CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

HB9CV - 8

Kategorie: Láďa Fórum - technické okénko, Archiv, Všechny články

5.2.2007 05:14:37 - Láďa Fórum - HB9CV - směrová anténa a vše kolem ní - ...jak je to s laděním, této jinak oblíbené antény?

Pravděpodobně bude po mechanickém sestavení antény HB9CV žádán postup, kterým je možno anténu naladit do očekávaných parametrů. Stavební návody obvykle nebývají vybaveny popisem, jak anténu naladit. Důvodů je zřejmě mnoho, proč podrobný návod pro ladění není uveden.

Anténa HB9CV je mezi zájemci o stavbu směrové antény velmi oblíbená. Rozhodující podíl na oblibě je právě označení "směrová" anténa. Při podrobnějším pohledu na vyzařovací charakteristiku lze s jistou nadsázkou říci, že výrazná "směrovost" je spíše relativní zvláště při provozu s vertikální polarizací.
Obrázky níže ukazují typický vyzařovací diagram pro anténu HB9CV.

 

hb9cv_h_1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Na obrázku je znázorněný vyzařovací diagram pro anténu HB9CV v horizontální polarizaci umístěné ve volném prostoru. Za povšimnutí stojí úhel rozevření svazku pro pokles -3dB, ten je při horizontální polarizaci blízký 66st., což lze považovat za přijatelné.

 

hb9cv_v_1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Na obrázku je znázorněný vyzařovací diagram pro stejnou anténu HB9CV, ale ve vertikální polarizaci umístěné ve volném prostoru. Za povšimnutí stojí úhel rozevření svazku pro pokles -3dB, ten je při vertikální polarizaci blízký 135st., což lze považovat za ještě přijatelné jen s výhradami.
Předchozí obrázky zcela jednoznačně ukazují, že používat anténu jako směrouvou lze jen při horizontální polarizaci, pro kterou ji autor navrhoval. Při změně polarizace z horizontální na vertikální, dojde k výraznému zvětšení úhlu rozevření svazku pro pokles -3dB. Lze oprávněně namítnout, že "...to přeci nevadí...". Jistě, že to "nevadí". Zůstává jen otázka, co s takovou "směrovkou" v provozu... Lze jistě najít řešení, kdy úhel rozevření svazku v azimutu lze zmenšit například použitím dvou antén řazených vedle sebe. V tomto případě původně vyhlídnutá "jednoduchost" směrové antény HB9CV přechází do oblasti, kdy její ladění se bez nadsázky stává "noční můrou" právě pro méně zkušené zájemce o stavbu, které fascinovala její "jednoduchost"... 

 

hb9cv_v_2.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Na obrázku je stejná anténa HB9CV, jen je změněný průměr aktivního elementu z původních 20mm na 30mm. Na vyzařovací diagram to nemá zásadní vliv, což je jistě potěšitelný stav. Proč tedy poukazuji na změnu průměru aktivního elementu? Je to jednoduché, ne vždy se staviteli podaří použít původní (výpočtový) průměr trubky a tak není vzácností, že použije jiný průměr trubky, který právě má k dispozici. Jaký to má dopad? Změní se impedanční poměry a v návaznosti i ostatní sledované hodnoty, což lze zjistit ve zjednodušeném výpisu v textové části obrázku.
Z uvedeného je zřejmé, že je nanejvýš rozumné zachovat původní rozměry i průměry elementů. Je pochopitelné, že impedanční poměry se budou značně odlišovat od výpočtových s přibývajícím počtem změn rozměrů elementů a jejich odchylkami od výpočtu. 
V případě, že není možné použít výpočtové průměry elementů, je potřebné uvedenou odchylku kompenzovat.

 

Anketa ke článku : Svou anténu HB9CV jsi naladil:
Zcela sám a bezproblémově     120
S pomocí přátel, jsem spokojen     62
S pomocí přátel, výsledek není oslnivý, očekával jsem lepší     88

 

Diskuse pod článkem:

 

[5076] HB9CV - 8 Franta CV 7.2.2007 00:31:00
  :Ahoj Láďo! Bude HB9CV - 9, 10, ... ?
Já jí dělal jenom na 70cm, nařezal jsem vypočítané délky + 5mm, sletoval, kabel připojil přes C-trimr 10pF, zaříznul rozměry přesně podle výpočtu a trimrem naladil SWR 1:1.05. Subjektivně chodí báječně, ale pokud máš ještě další info o této famózní anténě, tak se poděl. Budu čekat.
73! dílu zdar
Franta

  [5073] HB9CV - 8 nepoužívám Zvíře Zlín 5.2.2007 11:27:21
  :Anténu HB nepoužívám provozuji jiný typ směrovky ale problém se směrovostí řeším podobný. Autor pozapoměl jeden důležitý faktor směrovosti a to výšku antény nad zemí.

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku