CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

LEVNÝ ANTÉNOVÝ PŘEPÍNAČ

Kategorie: Láďa Fórum - technické okénko, Archiv, Všechny články

10.2.2002 21:50:57 - Láďa Fórum - Technické okénko Ládi Fórum - Návod jak si vyrobit spolehlivý a malý anténový přepínač pro několik antén...

Předkládám Vám jednoduchý anténový přepínač.
Při práci z kopců při používání více antén se občas setkáme s potřebou přepínat jednotlivé antény, kupovaný mechanický přepínač je obvykle dosti drahý...
Proč přepínat antény? Kdo si ještě navyzkoušel, jak to poslouchá na 1/4lambda, 1/2lamda, 5/8lambda nebo směrovou anténu, která vykazuje zisk ve vertikální rovině; ten asi o něco přišel... Je pravdou, že každá anténa má své specifické vlastnosti a jen jejich vhodným využitím, lze z éteru "vydolovat" téměř vše co tam je. V anténové technice, podobně jako jinde platí známé valašské úsloví: ...veliká lopata ještě neznamená, že uděláme spoustu velké práce...

Na obrázku je schéma zapojení. K němu díky jednoduchosti není co doplňovat. Snad jen to, že je možné použít relé typu LUN řady 2621 na 12V nebo 24V v průhledném krytu, kterých je možno na setkáních a burzách si za levné peníze obstarat značné množství. 
Uvedené relé má dva páry kontaktů, je vhodné pro spolehlivost je zapojit paralelně. Pohyblivý kontakt je připojen na středový vývod PL konektoru. Klidový kontakt při odpojeném napětí zkratuje anténu přes pohyblivý kontakt na zem. Je to zřejmé ze zapojení.
Pokud použijeme více než dvě relé, je vhodné si vyrobit jednoduchou desku plošných spojů, kam zapájíme relé za kontakty.
Vzdálenost mezi relé a stěnou s PL konektory je, pokud to dovolí montáž co nejmenší.
Můžeme ještě celý systém vylepšit i tím, že mezi jednotlivá relé ze strany vývodů zapájíme oddělovací přepážky v celé výšce krabičky, která je zhotovena s jednostranně plátovaného cuprextitu (můžeme použít i pocínovaný plech). Přepážky jsou připájeny k desce s relé a na opačném konci jsou připájeny ke stěně s PL konektory. Na fotografii nejsou přepážky zapájeny.
Vlastní přepínání je řešeno pomocí otočného přepínače s příslušným počtem pozic. Nedoporučuji používat k přepínání tlačítek bez vzájemné aretace, aby náhodou nedošlo k sepnutí dvou relé. Je vhodnější použít výše uvedeného otočného přepínače.
Jinak napájení celého anténového přepínače je možné ze zdroje k TRX (CB stanice), nebo vložením malého síťového transformátorku (2 W v plastu) do vlastní krabičky anténového přepínače (pozor trafo musí být dobře odstíněno přepážkami!)
NEZAPOMÍNEJTE, ŽE PRACUJETE SE S͡TOVÝM NAPĚTÍM - ŽIVOTU NEBEZPEČNÉM!!!

Doporučuji svěřit takovou montáž zkušenému kolegovi, který provede zapojení malého trafa (2W) odborně!
Usměrnění sekundárního napětí (podle použitých relé: 12V nebo 24V) je možné provést standardním způsobem - není co k tomu dodat.
Při používání povolených výkonů na CB, nehrozí poškození relé, osobně jsem si uvedený přepínač antén vyrobil pro jiné výkony řádově 100 - 200W a SWR nepřesahuje hodnotu 1:1.25.
Z foto je zřejmé mechanické uspořádání.
Jinak konstrukérům přeji mnoho zdaru při stavbě uvedeného přepínače a hodně pěkných QSO...
Láďa Forum MB
pro úplnost: zapojení není můj vynález, ale je převzato ani nevím odkud. zalíbilo se mi nápadité řešení a tak jsem jej před rokem zrealizoval a dodnes "chodí" bez jediné chyby...

 

schema.gif: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Relekompl.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Rele.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Tak nějak vypadá relé, použité ve výše popisovaném přepínači.

 

Anketa ke článku : Své CB vybavení máš zájem si vylepšovat?
ne - jsem spokojen se svým vybavením     80
nevím z jakého důvodu     105
ano - zkouším vše dostupné, pokud to jde     133

 

Diskuse pod článkem:

 

[205] LEVNÝ ANTÉNOVÝ PŘEPÍNAČ Láďa Forum MB 12.2.2002 12:11:15
  Pokud se někdo rozhodne uvedený přepínač realizovat - mohu doporučit další vylepšení ve vztahu zajištění přístupu dalších zařízení k "anténovému hospodářství". 
Přidáním dalších relé mezi výstupní (TRX) PL konektor a sadu přepínacích relé při zachování vhodné logiky, je možné připojit více TRXů k "anténové farmě". Dalším přepínačem můžeme připojovat antény k jednotlivým TRXům.
Takto "vylepšený" přepínač antén je vhodný spíše pro práci z přechodného QTH někde na kopci při expedičním provozu, kde je k dispozici obvykle i více TRXů s různými vlastnostmi přijímačů.
Dalším vylepšením je využití volných pater přepínače pro zapojení světelné indikace právě navolené cesty signálu pomocí LED diod.
Jednoduše řečeno - nic není nemožné a záleží jen na možnostech uživatele, jak si tento užitečný doplněk vylepší.

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku