CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

POZOR, POZOR!!! Holice 2022 Vyhlašování výsledků CB soutěží bude ve Velkém sále 27.8.2022 od 13 hod. Program ZDE.

 

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Expedice Žába na CB portejblu.

Kategorie: Všechny články, Česká CB liga
Expedice Žába na CB portejblu.

Dobrý den, ahoj. Dnešní těžká doba a současný lockdown nutí nás portejblisty přesunout vysílací časy na odpolední hodíny, kdy podmínky nejsou takové jako v nočních hodinách a hlavně v těch ranních. Přesto, pokud si  člověk vybere správný kopec a má dobrou techniku (není můj případ) může udělat pěkná  spojení. Protože to můj případ není, mohl jsem dnes krátce po třetí hodině odpolední Expedici Mafia (jestli to byla ona, ale někdo na ně dával výzvu) jen  lehce tušit ale na spojení to z mého dnešního portejblu na parkovišti pod rozhlednou Špulka u Libosína v lokátoru JN79JS nebylo. Ani Expedici Radegast s pomocí USB se udělat nepovedlo i když slyšet byla. Parkoviště je pěkné místo s dobrým výhledem na východ.

Nachází se hned vedle silnice z Divišova na Struhařov. Pokud zde neprší či právě neslezla velká vrstva sněhu tak jako teď, je zde pěkná louka po které se dobře jede. Dnes to ale spíš připomínalo rozorané pole.

Bodejť by ne. Když jsem přijel před třetí, stálo tu asi 40 aut s návštěvníky rozhledny Špulka. Někteří měli i problém  vyjet zpět na cestu a museli si navzájem pomáhat. Už aby bylo sucho!

Expedice Žába používá v současnosti laminátový 13 metrový teleskop s drátovou anténou půlkou. Tím je dáno její okruh spojení. Slyší víc, dovolá se míň, Ale tak tomu bylo skoro vždy, Žába ráda experimentuje takže až se oteplí, začne experimentovat s nově nabytou směrovou anténou ze Srubů.

Samozřejmě i na tomto portejblu zapadalo slunce. Červánky, vzhledem k tomu že je únor, slibují ranní mrazíky.

Dokonce už i svítil měsíček i to je výhoda lockdownových portejblů. Je tam nutno být dřív aby to domů stihnul člověk do devíti.

Expedice Žába si s sebou vozí talisman, který jí pomáhá. Třeba zde svou vůlí drží uchycení teleskopu ke střeše a nedovolí aby to celé spadlo na Expedici Žábu. Tohle uchycení se osvědčilo při všech portejblech s autem a na všech pásmech, které Expedice Žába, třeba jako OK9ATD, provozuje. Spolehlivě to udrží i pětimetrové bílé hole na 8 metrovém teleskopu. Dole jištěno gumicukem k dlouhé tyčce zatlučené do země a nahoře pomocí klacku na jednom příčňáku, taktéž chyceno gumicukem. Možno stavět kolmo v jakékoliv poloze. Netřeba složitých nájezdů pod kola a jiných konstrukcí. Dokonce to zkusmo udrželo i 8,5 dlouhý stožár hliníkový s A99. 

Mějte se, Expedice Žába a žabička se těší na další spojení s Vámi. Přejeme pěkné dny nezkalené ničím špatným a jezděte na portejbly! Honza - Expedice Žába. 73

Komentáře

postPřidat komentář
Alpinet Plzeň
odpovědět citovat
Žábo: Díky za nápad. 29. ledna jsem tam byl, tedy o pár metrů níže,ale na té příjezdové cestě od hlavní silnice. Určitě ale zkusím znova.
Vláďa Tři Dvory: Děkuji za lehkou technickou osvětu. Nastěstí bych měl mít možnost do stávajícího stožáru přidat další 2m, tak se na těch 5,5m dostanu, nebo budu stavět stožár nový.
Mates Brno: Žádný deník jsem co CB Ligy ještě nezaslal, ale už jsem se přihlásil, takže se mnou počítejte 1
Alpinet Plzeň
odpovědět citovat
Já včera zvolil okraj obce Třebouň v lokátor JN60MA , cca 3km za Vysílačem Krašov směrem na K.Vary. Rušení absolutní 0. Očekával větší počet spojení , ale zas mi to vykonpenzovalo spojení s Mates Brno 213km a Michal Hodkovice 183km. Stavění antény je mnohem jednodušší , než s dràtovkou. Anténu mám uchycenou ve výšce cca 3,7m, je to plně dostačující ? Anténu ještě doplním protivahama.
Exp. Žábu jsem pobiral R2-3S0
Venca Chotěšov CL-39
citovat
Jo 213 Km již potěší. Tak ono potěší jakékoliv QSO ale jak to začne psát přes 100 Km začínáme se s Vorlíkem usmívat 1 když to začne psát 200Km tak začínáme dělat kávu s rumíčkem a za 300 Km já dávám štamprdli a Vorlík dostává hlad 3 3. No už abychom mohli na Čerchov postavit ty naše brýle a zpravili si trochu chuť.
Expedice Žába
citovat
Ahoj Alpinete, já neslyšel nic od Tebe. Podle mne by ta výška měla být víc než 6 metrů. Ale je to jen můj názor. Honza. 73
Expedice Žába
citovat
Alpinete možná bych zvolil Přívraty u silnice Plzeň - Most. Kousek od obce Žďár, něco tam měli vojáci (radar, rakety) z těch mist kde byli to prý vždy chodí dobře, neb si uměli vybrat. Teď tam je tuším paintball, ale i k vysílání tam místo nalezneš. Nebo u Vysoké Libyně na stejné silnici.
Vláďa Tři Dvory CL-78
citovat
Alpinete ta výška spodního konce, aby se eliminoval vliv země by měla být nejméně polovinu vlnové délky čili tj. v CB 5,5m. Bohužel to nelze úplně jednoznačně definovat i když máte stanoviště rovina bez stromů nebo staveb. To co je pod anténou ji ale vždy ovlivňuje tz. i když je nevodivý stožár chová se jako část zářiče i napáječ (opletení koaxu), vliv má i vodivost země. Maximální hodnotu vyzařování v horizontu (se zemí)/přízemí vlna má zářič délky 5/8 těsně nad zemní rovinou. Tj. vodivou plochou poloměru 1/4 lambda(znak rezonanční vlnové délky) Rezonovat mohou jedině násobky 1/2 elektrických, (impedance má pouze reálnou složku) proto se musí 5/8 elektricky prodloužit cívkou na 3/4 + 1/4 protiváhy. Různé mobilní antény i kdyby psané 5/8 jsou vždy zářiče elektricky prodloužené na1/4 tj 2,75m. Žádná el. kompenzace nevysílá ale pouze přidává ztráty.
Mates Brno CL-27
citovat
Alpinete, taky mě to potěšilo! Začal jsem vysílat z Tisuvky a většina prvních spojení přes 100 km. To Tvoje QTH mi nic neříkalo, tak jsem potřeboval více pokusu to správné zapsat. Posíláš denik do CB ligy? Jinak pro Vencu Chotěšov: byl jsem dotázán poměrně zkušeným CBckarem, co je to CBliga. Tak jsem udělal trochu osvěty i v tomto smeru.

Moje idea včera byla dělat spojení jak do JM, tak do PHA/SC kraje, ale nakonec tam měli asi hodně rušení a moc mě neslyšeli, a bylo to spíš JC a HK kam jsem se dovolal. I skálu by šlo asi lépe využít, nechal jsem se ovlivnit (a jsem za to rád) problémem, kde budu spát. Měl jsem i nečekanou návštěvu Romana Žďár n.Sazavou po setmění (příště ocením avizo :-)), popovídali jsme si o zkušenostech s éterem a o kopcich kolem.
Venca Chotěšov CL-39
citovat
Mates Brno CL-27 napsal/a: Alpinete, taky mě to potěšilo! Začal jsem vysílat z Tisuvky a většina prvních spojení přes 100 km. To Tvoje QTH mi nic neříkalo, tak jsem potřeboval více pokusu to správné zapsat. Posíláš denik do CB ligy? Jinak pro Vencu Chotěšov: byl jsem dotázán poměrně zkušeným CBckarem, co je to CBliga. Tak jsem udělal trochu osvěty i v tomto smeru.

Moje idea včera byla dělat spojení jak do JM, tak do PHA/SC kraje, ale nakonec tam měli asi hodně rušení a moc mě neslyšeli, a bylo to spíš JC a HK kam jsem se dovolal. I skálu by šlo asi lépe využít, nechal jsem se ovlivnit (a jsem za to rád) problémem, kde budu spát. Měl jsem i nečekanou návštěvu Romana Žďár n.Sazavou po setmění (příště ocením avizo :-)), popovídali jsme si o zkušenostech s éterem a o kopcich kolem.

Matesu velká poklona za Tvoji snahu. Snad se mi ti to podaří oplatit. Děkuji
Venca Chotěšov CL-39
odpovědět citovat
Oba jsme byli na mizerném místě vůči sobě. Mne stínila Plzeň a i přesto, že jsem měl ANT 5/8 na 15m magirusu tak to nepomohlo. Kdyby bylo možno vyjet na Křížový Vrch tak tam bylo HB a nebylo co řešit. Ale není všem dnům konec. Však se zadaří.