CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

POZOR, POZOR!!! Holice 2022 Vyhlašování výsledků CB soutěží bude ve Velkém sále 27.8.2022 od 13 hod. Program ZDE.

 

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Mates Brno na Ostružné

Kategorie: Éter bez hranic, Česká CB liga, Všechny články
Mates Brno na Ostružné

Co jsem se od září 2016 pustil do vysílání na pásmu CB, všichni asi víte, že na stejné kóty zatím moc často nechodím. Dvakrát jsem zatím vysílal ze slovenských kopců Sitno a Veľký Inovec, doma ze zahrady a teď z Ostružné. Loni jsem na Ostružné v Jeseníkách byl kvůli EBH. Dá se říct, že se mi tam dařilo a je tam taky hezký altánek přímo na vrcholu, kterým jsem loni pohrdl. Tak mě to teď lákalo zkusit, jestli by nešlo vysílat přímo z něj. A taky že jo!

Ale nepředbíhejme. V květnu se mi letos začali kopit povinnosti a prošvihnul jsem termín v polovině měsíce, kdy všichni vylezli na kopec. Což většinou znamená trochu méně bodů do CB ligy, méně důvěrně známých volaček, ale jinak nic strašnýho. Využil jsem hned další víkend k vysílání z kopce Somár v Malých Karpatech nedaleko Bratislavy. I jako přípravu na EBH. Což ale taky mohlo blbě dopadnout, protože jsem podcenil délku návratu z kóty na autobus do Lozorna na horkém slunci a postupně se z námahy kromě slabšího úpalu vyklubala i bolest v krku a na pár hodin to vypadalo i na zápal průdušek. Tomu ale definitivně udělal konec výstup na Ostružnou, u kterého jsem se zapotil lépe jako kdybych si dal aspirin a lehl pod dvě duchny. Takže všechno nakonec bylo jak má být, já lezl s výbavou na Ostružnou, bacil byl vykázán z těla ven a předpověď počasí taky nebyla nejhorší.

Letos jsem nakonec nevysílal sám, ale byli jsme expedice - Mates Brno a yorkshirský teriér Charlie. Snad mě nedisknou, že jsem do EBH nahlásil jenom sebe. Znamenalo to sice o 3kg větší zátěž, ale i klid v rodině, že je na tři dny, kdy nikdo nezůstal doma o pejska postaráno (dostával samý klobásky a když jsem vysílal, dokonce spal i ve spacáku). Schválně, na kolika fotkách pejska najdete?

Letos jsem vyrazil už v pátek dopoledne, vlakem z Brna do Šumperku a pak autobusem do sedla Na Skřítku, kde je i poměrně známý, stejnojmenný motorest. I ten skřítek je tam u cesty. Nebyl jsem úplně spokojenej s deníkem ze Somáru (co se týče součtu km spojení) a chtěl jsem si taky vyzkoušet, co by to obnášelo vzít vážně v nadcházejícím 48-hodinovém CB maratonu (CBM48) vysílání a opravdu vysílat dva dny někde z kopce. Test dopadl dobře. Mezi těmito dvěma akcemi jsem byl ještě přihlášenej do PMR štafety, kterou pořádá Apache Znojmo.

PMR štafeta dopadla relativně dobře, předal jsem pomyslný kolík nakonec komu bylo potřeba a včas, i když zrovna na Ostružné bylo hodně slyšet výstup z polské PMR brány na štafetovém kanálu 7  a nebýt toho, že rozhovor tam zrovna v kritickou chvíli zkončil, tak nevím-nevím jak to dopadne.

Do startu EBH jsem odzkoušel techniku, nasbíral trochu dříví na oheň a hlavně zapracoval na vyvěšení sfázovaného dvojčete Slim-Jimů, které pěkně fungovalo už i na Somáru. Na fotce vidíte nosné lanko, které jsem za pomoci nahozených šňúrek-výtahů dostal někam do 8-10m výšky. Na něj jsem ve dvou místech navázal antény a vytáhl je pěkně do výšky. Po chvíli jsem ale zjistil, že v některých směrech dostávám slabší reporty než když jsem v pátek vysílal do ligy na jednu anténu. Než nad tím ztrácet čas jsem pak kolem desáté večer přešel na vysílání jenom z jedné antény. Přemýšlením doma jsem přišel k závěru, že na rozdíl od Somáru jsem tady měl zářiče od sebe kus dál, možná 7-8m namísto předchozích 4m. U takové rozteče je už několik hlubokých minim ve vyzařovacím diagramu a to mi zřejmě komplikovalo spojení v některých směrech. Dvojče ale určitě budu dolaďovat, i způsob jeho věšení, protože konkurence roste ze dne na den. Není to tak dávno co expedice Mafia přešla na dvojče HB antén a začala se mi nedostižně vzdalovat v lize. V éteru jsem slyšel něco o 5-elementovém quadu, zkrátka pro další zlepšování nemusí vždy už stačit jen vylézt na dobrou kótu.