Dotazy byly na téma „řada svítících bodů na obloze“. Řada z vás ví, že mám přístup na pár radarů počínaje oblíbeným https://www.flightradar24.com a konče radary běžně nedostupnými.
Virus nevirus, k sousedům se musíme přes plot podívat...
Proto ty dotazy na řadu světelných bodů. No, zadařilo se, radary nic. Ale pojal jsem podezření na nějaké družice. Během chvilky toto potvrzeno z SK. Pak tady vyšel článeček na Seznam.cz a bylo jasno.
Teta Wiki: Starlink je satelitní konstelace připravovaná společností SpaceX. Měla by celkem zahrnovat téměř 12 tisíc družic, jež budou poskytovat širokopásmové připojení k internetu (satelitní internet). Celá konstelace by měla být dokončena do roku 2027. Družice budou rozmístěny na mnoha drahách kolem Země ve třech výškových pásmech. Rozmístěny by měly být takto: 7518 ve výšce asi 440 km, 1584 ve výšce asi 550 km a 2825 satelitů ve výškách kolem 1200 km. Pro připojení bude potřeba terminál asi o velikosti krabice od pizzy.
Takže je to jasné, byly k vidění hlavně družice ze startu 18. března. V současné době je na netu již slušná řádka článků k tématu. Nicméně, pár podrobností uvedu. Na YouTube.com je hezký video, jak Starlinkové táhnou oblohou.
Na https://findstarlink.com si můžete vyhledat kdy budou opět vidět.
Stačí zadat krajský město, časy se moc neliší. A vyběhne vám tabulka ve které jsou údaje pro pozorování. Pokud dáte Live Map...
Tak jsou vidět jednotlivý „party“ Starlinků. Počítejte ale s tím, že postupně budou parkovat na svoje stálé stanoviště, tudíž se ta čára bodů bude postupně rozpadat. Nebojte, budou startovat další. (22. dubna 2020 19:30 UTC z Kennedy Space Center)
Tady je oběžná dráha hezky graficky (odkaz)
Na http://stuffin.space/ uvidíte poměrně zřetelně, co všechno se pohybuje kolem Země. Pokud na některý z mnoha pohybujících se bodů kliknete myší, objeví se informace o jeho rychlosti, výšce, sklonu vůči rovníku, oběžné době apod.
Globus lze samozřejmě ovládat, různě s ním natáčet a využívat zoom – myší. Jednotlivé barvy pak představuji typy objektů: satelity (červené), vyhořelé stupně raket (modře) a kosmické smetí (šedě).
Pokud se chcete podívat na další zajímavosti, tak jedna je na https://www.heavens-above.com/main.aspx. Doporučuji v Nastavení změnit pozorovací místo https://www.heavens-above.com/SelectLocation.aspx?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT potvrdit a už můžete vyhledávat všechno, co lítá nahoře...
Pozor na to v jakém módu jsou časy! Většinou UTC, ale občas se objeví i náš.
No a nakonec jednu hádanku...
Copak jsou ty kuličky?
No a dorazil mě další zajímavej dotaz: https://aeronet.cz/news/nad-celou-evropou-letaji-stovky-malych-letadel-a-provadi-kobercove-prelety-tam-a-zpatky-a-porad-dokola-jako-kdyby-neco-hledaly-nebo-neco-nasavaly-ze-vzduchu-nad-presne-vymezenou-oblasti/
No, hodně jsem se pobavil. Přiložená galerie obrázků mě utvrdila, že se jedná o nějakej pochybnej zdroj …. Tak jsem pátral a na hlavní stránce jsem se dozvěděl následující: AE News (American European News) je nezávislý internetový zpravodajský portál připravovaný českými a slovenskými krajany žijícími v Holandsku, Rusku a v USA. Přinášíme informace z alternativních zdrojů, dešifrujeme politické události, dezinformace a mediální propagandu a píšeme o dopadech a souvislostech. U nás píšeme bez cenzury, bez politické korektnosti, bez servilnich postojů k palčivým problémům z domova i ze světa.
Veškeré články jsou díly příslušných autorů.
Vřele doporučuji sjet až dolů a prostudovat si komentáře! Pokud se z nich neposerete, tak jste dopadli lépe než já...
Tak jsem si proštudoval tu galerii a namátkou:
- OO-ESA Cessna 404 Titan, Eurosense, Kutuzovova 13, 831 03 Bratislava, www.eurosense.sk.
- Digitálna vegetačná ortofotomapa, letecké skenovanie, mají ještě 2 Cessny 404 a Piper PA31 Chieftain. Metinárodní firma.
- OY-CKP Beech B200 Super King Air, COWI Aerial Survey.
- OY-BSI Piper PA-34-200 Seneca, Ikaros Fly.
- SP-ISS Beech C90A King Air.
- SP-FTD Cessna 402B, MGGP Aero, https://mggpaero.com, letecké snímkování, laserové skenování.
- I-GRAD Partenavia P-68C-TC Victor.
- D-IDOS Cessna 404 Titan, Hansa Luftbild,
- D-IHLB Cessna 402B, Hansa Luftbild, mají ještě Cessna T210N Turbo Centurion II, D-EAOO.
Některé firmy jsou i specializované jako třeba dánská Bio flight, OY-SNS, Partenavia P68 TC Observer.
V podstatě různé druhy fotoletů. Ať již pro geodety, kartografy, environmentální organizace a podobně. Umějí do toho i promítnout katastry a tak dál. A pokud se jedná o letadla s podivnou imatrikulací, stačí se podívat s jakýma imatrikulacema lítaj v Rusku různý jejich společnosti. Bahamy, Bermudy a podobně. Asi je to tím, že po tý kraksně Suchoje 100 vloni u Moskvy tenhle typ nějak moc nelítá, do ciziny vůbec. Přitom to celý přišili pilotovi. Nicméně moje radarový údaje hovoří o něčem jiným, těžce zklamalo řízení provozu.
V ČR třeba OK-GIS VulcanAir P68C TC, OK-TGS Cessna 404, OK-NJM Čmelák Z-37, všechno TopGis, Svatopetrská 35/7, 617 00 Brno.
Podobně Aerocb, http://aerocb.cz.
Firma Primis používá OK-MIS Cessna 402, OK-MIT Cessna 340, OK-EKT Cessna U206F Stationair …
Nebo armádní L-410UVP trupového označení 0928...
Pokud někoho iritují nezvyklé obrazce na radarech doporučuji najít třeba OK-WYI, L-410 UVP-E nebo OK-CAA, Cessna Citation Excel. To jsou náměty pro konspirativní teorie!
Komentáře
Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).
Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.