CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Tip na portejbl - Šumava,Plechý,1378 m.n.m. - JN68WS

Kategorie: Popisy rozhleden a kopců, Archiv, Všechny články
Tip na portejbl - Šumava,Plechý,1378 m.n.m. - JN68WS

20.8.2002 11:28:17 - Žán Bráník - Žán Bráník

O letošní dovolenné, coby čerstvý majitel kilometrické banky ČD, já mohl jezdit s Českými drahami kam se mi zachtělo. Jako první cíl byl jednohlasně zvolen nejvyšší vrchol české části Šumavy, Plechý, 1378 metrů nad mořem v lokátoru JN 68 WS.

Po noční cestě vlakem z Prahy, přes České Budějovice, vystupuji v Nové Peci.(737m/m,JN 68 XS). Zde přesedám na miniautobus Šumavských autobusových linek, který mne po 20 minutách dopravuje do osady Jelení (845 m/m, JN 68 WT). Zde se nachází technická památka, Švarcenrberský kanál, je zde vstup do jeho tunelu 411 metrů dlouhého. Také je zde parkoviště pro auta či automobilové soupravy typu “Borůvka”. Po asfaltové cestě, po 7 km chůze, (přísný zákaz vjezdu motorových vozidel), přicházím k Plešnému jezeru  (1090m/m, JN 68 WS) 

Jezero je ledovcového původu, rozloha 7,5 ha, 18 metrů hluboké.(zákaz koupání). Nyní se nacházím v samém centru Chráněné krajinné oblasti Šumava, v rezervaci Trojmezná hora. Je tu moc a moc krásně a odpočinkové místo se stoly a lavičkami (možnost zbudování portejblového stanoviště). Po pokochání se krásami tohoto místa odcházím po lesní, kamenité a místy bahnité pěšině, s velkým stoupáním, k pomníku německého spisovatele, rodáka z Horní Plané, který žil převážně v Rakousku, Adalberta Stifterta. Pomník je v nadmořské výšce 1311 metrů  (JN 68 WS). Nádherný výhled směrem na Plešné jezero, na Lipno a do vnitrozemí Čech. Ke kovovému zabradlí, kterým je vyhlídka obepnuta je možno přichytit antenu. Půl kilometru odtud je již vrchol hory Plechý (1378 m/m, JN 68 WS). Z vrcholu, kterým prochází česko-rakouská hranice, není ale pražádný výhled, brání tomu vzrostlé stromy. Na vrcholové skále jsou dva kovové sloupky s označením státních hranic, ke kterým je možnost chytit stožár s antenou, Rakouský je vyšší a vypadá pevnější. Po uskutečnění spojení s Prahou (Karlem Platonem), což byl i jeden z cílů mé cesty, odcházím spokojen po státní hranici, směrem na jihovýchod, k Hraničnímu kameni (oficielní přechod do Rakouska).

Cesta velmi prudce klesá, skáču z kamene na kámen, snažím se nespadnout do bahna a do místy tekoucího potůčku. Tuto cestu k návratu rozhodně nedoporučuji. Od státního přechodu již opět vede kvalitní asfaltová cesta, z leva se připojuje Švarcenberský kanál, a tak pohodlně přicházím do horní části obce Nová Pec. Je zde možnost občerstvení, zakoupení pohledů a také je tu parkoviště pro plechové miláčky. Pak ještě asi 2 km a už je tu nádraží ČD, kde nasedám do vlaku a opět přes České Budějovice se vracím zpět do Prahy. Perfektně prožitý den. 

Několik dat závěrem: odjezd-Praha 0.48, ČB příjezd 3.20, odjezd 5.15, Nová Pec příjezd 7.47, zpět odjezd Nová Pec-19.04, ČB příjezd 21.18, odjezd 21.28, Praha příjezd 23.59. Cena zpáteční zákaznické jízdenky 316 Kč. Miniautobus Šumavských linek: Nová Pec odjezd 8.10, příjezd Jelení 8.32, cena jízdenky 14 Kč.

Na zdraví, Žán Braník.     

 


01A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Plechý od NOVÉ PECE

 


02A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Plešné jezero

 


03A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Plešné jezero a já

 


04A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Pomník ADALBERTA STIFTERTA

 


05A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Vyhlídka od pomníku na PLEŠNÉ JEZERO, na Lipno a dál do vnitrozemí

 


06A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Anténa a já na vyhlídce

 


07A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Vrcholek Plechého

 


08A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Plošina na vrcholu Plechého, vlevo ČECHY, vpravo RAKOUSKO. Na plošině místo pro umístění několika obytných přívěsů - problém je jak je tam dostat  

 


09A.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Autor na hranici, Plechý. Zdraví Žán Bráník

 

Diskuse pod článkem:

 

[950] Tip na portejbl - Šumava,Plechý,1378 m.n.m. - JO68WS Láďa Forum 19.10.2002 14:56:46
 

Zdravím autora tohoto článku, při prvním čtení jsem nějak nevěnoval pozornost některým záležitostem, ale po čase mne překvapila jedna významná nesrovnalost!

Lokátor: JO68WS a ten druhý zřejmě nesouvisí s popisovanými místy, neb uvedené lokátory nějak geograficky přináleží oblastem spíše někde až k zemi zvané ŠVÉDSKO....

Velký čtverec JO leží geograficky severním směrem nad 50-tou rovnoběžkou a ten druhý, JN leží jižním směrem pod uvedenou rovnoběžkou.

Předpokládám, že uváděným místům pravděpodobně přináleží některý z lokátorů řady JN68..

Tak a to by bylo vše, co k článku můžu napsat, díky za případnou opravu.

 » [952] Re:Tip na portejbl - Šumava,Plechý,1378 m.n.m. - JO68WS Bohouš CL6 19.10.2002 19:22:46
 

Máš pravdu, je tam špatně lokátor, už jsem to opravil. Nějak mne nenapadlo to po Žánovi kontrolovat. Tato chybka, jak vím třeba ze  závodů LPD, není až tak neobvyklá. Každopádně díky za upřesnění ...

Bohouš CL6

  [920] Tip na portejbl - Šumava,Plechý,1378 m.n.m. - JO68WS Žán Braník 19.9.2002 21:36:42
  :Ahoj Vy moje fotečky z cest,jste moc hezké ale bohužel se na Vás mohu dívat jen prostřednictvím internetu.Zítra tomu bude již měsíc,co ležíte někde v České Lípě a já bych tak rád Vás už viděl doma.Snad se ještě někdy shledáme,tak zatím čau a moc tam nezlobte,Žán Braník.

 

Odkaz na originál článku