CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Kontrolní stanice pro LPD 2024: JO60LJ Klínovec, JN88UU Velká Javořina, JN89DN Karasín a JO70QR Hvězda.

 

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

CB Maraton 48h

Kategorie: CBM48, Všechny články
CB Maraton 48h

Seznámení s novým formátem CB závodu začínajícího ve 2.říjnovém týdnu, který otevírá víc prostoru pro soutěžení z domu, auta nebo pěšky, je kompatibilní s účastí v CB lize a uzavírá sezonu CB závodů 2019. V přípravní fázi se objevili námitky, že jsou pravidla složitá. Možná i ano, jenže soutěž můžete absolvovat i poměrně jednoduchým způsobem, pokud se omezíte na malý počet soutěžních režimů, klidně i jeden jako vždy z kopce a velkou anténou. Těším se ale, že si zasoutěží i pěšáci s ručkami, že vytáhnou do boje CB rytíři s magnetkami a rozzvučí se nám na pár dnů závodním provozem i opakovače. Pozývá Mates Brno, za pomoci kontrolek, které se nenechali zbytečně přesvědčovat a ochotně šli se mnou do toho: expedice Radegast, Apache Znojmo a Marián Strečno. Všem díky! Víc detailů a přihlašování na stránkách CBM48 (klepněte na logo na konci článku).

Někteří už možná víte, že jsem si loni na podzim vzal do hlavy zorganizovat novou CB soutěž CBM48. Čtvrt roku jsem věnoval veřejné debatě nad návrhem propozic na našich servrech, pak jsem byl chvíli ticho. V létě jsem ukončil váhání jestli do toho jít a vybral jediný volný měsíc - říjen - a začal dávat závodu konečnou podobu. V pořadí důležitosti to byly kontrolní stanice, propozice, webové stránky, soubory a texty pro soutěžící a reklama. Ročný rytmus se nějak promítl i do těchto aktivit, jenom s kratší periodou. Týden prokrastinace, 3 dny přemýšlení a pak zbytek týdne horlivá aktivita. A tak nějak to šlo pořád dokola. Takže jednou jsem šel s prosíkem za CBčkáři, jestli by mi nepomohli jako kontrolky. Trochu jsem se bál odmítavých reakcí, ale všichni byli až neskutečně vstřícní a začátkem září byl na světě plán pokrytí území ČR a SR kontrolními stanicemi. Díky kluci a holky za pomoc. V duchu závodu se budou některé dokonce přemísťovat. Viz mapka na obrázku.

Po druhé jsem se zas ponořil do studia tvorby webových stránek, které by obstály na PC, tabletu i telefonu a umožňovaly by kombinaci textu s výstupy z jednoduchých prográmků, jako je napříkad mapka kontrolních stanic. Volba nakonec padla na tvorbu statických stránek systémem RMarkdown za pomoci mapovacího balíčku leaflet v jazyce R, se všemi klíčovými soubory uloženými v repozitáři GIT. Pro vyhodnocování soutěže připravuji ještě další balíček rcl6 pro čtení a zpracování deníků a vizualizaci dat z nich. Kdyby se chtěl někdo přidat k vývoji, budu rád.

Tímto článkem bych chtěl oslovit všechny potenciální zájemce o CB vysílání soutěžního typu, zvláště pak Ty, kterým chyběla možnost zapojit se smysluplně do soutěží i jiným způsobem, než 16- nebo 24-hodinovým portejblem z jedné kóty. Třeba z obýváku, chalupy na Vysočině, jízdou po všech odpočívadlech dálnice D1, hřebenem Krušných hor na kole nebo pěšky s ručkou z hřebene Nízkých Tater. Nebo propracovanou strategií kombinovaného vysílání z kopců a za přesunu tak, aby jste se spojili s co nejvíce uživateli na pásmu z více lokátorů. Motivací k pohybu může závod trochu připomínat Kopce Martina Kbely, kde se počítají i CB spojení, a proto je CBM48 i s tímto závodem kompatibilní. Martin Kbely nás pak podpořil tím, že na dobu trvání závodu CBM48 vyhlásil bonusovou akci, což by mohlo přitáhnout na kopce a na pásmo další lidi. Díky Martine!

Jak se tedy bude závod hodnotit? Bude se hodnotit počet spojení, každé spojení se vynásobí koeficienty za režim vysílání (pěšky, za pohybu, kopec, daleká cizina), režim protistanice (pokud soutěží) a tabulkovým bonusem za počet aktivně navštívených lokátorů (z každého min. 1 spojení; bonus je největší za prvních několik lokátorů, pak stoupá stále pozvolněji).

Do soutěže se začali hlásit první soutěžící (ke koncu září 4), připravil jsem pro soutěžící předtištěné deníky pro lepší orientaci jaké informace zapisovat (deník CL6 se dá taky použít) a k 5.10.2019 bych chtěl zmrazit změny v propozicích, které se přeci jen v září ještě ukázaly jako nutné. Jedná se o 0.ročník a jakékoliv další chyby nebo nepřesnosti se už budou muset řešit za pochodu nebo po závodu jako příprava na ročník první, pokud teda zkušenosti letos budou dostatečně pozitivní k pokračování.

Chtěl bych Vás všechny tímto pozvat, aby jste se přihlásili do závodu (stačí mail nebo jiná forma komunikace) tak, aby v něm bylo zastoupeno co nejvíce režimů soutěžení i soutěžních taktik, což kromě jiného pomůže zhodnotit kvalitu propozic a nastavit koeficienty na další ročník, tak aby v něm už byly sily víc vyrovnané než možná budou na základě mých odhadů letos. Pokud se nepřihlásíte, můžete taky poslat deník na vyhodnocení mimo soutěž, pomůže to právě ladění koeficientů. Podobně budou hodnoceny i kontrolní stanice, aby bylo dat co nejvíce. Po závodu budu zvědav na Vaše zkušenosti a případné náměty ke změnám do budoucna.

Ať Vám to lítá,

na spojení s Vámi se už v pátek večer těší kontrolka C3-01K Mates Brno /p Žalostiná _625m JN88RT !

73

Komentáře

postPřidat komentář
Mates Brno CL-27
odpovědět citovat
CBM48 máme za náma. Postupně budu přidávat informace zde: https://www.fi.muni.cz/~lexa/cbm48/results.html
Pro mě celkem poučné a zajímavé. Vím, že někteří se bavili, a to je dobře. Za dva dny mám nakonec v deníku 150 řádků, něco z toho duply. Soutěžní aktivita v Čechách byla trochu menší než na Moravě a Slovensku, ale to se už dalo čekat po uzávěrce přihlášek. Hodně se snažil Jindra Meclov a byla to myslím kromě kontrolky jediná česká stanice, kterou jsem bral, konkrétně ze Šerlichu. Jsem zvědav jestli zvítězí nakonec taktika vysílat z jednoho kopce nebo taktika přesunů do různých lokátorů, kterou realizovali třeba Fugas a Jitřenka Brno. Jinak pochvala pivu z Neratova, když pojedete kolem 2 stavte se tam. Pan farář to tam dělá dobře https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/rozhovor-farar-josef-suchar-sdruzeni-neratov-chranena-dilna-pivovar.A171229_373121_hradec-zpravy_the.
Venca Chotěšov CL-39
odpovědět citovat
11 kousků ! Řekl bych že dobrý !! A o to víc se C101D těší na QSO se soutěžícími zatím z Chotěšova JN69OO od 18:00 11.10 až do 10:00 12.10. Udělám všechno pro to, aby to doletělo až na Slovenské pomezí, ale z 300m krtiny no nevím nevím ??
Mates Brno CL-27
citovat
Tak já to na Tebe taky určitě zkusím! Myslím ze Žalostiné, z Orlických hor by to pak už na Čerchov měla být brnkačka. Co vím od soutěžících, tak většina bude aktivní hlavně v sobotu, takže uvidíme, kdo bude ještě zkoušet klepat na éterovou bránu Chotěšova. Na české straně ohlásili start tuším 3 soutěžící, takže žádné velké podávání kliky se konat nebude, to je jasný. Celkový počet je zatím 13 plus 4 kontrolky. Poslední možnost přihlášek zítra dopoledne.
Venca Chotěšov CL-39
odpovědět citovat
Stejně jako se na Vás těší Mates Brno v této soutěži jako kontrolka C301K, těší se na soutěžící počínaje 18 hod 11.10. také exp.Radegast Venca Chotěšov co by kontrolka C101D
Mates Brno CL-27
odpovědět citovat
Menší problém s kontrolkou na V Slovenska, hledám náhradu. Zájemci o výpomoc, kteří třeba i tak plánují na SVK výjezd, ohlašte se, prosím.