CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Antény...

Kategorie: Všechny články, Archiv, Technika
Antény...Antény... 8.9.2009 19:41:03 - Tomáš Roudnice CL-31 - Tomáš Roudnice Antény a zejména HB9CV...

Vzhledem k tomu, že původní web CB klubu CL pomalu končí, rozhodl jsem se některé články převést na https://cbdx.cz/.

Nicméně, mějte trpělivost, na každého dojde.

Bohužel ale není v mé moci dodržet úpravu jednotlivých článků. Nový redakční systém neumožňuje totéž, co starý. Takže jen prosté CtrlC a CtrlV. Články budou mít v záhlaví vždy ikonu ARCHIV s příslušným rokem. Přesto se budu snažit, aby to bylo srozumitelné včetně případných komentářů. Některá fota ale nevyjdou nejlíp.

Zároveň upozorňuji, že některé odkazy použité v přesunutých článcích už nemusí fungovat.


Je všeobecně známo, že tuto anténu používám již drahně let, takže jsem obdržel mnoho dotazů na téma HB9CV. Od požadavků na rozměry po rady při konstrukci. Většinu tazatelů jsem musel zklamat, neboť můj kousek pochází z vývojové dílny Míry Vědomice CL37 a vzhledem k tomu, že mě maximálně vyhovuje jsem se o nějaké detaily nezajímal. Nevím jak je dlouhá, jak je široká, ale vím jak funguje. A proto nehodlám nijak zvlášť o jejích vlastnostech polemizovat. Nechci tady generalizovat, jde o můj vlastní názor po několika letech používání. Ale, protože se zájemci o tuto anténu objevují furt, letos v Holicích jich bylo zase pár, dám v plénum to, co vím a co se dá lehce vyhledat na netu.

 

Poslední telefonát jsem měl v neděli:
„Pošli mě rozměry na HáBéčko …“
„Nepošlu.“
„Proč?"
„Já jsem to nestavěl a ani nikdy neměřil …. „
No tak to položil s patřičným komentářem …..


V prvé řadě se musím vrátit do svého „pravěku“ působení na CB a k tomu, jak jsem se k HB9CV dopracoval. Na sklonku roku 2000 jsem se naučil, jak vzít do ruky majk a zjistil, že „metry dělaj kilometry“. Tady začalo mé pátrání v oblasti antén. Neboť jsem vyslechl různé odborné komentáře na toto téma a já zvýšil pozornost. Nutno podotknout, že v té době jsem na Š120 vozil magnetku neznámé provenience a dnes vím, že i pochybných parametrů. V krátké době jsem se stal majitelem Boomeranga, kterého jsem využíval na balkoně při místním „kolečku“.

V této době jsem navštívil i setkání na Klokočné, kde jsem hledal anténu, kterou bych nahradil magnetku. Tehdá mě tam fa Allamat nabízela různá monstra připomínající sběrače z trolejí. Já, coby blbec neznalý problematiky, jsem měl pouze jedno kriterium pro svoji novou anténu. Bydlíc v lokalitě silně obsazené minoritní většinou nepřizpůsobivých občanů jsem požadoval, aby se demontovaný zářič antény vešel na odkládací plochu u zadního okna Š120. S jistým pohrdáním prodejce jsem odcházel jako majitel President Indiana, nutno podotknout, že za exkluzivní cenu. Když jsem provrtal střechu a namontoval anténu, zjistil jsem, že to bylo jedno z klíčových rozhodnutí mého života.


Do dnešní doby ji používám už na třetím autě a nic jiného nechci! Monstra délek 150-180 cm s cívkami a dolaďovacími kroužky mě nezlákají! Nebudu vypočítávat exkluzivní spojení, bývá to věc náhody, ale 988 km na Radegasty v Albánii nebo 628 km na Luba Trebišov bylo odrazem. Ale 299 km na Tygra na Javorině bylo na přímo a reporty byly jak na GSM. A nebylo to jednou, zkoušeli jsme třeba i m/m Říp-Javorina a taky to šlo!
V té době jsem provozoval nesmělé portable na zmíněný Boomerang, měl jsem na zahrádce trn, na něj přišla trubka cca 1m a na ní byl Boomerang. Skvělý, chodilo to jako z praku, naučil jsem se v té době jezdit do Krušnejch hor a navíc v té době bylo pásmo hodně živé.

I zatoužil jsem po lepší stanici a vyhlédl si Elix Giant. Naskytl se dobrý inzerát, dohoda byla rychlá, neboť jsem po něm toužil. Při převzetí nastaly drobné komplikace, prodávající požadoval za smluvenou cenu převzetí kompletního zařízení, tedy stanice, zdroje, kabelu a antény. A tu měl ještě na střeše. Nechtěl a nemohl jsem se moc zdržovat, jel jsem si pro ten zázrak 200 km a čekala mě cesta zpátky, nicméně mě bylo rezolutně řečeno „všechno nebo nic“. Tak jsem to přetrpěl a stal se majitelem kompletní CB výbavy.

Giant mě nadchnul, jak jinak že, zbytek jsem považoval za zbytečnej šrot. Asi po měsíci jsem sebou vzal na kopeček i tu pochybnou půlku, uvázal ji na zábradlí na Komáří hůrce a nestačil zírat! Proti Boomerangu to bylo jako když kopete krajskej přebor a první ligu! Hned jsem pořídil 10m stožár a začal si užívat života. Ještě jsem ji drobně vylepšil pomocí tří drátěných λ/2 protiváh, využitých jako kotvení.

Horní kotvení je ta drátěná protiváha PK1 λ/2 prodloužená bavlněnou šňůrou, dolní jen bavlněná šňůra. Tento systém lehce přežije i vítr 110 km/hod. Vyzkoušeno v praxi. Tohle je jen 60 km/hod na Šibenickém vrchu.

V té době jsme začali organizovat expedici Říp 2002, non stop portable 100 hodin. Tam každý přivezl „co dům dal“ a já tam poprvé viděl HB9CV, tedy na CB. Zkušenosti s tímto typem antény jsem měl již z roku 1979 z příjmu TV ARD z Ochsenkopfu na 180 km. Když zamrznuly Nechranice, chodilo to i v barvě. Přestože podmínky na Řípu byly sakra nepříznivé, celá soustava byla pod úrovní stromů, tenhle přístroj mě nadchnul. Jednoduchý, lehký, skladný, vykoumaná konstrukce ….

Tady musím lehce odbočit a uvést souvislosti. Pátral jsem na mnoha webech a s tím, co vím si troufám tvrdit, že první HB9CV na CB vytvořil Jirka pod Mostkou Litoměřice (†). S tímto aparátem se zúčatnil RKL Contestu a v roce 1997, 99 obsadil druhá místa, v roce 1998 dokonce první místo. Tím dal popud k určité „anténařské“ aktivitě nejen na „rodné hroudě“ pod Řípem. V té pokračuje zdárně Míra Vědomice CL37 za vydatné teoretické pomoci Vlasty Záluží CL40. Tady vzniklo několik typů HB9CV, 2xHB9CV, CB Quad, Logaritmickoperiodická CB anténa a jiné.

Logopéro na Pancíři ....

Protože jsem založením pragmatik, tady nastalo dilema. Věřím, že podobné problémy řeší i mnozí další. Bez směrovky to nepůjde, ale jakou …. Nastalo teoretické porovnávání. Dostupné, ale drahé 3el Yagi jsou sakra rozměrné, váží jednou tolik, co HB9CV. Věděl jsem, že pár úspěšných expedic používá Yagi a dost si je pochvaluje. A i výsledky nasvědčovaly, že to je správná volba. Pak jsem v okolí zaregistroval několik 3el Yagi které se nepodařilo „rozchodit“ a moje sympatie se přesunuly jinam. Ono zvedat na 10m stožáru 2 kg HB9CV nebo 5 kg 3el Yagi je fakt rozdíl. Pokud je vás více jak 3 v expedici, může to být sranda, ale jezdím sám z toho důvodu, že vynadám sobě, když je nějakej zádrhel. A proto mě docela lákala ta HB9CV. Míra Vědomice mě nabídl vývojový typ č. 3 a já neváhnul a šel po něm. V této době se též zjistilo, že kovový stožár přerušovaný izolačními přechody je pro tento typ antény nepoužitelný. Náhodou jsem sehnal 2 ks 4 m bambusu tloušťky cca 55mm a to bylo jiný kafe! Pokud nevodivý stožár je delší než spodní část prvků HB9CV jsou hodnoty PSV značně stabilní. (Pozor, bavíme se o době, kdy o nějakých anténích analyzerech nebylo slechu, natož vidu!)

A teď k vlastnímu HB9CV. Z různých konců světa se u mě shromáždilo množství „zaručených návodů“ na jeho stavbu. Nehodlám posuzovat kvalitu nebo autentičnost jednotlivých pramenů, pouze jsem seřadil do tabulky vše, co mám o HB9CV. Zatím jsem to nikdy nestavěl a co si kdo z toho vybere jako návod, je jeho věc.

Rozměry HB9CV dle jednotlivých podkladů, nutno brát v potaz, že se jedná o výpočty pro 75 Ω. Jediný pramen, kde jsem objevil transformaci na 50 Ω, pomocí kapacity, je v K. Rothammel - Antennenbuch. Pravda, na některých webech .ru lze objevit stejné řešení, zejména pro 2, 6, 10, 15m bandy. Podobně třeba http://www.ureparla.org/Cacharreo/La%20antena%20HB%209%20CV.pdf doporučuje 170 pF. Podle http://www.mydarc.de/dk4qt/basteln/hb9cv/hb9cv%2015m%20u%2010m.pdf zas vychází něco přes 60 pF. Podobně to vychází u http://bg6ado.googlepages.com/HB9CV.pdf.

Použití menších průměrů direktoru a reflektoru řeší Rothammel navýšením délky o 0,02 λ.

Poměrně méně známou skutečností je, že všechny prvky antény jsou v jedné ose. HB9CV které jsem viděl, včetně té mojí, mají gama vedení do strany. Správně by mělo být vše v zákrytu.

Pozor! U položek 1-3 jsou všechny rozměry vztaženy k λ/2 mimo V, S1, D1 a D2, které jsou vztaženy k λ!