CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Bylo spuštěno přihlašování do LPD 2021. Přihláška ZDE.

 

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

 

Bylo spuštěno přihlašování do EBH 2021. Přihláška ZDE.

 

POZOR! Fotosoutěž s CB tématikou - ZDE, Galerie fotografií - ZDE.

Mates Brno na Toku

Kategorie: Všechny články
Mates Brno na Toku

Zhodnocení 1.ostrého ročníku soutěže CB Maraton 48h

QSL lístek pro SSTV - Tok 865m (JN69WQ)

Článek by se mohl jmenovat i Nový epochální výlet Matese Brno a expedice Mykuna tentokráte do Brd. Byla to moje první cesta s CB stanicí za hranice Vysočiny i za historickou hranici Čech a Moravy. Důvod byl víc než silný, potřeboval jsem dělat kontrolní stanici do 1. ostrého ročníka soutěže CB Maraton 48h, kterou jsem začal dávat dohromady o rok dřív (podrobněji na adrese https://www.fi.muni.cz/~lexa/cbm48/). V době pandemie můžem mluvit o štěstí, že se povedlo soutěž vůbec zorganizovat. Projevilo se to hlavně tím, že mi odpadlo několik potenciálních kontrolek a cesta na západ na Tok (nejvyšší vrchol Brd, 865m, JN69WQ) byl jediným způsobem jak zabezpečit přítomnost soutěže v éteru napříč republikami. Druhou kontrolní stanicí byl loňský vítěz pilotního nultého ročníku - expedice Echo ze své “domovské kóty” Nad Oborou (658m, JN98AX). Organizaci CBM48 provázeli moje obavy o účast. Jako první se přihlásila nakonec v polovině září expedice Tetřev, na konci měsíce bylo 7 soutěžících a v den startu soutěže v pátek 9.10.2020 večer nakonec 20 jednotlivců a expedic plánujících různé formy zapojení se. Byla to větší účasť než rok předtím a důvod k určité spokojenosti. Zatím se mi nedaří přitáhnout do soutěže bardy portejblového vysílání z CB ligy a SPL s výjimkou silné podpory expedicí Matej a Perún, kteří loni dělali i kontrolní stanici (díky Roman Teplička a Marián a Terka Strečno!).

No a pokud je řeč o CB lize, naší jediné dlouhodobé soutěži na CB pásmu, chci vyzvat všechny, kdo alespoň jednou, dvakrát za rok někam vyjedou nebo vysílají pravidelně z nadprůměrného QTH (ano Karle, dívám se na Tebe :-)), podpořte snažení sdružení Matadorů na čele s Vencou Chotěšov a pošlete mu mailem příští deník. Poslední propozice jsou k nahlédnutí na https://cbdx.cz/clanky/cb-liga/propozice-cb-ligy . Organizátoři po loňském náznaku krize v účasti trochu pozměnili požadavky a pokud Vám v minulosti nevyhovoval zápis do deníku CL6, můžete zkusit využít i jiné možnosti, např. zapisovadlo na cbpmr.cz s následním exportem do formátu C6V nebo  https://www.cbpmr.info/logbook/ Apache Znojmo, který běží hezky i na mobilu s připojením na net, má vlastní databázi volaček a QTH a export taky zvládne. Tady snad upozornění, že pro systematičtější používání logbooku je potřeba poslat roční poplatek za užívání, který podle mne ale stojí za to. Deník lze nakonec vytvořit i z tabulky zapsané v Excelu či jiném podobném programu, jenom je potřeba najít nebo se s někým domluvit na vhodné konverzi pro další zpracování organizátory. Jelikož je CBM48 s CB ligou plně kompatibilní, budu v budoucnu účastníkům odeslání deníku do ligy na požádání nabízet.

Mezizastávka v hlavním městě - Praha, Václavské náměstí

Moje cesta začínala nočním vlakem na trase Brno – Praha. Bylo potřeba do desáté hodiny přijít na nějaké místo, odkud bych mohl v režimu home office odučit poslední dvě hodiny výuky v týdnu a mezi polednem a šestou hodinou večerní nechat se vyzvednout expedicí Mykuna z Prahy (ve složení Mýval Praha, Eli Praha, Tučňák Praha a Mates Praha), nakoupit a přesunout se na hřeben Brd. Tak nějak se nám to i povedlo. Kolem půl čtvrté jsme vyráželi s báglama ze samoty Žernová směrem k modré, žluté a zelené značce vedoucí na nejvyšší vrchol pohoří. Celá oblast byla kdysi uzavřeným vojenským prostorem a místo odkud jsme vysílali leží na okraji bývalé dopadové plochy pro rakety krátkého doletu a bomby. Hned vedle táboráku leželi dvě nábojnice (nebo palivové články?), možná z raketometu RM-70 nebo něčeho podobného. Jinak ale převažovali spíš stopy po lesnictví, myslivosti a turistice. Cestou nahoru jsem seznámil nejmladší členy expedice s obsluhou PMRky, zachytili jsme i nějaké místní kolečko v družné debatě. Zatímco většina budovala tábor na další dva dny, já spěchal vstýčit CB anténu nad vrchol nedalekého stromečku. Bylo to v oblasti, kde je ještě terén vodorovný a zřejmě to i přispělo k tomu, že jsem neměl až tak dobrý dosah na východ jako kdybych popošel o 500m dál do svahu jak mi radil Venda Brdy (dvě místa označené červenými kříži v mapě). Měl jsem to zas blíž ke zdroji tepla, jedla a pití, což jsem pak ocenil hlavně v noci nebo když pršelo.