CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Mates Brno na Toku

Kategorie: Všechny články, CBM48
Mates Brno na Toku

Zhodnocení 1.ostrého ročníku soutěže CB Maraton 48h

QSL lístek pro SSTV - Tok 865m (JN69WQ)

Článek by se mohl jmenovat i Nový epochální výlet Matese Brno a expedice Mykuna tentokráte do Brd. Byla to moje první cesta s CB stanicí za hranice Vysočiny i za historickou hranici Čech a Moravy. Důvod byl víc než silný, potřeboval jsem dělat kontrolní stanici do 1. ostrého ročníka soutěže CB Maraton 48h, kterou jsem začal dávat dohromady o rok dřív (podrobněji na adrese https://www.fi.muni.cz/~lexa/cbm48/). V době pandemie můžem mluvit o štěstí, že se povedlo soutěž vůbec zorganizovat. Projevilo se to hlavně tím, že mi odpadlo několik potenciálních kontrolek a cesta na západ na Tok (nejvyšší vrchol Brd, 865m, JN69WQ) byl jediným způsobem jak zabezpečit přítomnost soutěže v éteru napříč republikami. Druhou kontrolní stanicí byl loňský vítěz pilotního nultého ročníku - expedice Echo ze své “domovské kóty” Nad Oborou (658m, JN98AX). Organizaci CBM48 provázeli moje obavy o účast. Jako první se přihlásila nakonec v polovině září expedice Tetřev, na konci měsíce bylo 7 soutěžících a v den startu soutěže v pátek 9.10.2020 večer nakonec 20 jednotlivců a expedic plánujících různé formy zapojení se. Byla to větší účasť než rok předtím a důvod k určité spokojenosti. Zatím se mi nedaří přitáhnout do soutěže bardy portejblového vysílání z CB ligy a SPL s výjimkou silné podpory expedicí Matej a Perún, kteří loni dělali i kontrolní stanici (díky Roman Teplička a Marián a Terka Strečno!).

No a pokud je řeč o CB lize, naší jediné dlouhodobé soutěži na CB pásmu, chci vyzvat všechny, kdo alespoň jednou, dvakrát za rok někam vyjedou nebo vysílají pravidelně z nadprůměrného QTH (ano Karle, dívám se na Tebe :-)), podpořte snažení sdružení Matadorů na čele s Vencou Chotěšov a pošlete mu mailem příští deník. Poslední propozice jsou k nahlédnutí na https://cbdx.cz/clanky/cb-liga/propozice-cb-ligy . Organizátoři po loňském náznaku krize v účasti trochu pozměnili požadavky a pokud Vám v minulosti nevyhovoval zápis do deníku CL6, můžete zkusit využít i jiné možnosti, např. zapisovadlo na cbpmr.cz s následním exportem do formátu C6V nebo  https://www.cbpmr.info/logbook/ Apache Znojmo, který běží hezky i na mobilu s připojením na net, má vlastní databázi volaček a QTH a export taky zvládne. Tady snad upozornění, že pro systematičtější používání logbooku je potřeba poslat roční poplatek za užívání, který podle mne ale stojí za to. Deník lze nakonec vytvořit i z tabulky zapsané v Excelu či jiném podobném programu, jenom je potřeba najít nebo se s někým domluvit na vhodné konverzi pro další zpracování organizátory. Jelikož je CBM48 s CB ligou plně kompatibilní, budu v budoucnu účastníkům odeslání deníku do ligy na požádání nabízet.

Mezizastávka v hlavním městě - Praha, Václavské náměstí

Moje cesta začínala nočním vlakem na trase Brno – Praha. Bylo potřeba do desáté hodiny přijít na nějaké místo, odkud bych mohl v režimu home office odučit poslední dvě hodiny výuky v týdnu a mezi polednem a šestou hodinou večerní nechat se vyzvednout expedicí Mykuna z Prahy (ve složení Mýval Praha, Eli Praha, Tučňák Praha a Mates Praha), nakoupit a přesunout se na hřeben Brd. Tak nějak se nám to i povedlo. Kolem půl čtvrté jsme vyráželi s báglama ze samoty Žernová směrem k modré, žluté a zelené značce vedoucí na nejvyšší vrchol pohoří. Celá oblast byla kdysi uzavřeným vojenským prostorem a místo odkud jsme vysílali leží na okraji bývalé dopadové plochy pro rakety krátkého doletu a bomby. Hned vedle táboráku leželi dvě nábojnice (nebo palivové články?), možná z raketometu RM-70 nebo něčeho podobného. Jinak ale převažovali spíš stopy po lesnictví, myslivosti a turistice. Cestou nahoru jsem seznámil nejmladší členy expedice s obsluhou PMRky, zachytili jsme i nějaké místní kolečko v družné debatě. Zatímco většina budovala tábor na další dva dny, já spěchal vstýčit CB anténu nad vrchol nedalekého stromečku. Bylo to v oblasti, kde je ještě terén vodorovný a zřejmě to i přispělo k tomu, že jsem neměl až tak dobrý dosah na východ jako kdybych popošel o 500m dál do svahu jak mi radil Venda Brdy (dvě místa označené červenými kříži v mapě). Měl jsem to zas blíž ke zdroji tepla, jedla a pití, což jsem pak ocenil hlavně v noci nebo když pršelo.