Verzí 002 vydanou 15.1.2025 jsem uzavřel rok 2024 pro DataBázi lokátorů (http://www.cbdx.cz/denikcl6/add/lokview.php) a pro DataBázi volaček (http://www.cbdx.cz/denikcl6/add/denikview.php?vol). Celkem to obnášelo cca 2000 změn a dopňků.
DB volaček je standardně „udržována“, tedy aktualizována podle deníků v Bance deníků.
DB lokátorů je v podstatě sporadicky doplňována jen v extrémních případech, kdy si třeba někdo vymyslí jako vysílací místo kdejakou útulňu. V prosinci to byla Ľubova Útulňa. Díky takovýmto úchylům se musím uchýlit k nestandardním postupům. Do r*t*! 15 let tady hlásám, že je nutno používat dohledatelné názvy! Všechno marný, všechno marný, všechno marný, To znamená názvy, které jsou na nějaké oficiální mapě! A ejhle, Útulňa Vendovka v lednu. Na mapách to není, lze dohledat pouze Vendovku nebo chatu Vendovka. Je mi jedno, jestli se tam dotyčný útulil nebo co tam dělal, nicméně útulňa to není. A to není všechno, to místo je 21m od vrcholu hory, která je lehce dohledatelná! Sice cca o 5m AMSL níže než vrchol, ale to je zanedbatelný. Vše na přiložených obrázcích.
Podobně Pusté vinohrady, to je nějaká škarpa nr Cabaj – Čápor.
Jak už bylo uvedeno dříve, chybí jen dodělat dva velké čtverce na Slovensku.
Důvody jsem taky už publikoval. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně skončí https://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html, tak jsem zvědav, kde se budou nové lokality ověřovat.
Veliké díky Matesovi FM za kontrolu DB která odhalila některé chyby. A že jich tam bylo jako not pro klarinet! Mates, díky.
Tomáš mobil Roudnice CL-31
správa DB
Komentáře
A jak zjistíš lokátor místa kam chceš jet? Třeba na Šumavě?
A jeden CB klub, tuším odněkud ze severu Čech, rozdával před
závodem Den Polní Letní, takové malé mapky s lokátory. Tak najít lupou podle ní. Nebo kdysi jsem dostal výbornou lokátorovou mapu na CD, tuším od Vlasty Záluží.
Jen s tím aligátorem si asi neporadíme, leda by byl živej a šel sežrat...
Na cbpmr jde o naprosto stejný problém. Včetně knihovny JS SDK.
Jediný způsob jak na dálku zjistit přesně příslušný lokátor je použít desetimístné lokátory. Kdysi jsem porovnával různé programy na přepočet souřadnic na lokátory. Vzdal jsem to v momentě, kdy mě 4 prg. spočítaly rozdíl mezi sebou 16km!
abbr of requiescant in pace
Pokud mají dva programy dojít ke stejnému výsledku, musí použít i stejný výpočet, protože postupů je víc s různou přeností a různými vlastnostmi.
Drobné neshody ale zas tolik nevadí, protože lokátor stejně neslouží k přesnému zadání polohy. Lokátor slouží k přibližnému zadání polohy
Zde jde o to aby místo bylo dohledatelné. V případě že na mapě není ( i nejvíce zvětšená mapa viz Vimperk ) najdeš na mapě místo které tam na 100% je ( ve stejném lokátoru
) a to dáváš jako vysílací místo. Dnes už kontroly jako dřív v EBH nejezdí tak o nic nejde. A pán databází bude spokojen.
To je zase moudro...
Ono to souvisí hlavně se způsobem zobrazení. Gaussovo–Krügerovo zobrazení (UTM), Křovákovo zobrazení, případně další. To byl taky docela problém při našem vstupu do NATO.