CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

 

POZOR! Fotosoutěž s CB tématikou - ZDE, Galerie fotografií - ZDE.

Banka

Kategorie: Všechny články
Banka

Před časem tady byla větší diskuze a hledala se určitá volačka.

 

Tak jsem si se zájmem pročetl ve Vzkazníku „pátrání“ po Lubošovi Prostějov. Potěšilo mě, že mnozí z vás provětrali šedou kůru a vzpomínali na doby před lety. Nicméně, pomoc je jednoduchá. Jen se nebát použít tu „zprofanovanou“ DataBázi volaček a banku Banku deníků.
Píši zprofanovanou protože se na různých místech objevují názory, že je k ničemu, že vyžaduje do deníků psát přesně, atd, atd.
Takže se pokusím vysvětlit proč a k čemu to je.
https://drive.cbdx.cz/denik/


Nutno upozornit, že se zobrazí všechny zadané volačky, pokud jsou v Bance deníků alespoň jednou. Tedy nerozhoduje, zda volačka byla, je nebo nikdy nebyla v DataBázi! Prostě je v příslušném hledaném tvaru alespoň jednou v nějakém deníku vloženém do Banky deníků.
A tady jsme u problému „příslušný tvar“. Ale to až dole.

Zadáme Luboš Prostějov 

A je tady Luboš Prostějov.

Podobně Luboš Dobřany


Pro sichr se podíváme do Prostějova a ejhle

Totéž uděláme v Plzni

a

Takže všechny možnosti vyčerpány. A Luboš Prostějov /p (Plzeň a okolí) nemá v Bance žádný zápis!
Celá operace se vejde do dvou minut.

Mimochodem, různých Lubošů je v Bance 106. Ale to chce už víc času.

Nicméně, pochopitelně, že tohle píši s nějakým oumyslem.
Takže, DataBáze volaček je pouhá statistika, kde podkladem jsou údaje z Banky deníků. A jakákoliv statistika je k prdu, když se do ní vloží chyby. Věřte tomu, že z podobných zápisů v denících těžko zplodíte relevantní DB volaček.Věřte nebo nevěřte, kde o jednoho člověka.

Tady taky. Miro, Mirec nebo Mirek?
Tyto a podobné chyby se vyskytují ve všech souborech deníků, ať jsou na cbdx, cbpmr nebo jinde.Tady je soubor „zábavných“ zápisů. Zejména mě udivuje, že Stockholm, Český Brod i Štolmíř mají stejný lokátor.

Rovněž DataBáze míst je jen statistický soubor míst. Tento soubor byl původně vytvořen z určité databáze a postupně je upravován pro potřeby DB míst.
Původně tam bylo poměrně dost chyb v okresech, místní příslušnosti a podobně. Od r. 2002 došlo ke změnám v katastrech, okresech, vznikly nové obce v bývalých vojenských prostorech, obce se rozrostly do dalších lokátorů a podobně. Tyto změny se pokouším podchytit a zanést do DB. V mnoha čtvercích nebyly zaneseny ani kopce a kóty. V DB se nyní často objevuje „No Name_711m (KARLOVY VARY – ČR)“. Tímto se snažím zamezit „vymýšlení“ nebo používání „místních“ názvů. Na oficiální mapě to nikdo nenajde pod těmito názvy, tam to je jen kóta. Pochopitelně zařazuji i „nové“ kóty, které někdo navštíví.

Musí se používat oficiální názvy, které jsou dohledatelné. Nejlépe z mapy.cz, i když tam taky narazíte na úžasný věci. Ale nemůžete hlásit Vinice, když se to jmenuje Na Vinici! Jednou jsem na vlastní ucho slyšel jednoho hlásit portable jako „džýdýsí“. Po skromném dotazu jsem zjistil, že stojí před kravínem místního JZD. Používám také geoportal.gov.cz, případně mapy KČT, ale ty mám jen jako scany.
Na Slovensku jsou mapy.cz trochu okradený, nicméně jsou pořád lepší než mapy slovenské. Portál mapy.dennikn.sk vypadá na první pohled slušně, ale má tam hrozně moc chyb, zejména ve výškách kopců. Na zbgis.skgeodesy.sk/ se při použití správné vrstvy sice dozvíte dost o nadmořské výšce, nicméně je to „hódně přes ruku“. Kdo se naučí používat oma.sk udělá dobře, sice trochu složitější, ale výsledek slušnej. Občas použiji i Poľovnícky GIS, ale to je taky zdlouhavý.
Zajisté jste postřehli, že nezmiňuji Google maps. No, něco tak vyblitýho jsem neviděl. Něco tam hledat může jen šílenec.

Jelikož se blíží EBH a tedy nutnost psát do deníku relevantní údaje, znova upozorňuji na možnost kontroly deníku proti DB. Každá chyba (mimo rámec propozic) stojí body. Silně doporučuji si prostudovat propozice.

Kontrola je taky dobrá, neboť jsou tací, kteří ani nevědí, odkud vysílají. Viz třeba deníky 4814 a 4815. Dvakrát z jednoho místa, pokaždé jiná nadmořská výška (a pokaždé špatně). Mimo to na dotaz z SK tvrdili, že to je Středočeský kraj. Taky špatně.

To opět nastoluje otázku, jak dalece věřit tomu, co slyšíme. Za prvé se můžeme přeslechnout a za druhé se nám může dostat chybná informace. A co s tím? No kontrola by to měla vyřešit. Jak říká docent Chocholoušek, i v DB může být chyba, ale ta se stává maximálně jednou za x let.

Na lahůdky typu Kyov jsem už netečnej. Mohlo by tam taky bejt Kiov nebo Київ, Киев, Kyiv.

A Výtkov? To je přeci jasný, tam přeci byla 14. 7. 1420 ta bytva. A byla tvrdá.

Na závěr pár obrázků jak probíhá revize jednotlivých čtverců.
Hodně zdaru v EBH.

TmR CL-31
Komentáře

postPřidat komentář
Vorel Stupno CL-45
odpovědět citovat
Luboš Prostějov/p. Plzeň byl aktivním CBčkářem. Chodil na všechna setkání v Plzni a na Baldov. V Plzni a okolí je určitě hodně pamětníků, kteří s ním měli spojení. Po nějakém čase se odstěhoval do Prostějova a za pár let se vrátil. Dělal v muzeu v Plzni jako ostraha. Nevím jestli bude v databázi, protože si nepamatuji, že by rozdával body do nějakého závodu. Jestli ano muselo by se zabrousit před rok 2000. Jeho hluboký hlas s moravským přízvukem nemohl nikdo přeslechnout. Nebyl nejmladší, takže určitě ho neuslyšíte z náklaďáku. Dávám prostor dalším pamětníkům. Pátrání ZDAR
Tomáš mobil Roudnice CL-31
citovat
Vorlíku, ta volačka se neobjevila ani v jednom z deníků ... A byl jsem na Baldově a parkrát i v Plzni a nepamatuju. Nicméně, tohle byl návod, jak je možné využít Banku deníků.
Salamandr Velká Bystřice
odpovědět citovat
V tomto konkrétním případě počkám na reakci ostatních protože tato volačka má svoje "špecifiká". Otázka zní, zda někdo hledá Luboše Prostějov nebo Luboše Prostějov západ. Jedna volačka je Luboš Prostějov (zvaný obecný, vzduchem chlazený) a jeden, který se přestěhoval z Plzně (nebo do Plzně) a byl také Luboš. Luboš Prostějov, kterého znám já můžete zastihnout např. na pásmu PMR kanál č.7 v okolí Olomouce. Je stále aktivní a vysílá většinou ze svého náklaďáku, když zrovna někde nakládá třeba štěrk. Tak uvidíme, jak se k tomu vyjádří další pamětníci. Třeba si to tu přečte i třeba Petr Bedihošť :-)
Alpinet Plzeň
citovat
Právě Petr Bedihošť je ten , který mě poprosil s hledáním Luboš Prostějov , který není Luboš Prostějov Západ 1