CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

 

Bylo spuštěno přihlašování na VČS, uzávěrka je 19.4.2024. Článek k VČS je taktéž vydán. Těšíme se na všechny!

Deník naposledy …

Kategorie: Všechny články, Návody a postupy
Deník naposledy …

Poslední instrukce jak a co s Deníkem Cl6 …

Při přechodu na nový web nastaly drobné změny. Nikoliv v Deníku samém, ale třeba v Bance deníků. O způsobu zápisu do Deníku toho bylo napsáno dost, existují i bezvadný prezentace od Fousáče, nicméně „ říkám jim to pořád, ale všechno marný, všechno marný“. Takže poslední názorné ukázky, pak už na to kašlu.

Nejprve něco k DataBázím. Po devíti letech co je udržuji jsem zjistil, že mnozí, ač zkušení a protřelí, netuší co na co je a jak to funguje.

DataBáze volaček - http://www.cbdx.cz/denikcl6/add/denikview.php?vol

Takže první strana DB volaček. Tlačítko „Přidat novou volačku“ je v podstatě zbytečné. Při jeho použití vám to nabídne možnost zařadit novou volačku po vyplnění formuláře.Praxe je však taková, že každý, kdo se o DB dozví, chce být zařazen. Tak to nefunguje. Obratem ode mě dostane následující sdělení:

Zařazení do DB volaček podléhá určitým pravidlům. Viz https://drive.cbdx.cz/archiv2146.htm nebo https://drive.cbdx.cz/archiv2130.htm. Je tam vysvětleno, že volačka je zařazena až po splnění určitých kriterií automaticky a že se jedná pouze o aktivní volačky. Základním požadavkem je, že se objeví v Bance deníků (https://drive.cbdx.cz/denik/). Jsou-li splněny podmínky, je po určitém čase volačka zařazena automaticky. Tímto způsobem se udržuje databáze jako databáze "aktivních" volaček, nikoliv jako prostý seznam. Podobně, pokud nemá volačka po 3 roky záznam v Bance deníků, je vyřazena jako neaktivní ... Svůj "rating" si může každý ověřit třeba na https://drive.cbdx.cz/denik/ zadáním volačky. Volačka nemá ve sledovaném období dosud záznam v Bance deníků. Je potřeba se občas ozvat expedicím, které dávají deníky do Banky... Je možné se řídit třeba podle https://www.cbdx.cz/portable?action=list&page=2.

Sloupec datumů je údaj, kdy naposled (s určitým zpožděním) byla dotyčná volačka v nějakém deníku v Bance deníků. Tento údaj se automaticky (pokud je volačka ve správném tvaru) změní, když kontroluji deníky v Bance. Tlačítko „Změnit“ slouží k zaslání oprav. Objeví se formulář, kde vyznačíte změnu a odešlete. Jedná se o změny QTH, lokátoru a případné chyby z dřívějška. Všechny změny obratem potvrzuji. Na jakékoliv sdělení změny (mailem, poznámkou v deníku apod.) nereaguji, pouze ten formulář. Všechny tyto požadavky totiž archivuji.

Takže tímto způsobem je vlastně Databáze volaček udržována. Sice píši, že deníky kontroluji, nicméně, s kontrolou jako takovou (pro soutěže – uznat, neuznat) to nemá nic společného. Já se k deníkům v Bance dostanu až v momentě, kdy je tam zavěsí pořadatel, to znamená až po opravách.

Do Banky deníků není možno vkládat deník starší dvou měsíců. Tedy, deník z 5.1.2019 už 6.3.2019 nevložíte.

 A ještě připomenutí – deníky ze soutěží vkládá pořadatel, nikdy soutěžící. Jeden příklad z 2018. Expedice poslala soutěžní deník pořadateli. Ten jej vyhodnotil a zařadil, vše v pohodě. Za dva měsíce zjistila expedice, že tam, mimo jiné, má chybu v jedné volačce. Přestože bylo spojení uznáno, neboť nešlo o podstatnou chybu! Expedice nelenila, deník opravila a vložila znova. Pochopitelně nemá oprávnění jej vložit jako soutěžní, ale jen jako běžný. Nicméně vnesla do Banky 44 spojení, která jsou vlastně dublovaná, a tudíž zkreslují všechny statistiky. A Banka je vlastně jen statistika.

Člověk je ve své podstatě tvor líný. Všechny vynálezy a vylepšení jsou výsledkem lenosti, respektive touhy, co nejméně makat. Deník Cl6 nás v tomto přístupu velmi podporuje. Teda ty, kteří s ním umí. Ti, co neumí, tak pečlivě datlují a nadělají moře chyb.

Veškeré deníky se kontrolují proti DataBázím. Pečlivě a jednotlivě se kontroluje jen to, co kontrola vyhodí jako nesouhlas s DataBází lokátorů nebo volaček. To ale neznamená, že to spojení nebude uznáno. Pokud se to dá dohledat, není problém. Tuhle poučku si zapamatujte.

Jedno sladké tajemství. Pokud dám do DB naprostou hovadinu, třeba Lojza Horní Dolní, JO70FD a pak to dám do deníku, nikdo na to většinou nepřijde. A to je ten důvod, proč chci mít obě DB opravdu pintlich.

Většina lidiček přepisuje deníky doma v klidu z papíru nebo audia. Tím víc mě překvapuje, že nevyužívají nabídek Deníku a poctivě všechno datlují. A tím dělají i chyby …. Nehledě na to, že jim to trvá i déle.

Nebo proč si na závěr deník neodkontrolují proti DB. Návodů tady už bylo taky dost.

A jdeme na příklady, klasika: Milan Senica na Javořině. Nadatluju dolů mi■se■ a protože ho slyším 59/59 napíši ještě 59■59■, přičemž ten čtvereček je mezerník. 

A vypadá to takhle mi■se■59■59■

 

Jak vidíte, nahoře to vyhledalo v DB volaček všechny mi se … 

Označím požadovaný údaj, kliknu na něj … 

A naskočilo mě to dole všechno, včetně lokátoru …

Dám Enter a je to zapsaný ….. Je to přesně 15 kliknutí nebo úderů do klávesnice. A bez chyby …. Hádejte, kolik to je, když to celý budu psát? Milan Senica /p Veľká Javorina JN88UU 59 59. 43 úderů nebo kliknutí a ještě budete mít problém s tím ľ, tedy v ČR.  

Nedávno se v soutěžním deníku objevil zápis Karel Libuš /p Nr Dobříš, jn79cs 43 42.

Nehledě na to, že dotyčný neuvedl správně domácí QTH, musel 30x praštit do klávesnice. Stačilo 5x a 3x kliknout myší. A bylo by tam Karel Libuš Praha /p Pouště (PŘÍBRAM - ČR) včetně lokátoru …. Mimochodem, tenhle tvar je v DB asi 8-9 let.

 

Podobně v případě, že se dotyčný přestěhuje a chce si ponechat historickou volačku.