CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

POZOR, POZOR!!! Holice 2022 Vyhlašování výsledků CB soutěží bude ve Velkém sále 27.8.2022 od 13 hod. Program ZDE.

 

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Letos konečně se zadařilo

Kategorie: Všechny články, Expedice Radegast
Letos konečně se zadařilo

Tak konečně je po sněhu, teda zatím jen na kótách pod 500m. Na těch významných, alespoň u nás na Šumavě nebo v Českém Lese, je sněhu pořád dost a dost.

 

Tak konečně je po sněhu, teda zatím jen na kótách pod 500m. Na těch významných, alespoň u nás na Šumavě nebo v Českém Lese, je sněhu pořád dost a dost. V lednu jsme se nikam pro sníh nedostali a tak jsme vyrazili natěšení tam kam to šlo. Tedy na Křížový Vrch 480m. Ani sem to nebylo jednoduché. Sníh žádný ale za to popadaných stromů pár bylo. Sice někdo před námi, nespíš těžaři, stromy vyřízl tak aby projel, ale skuliny byly akorát tak na traktor a ta moje Caravella je přeci jen dost široká a tak to bylo na chlup a bohužel jeden s těch chlupů my utrhl kus plastového nárazníku který jsme až nahoru táhly na el drátech koncového světla.

Jinak jsme se nahoru dostali bez problémů až na to naše obvyklé místečko. Počasí bylo bezvadné a tak jsme se hned pustili do práce. Máme to rozdělené,  Vorlík antény a já energii.

  Jako první se pustila centrála a hned po té topeníčko 600W aby bylo teplíčko na práci a nezbytná káva a k ní klobáska z vlastních zdrojů. Bylo kolem 15 hodiny a na pásmu doslova pusto ani vrk žádné rušení ale také žádný signál.A tak se Vorlík dal do focení. Jako téma si dal,  jak to zde vypadalo „včera“ a jak to vypadá dnes.

Tuhle lípu zde zasadil první porevoluční starosta a to v roce 1995 jako strom svobody. Stromek byl vysoký 40cm. V roce 2012 vypadal takto.

 A letos vypadá takto.

 I na samotné stavbě je zřejmé, že se o ni obec, vlastně spojené obce , starají. Tohle je rok 2012

 Stejně jako tohle.

 A tohle je dnešek.

 

 A jak jsme tak s Vorlíkem klábosili a zdejší historii a všem možnémnajednou z toho ničeho, z toho šumu známý hlásek Tygříka Mutěnice exp.Horal, který se usalašil na Šibenickém Vrchu. QSO trvalo chvilku a pak zase jenom šum. Ale první 300stovka byla na světě. Podmínky se měnili každou chvilku a suma sumárum stáli za prd. Přesto se zadařilo díky občasným změnám v atmosféře a trpělivosti a schopnosti operátorů. Nejplodnější byla doba mezi 22 a 23 hodinou. To se vylouply prakticky všechny DX stanice které jsme oboustranně těžce získali před několika hodinami. A tak jsme jen potvrdili vzájemné QSO.  Asi tak kolem 23 hodiny jsme se rozhodli,  že to zabalíme. Na pásmu již opravdu nic nového nebylo. Celou noc jsme se snažili se dovolat na exp.Mafia,  ale bez úspěchu. Tak jsem si řekl, že se rozloučím ze Števem alespoň po telefonu, aby nás zbytečně nehledal. Popřáli jsme si dobré noci a Števo ještě řekl. Než to vypnete tak to ještě jednou zkusme na SSB CH 30. Jasně Števko a měj se hezky. Anténu jsme naposled natočily na východ, presidenta přepli  do režimu USB a Vorlík jen tak z povinnosti  zabručel Mafio Mafio tady Radegast. Chvilku nic a potom najednou - počujem Radegasti tady Mafia. No modulace od něj byla teda hrozná,  ale bylo to za 2-3 a oboustranně se to povedlo a 429 Km bylo doma. Koukal jsem na to jako husa do flašky. Opět takový malý atmosférický zázrak a okénko se otevřelo a přesně platilo pořekadlo..ve správnou chvíli na správném místě.

 Tak Števko děkujeme  a  ať se daří. No a pak jsme to opravdu vypli, ant. položili, všechno zabalili a mazali jsme vcelku spokojeni  asi kolem 24:00 domů.

Všem děkujeme za pěkně prožitý víkend a těšíme se opět NSL.

 

Venca Chotěšov CL39 a Vorel Stupno CL45

Komentáře

postPřidat komentář
Tomáš mobil Roudnice
odpovědět citovat
Václave, v ČL dělaj střechu, tak není na příjmu. Jinak tady bylo 5 dní 1040 hPa, tak se nediv. Latadla musej jít na přelakování, jak jsou z toho hustýho vzduchu vodřený ....
Mates Brno CL-27
odpovědět citovat
Hezké místo na vysílání, Radegasti! Podle mě není vyloučeno, že zdi kostela pro Vás fungují i jako úhlový odražeč. Kromě toho Vás asi kryjí od signálů z německé strany, jestli teda správně chápu světové strany na fotkách. Pokud ale opravdu k odrazům na Vaši anténu dochází, potom pozor - v roce 2012 jste měli anténu o 2.5m blíž ke kostelu! To je tam a zpět přesně půl vlny, takže buď v 2012 anebo ve 2019 mohlo docházet ke vzájemnému rušení přímých a odrazených vln. Myslíte, že na tom něco může být anebo jsem vedle?
Venca Chotěšov CL-39
citovat
Matesu takto jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale je pravdou, že na tomto místě stál ( na opačné straně kostela ) vojenský objekt s radiotechnikou určenou pro provoz hlásek na hranicích s tehdy NSR (Poledník, Čerchov, Zvon, Dyleň a Havran) tyto hlášení se předávaly do planžetárny na Krůtí Hoře a sloužily pro řízení letů obrany státu a předávali se na voj.letiště Líně odkud byla obrana zajišťována Mig 15, 17, 19 a naposled Mig 21a 29. Podle radioměření v letech 1972 byla tato kóta pro tento účel vybrána. V letech 2012 zde (geodeti ?) prováděli energetická měření a je zde zaznamenán a označeno místo s abnormální energetickou hladinou. Občas na tom místě je fronta turistů a čekají na takzvané nabití 1 . Pro mne je to úsměvné ale lidi to nějak berou vážně 1
Mates Brno CL-27
citovat
Venca Chotěšov CL-39 napsal/a: V letech 2012 zde (geodeti ?) prováděli energetická měření a je zde zaznamenán a označeno místo s abnormální energetickou hladinou. Občas na tom místě je fronta turistů a čekají na takzvané nabití. Pro mne je to úsměvné ale lidi to nějak berou vážně.

Tak tuto radioterapii jim pojišťovna neproplatí... Pokud se teda vůbec jedná o radiové vlny a ne nějaký jiný typ energie, který tam máte zvýšen 1 . Měj se a dík za spojení ... i když to fyzicky snad dělal Vorlík.
Venca Chotěšov CL-39
citovat
Matesu v tomto případě se určitě nejedná o radiové vlny ale moderní doba přinesla moderní pojetí energie. Říkají tomu kosmické záření ( energie) 1 . Je ale pravdou, že již vojáci zde registrovali na svých zařízeních občasné poruchy (zvýšená úroveň šumu a brumu) dnes se to vysvětluje hlavně přítomností digitálních technologii, ale ty tehdy nebyly. Provozní záznamy byly tehdy dost podrobné a přesné a tohle dění je zaneseno v hlášeních a dokonce byla zaznamenána jistá perioda. Ale dost o duchaření. přeji pěkný den.
Števo Zvolen CL-35
odpovědět citovat
Neskutočné aké spojenia...na takú malú "krtinu". A vraj podmienky nič moc.
Tuším, že som Vás odtiaľ robil úplne prvý krát.
Venca Chotěšov CL-39
citovat
No s těmi podmínkami je to složité. Pokud se podívám na mapu QSO tak sever je prázdný až na Danu Slavoňov nic. Liberec, Česká L. nic, Pražáci a střední Čechy nic. Český Krumlov nic, Č.Budějovice nic zkrátka bída, ale když se to otevřelo na chvíli tak DX na východ, na SV a VVJ se začaly prosazovat. Po 23 hodině bylo do 50 Km hlucho ale DX nad 300 Km jako z praku. Zkrátka atmosférický blázinecno a my jsme měli štěstí. Kouknul jsem se na a výškopis a mam dojem že jsme se provrtali k tobě zeměkoulí 1 1