CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

Podmínky šíření - předpovědi MUF

Kategorie: Láďa Fórum - technické okénko, Archiv, Všechny články

18.7.2002 14:24:21 - Láďa Fórum - Technické okénko Ládi Fórum - A-index, SSN, MUF, Aurora - předpověď podmínek šíření, aktualizace každých 5 minut.

V určitém momentu vzešel z příspěvků dotaz, jak to je s tím rušením na CB pásmu. Problematika je to nesmírně obšírná a její podrobné zpracování bohužel, přesahuje i mé možnosti. Pokud se mezi čtenáři najde někdo, kdo k této problematice může něco přidat, případně ji obsahově rozšířit - určitě lze tento článek rozšířit, případně po dohodě se správcem těchto stránek autorovi vytvořit prostor pro vlastní článek. 
Obecně lze říci, že tato problematika není mezi CB uživateli dostatečně známá, snad až na vyjímky. V seriálu ANTÉNY, ANTÉNY... jsem v úvodních dílech se zmínil o vlivu ionosféry na podmínky šíření v pásmech HF. Je tam stručně popsáno, co je to MUF - maximálně použitelný kmitočet - a jeho využití pro zamýšlené QSO do zájmových oblastí. Nebo naopak - pokud nám silné signály překáží v práci na CB pásmu - najít si období takové, kdy tzv. rušení je minimální - MUF je nízké.

 

Pro pořádek musím uvést původ obrázků a animací:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/gif/
http://solar.spacew.com/www/realtime.html
http://ionosphere.rcru.rl.ac.uk/indices.shtm


V úvodu je vhodné připomenout, že činnost Slunce ovlivňuje zásadním způsobem děje, které probíhají v ionosféře. Stav ionosféry má rozhodující vliv na dálkové šíření rádiových signálů a to v každém okamžiku. Pro představu, jak to vypadá na Slunci, lze si prohlédnout animaci.

 

current_c2u.gif: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Podívejme se, jak vypadá mapa, ve které je možné si prohlédnout některé zajímavosti (je to jen statický obrázek).
Je na ní možné vidět spoustu spojnic (vrstev):
- v barvě bílé s uvedeným číslem - to jsou oblasti, kde hodnota MUF je vyjádřena v MHz.
- zelenou barvou je vyznačena oblast, kde se vyskytuje AURORA
- šedivá barva je použita pro vyznačení oblasti soumraku
- červené barvy je užito pro vyznačení oblastí slunečního svitu se žlutě vyznačenou polohou Slunce
- ve spodní části mapy je infolišta s aktuálními hodnotami
Pro info uvedu, že pokud je hodnota SSN vysoká - značí to dobré podmínky pro šíření, to platí obecně pro všechny uvedené hodnoty.

 

realtime1jpg.gif: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Co to znamená, to MUF? 
Je to frekvence, která se ještě jako nejvyšší odrazí od vyšetřované vrstvy ionosféry. Vyšší frekvence – kmitočty, než je kritická frekvence, pronikají přes ionosféru a unikají ve vesmírném prostoru. Kritická frekvence pro určitou vrstvu platí jen pro případ, kdy svazek dopadá kolmo. Frekvenci pro šikmý dopad lze snadno vypočítat pomocí triviální věty o secans zákonu z geometrie. Je vhodné znát úhel dopadu a kritickou frekvenci vrstvy. Frekvence pro šikmý dopad se v amatérské praxi i profesionální nazývá maximálně použitelná frekvence (Maximal Usable Frequency – anglicky), zkráceně MUF. V tomto případě stačí jen nepatrný pokles ionizace vrstvy a signál s frekvencí MUF už nepronikne. Tomu se dá zbránit zavedení optimální provozní frekvence OPF, která je snížena o 15%. Pokud známe MUF nebo OPF, můžeme uvažované spojení realizovat na jeden skok. Obvykle se spojení do 3500 km řeší jediným skokem, pokud hodláme uskutečnit spojení na větší vzdálenosti, potřebujeme skoků obvykle více než jeden. Spojení s jedním skokem nebo více skoky jsou velmi jednoduchá, pokud jsou realizovaná na tom samém poledníku a za příhodných hodnot MUF.

 

  MAPA V REÁLNÉM ČASE - aktualizace každých 5 minut
  Aktuální stav aktivity Aurory v reálném čase
  Stránky věnované aktuálním obrázkům AURORY a pozorovaný vliv na spojení

 

Diskuse pod článkem:

[759] Podmínky šíření - předpovědi MUF Líba Tábor 18.7.2002 20:57:19
  Lado, mas moji velikou pochvalu, super! jen tak dal, takovych clanku je zde malo a je treba seznamit s nimi i ostatni
CUS Liba Tabor

 » [760] Re:Podmínky šíření - předpovědi MUF Láďa Forum 18.7.2002 23:47:22
  Tak bezva - děkuji za lichotku... Jinak zcela můžeš využít svých vědomostí či zkušeností a připsat k tomuto článku nějaké své poznatky či znalosti - určitě to i ostatní uvítají a nebudu v tom tak docela sám... Mám toho hodně a každou pomoc uvítám.

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku