě štve jakákoli nevyžádaná zpráva. U této je navíc informační hodnota 0. Nevím, proč by mi měla chodit zpráva, kde je napsáno, kdo má dnes a zítra svátek.
Ale nedělej si s tím starosti, přišlo mi použitelné vyhledání vzdálenosti a seznam portejblů, a když tak na to koukám, jak jsem to využíval, tak to celý smažu.
Měj se.
Bohouš CL-6 napsal/a: MHS napsal/a: Jak ty zprávy zastavit? Díky

Vida, zapnuti a vypnutí zpráv zatím není hotové, brzy ho doprogramuji. Jen co se dostanu k PC, provedu ručně u tebe nastavení.

Jen se optam pokud mi to chceš říct : proč to chceš zrušit ? Každé ráno to je moc často ? Více by ti vyhovoval delší interval ? Týden ? Měsíční souhrn ? Ptám se pro získání představy abych lépe mohl vytvorit vhodné volby i ostatním . Úplné vypnutí tam samozřejmě rovněž bude.

Díky. Bohouš
odpovědět citovat
Jak ty zprávy zastavit? Díky
Bohouš CL-6
citovat
MHS napsal/a: Jak ty zprávy zastavit? Díky


Vida, zapnuti a vypnutí zpráv zatím není hotové, brzy ho doprogramuji. Jen co se dostanu k PC, provedu ručně u tebe nastavení.

Jen se optam pokud mi to chceš říct : proč to chceš zrušit ? Každé ráno to je moc často ? Více by ti vyhovoval delší interval ? Týden ? Měsíční souhrn ? Ptám se pro získání představy abych lépe mohl vytvorit vhodné volby i ostatním . Úplné vypnutí tam samozřejmě rovněž bude.

Díky. Bohouš
odpovědět citovat
Začaly mě z robota chodit zprávy každý den, Info o svátku. Nejsem si vědom, že bych to někde zapínal.
Bohouš CL-6
odpovědět citovat
Slíbené pokračování Jak robota zprovoznit najdete zde : https://cbdx.cz/clanky/navody-a-postupy/bot-v-telegramu-prihlaseni
Soptík Hřensko CL-95
odpovědět citovat
Teda ty nás takhle namlsáš a pak to uděláš jak Ulici na pokračování... 3
Bohouš CL-6
citovat
Tak do toho, testuj ať máme pozítří další téma k diskusi ... 10