CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.

QUAD 13

Kategorie: Láďa Fórum - technické okénko, Archiv, Všechny články

3.9.2003 12:20:45 - Láďa Fórum - QUAD - oblíbená směrová anténa - ...symetrizace - "gama" člen

V předešlých článcích jsme si ukázali některá zapojení symetrizačních obvodů. V tomto článku si povíme něco o "gama" členu vhodného k napájení Q-antény případně Y-antény pomocí nesymetrického napáječe typu koaxiální kabel.

GAMA ČLEN
Tento typ přizpůsobení vychází z původního řešení tzv. T-napájení.
Vlastní "gama" člen není nic složitého z obrázku je vše zřejmé. Je vhodné dodat, že tento člen se používá k připojení nesymetrických napáječů, které mají vyšší impedanci než anténa. 
Tento člen se velmi často používá v praxi pro své nesporné výhody a to zejména snadnému přizpůsobení napáječe k anténě a velmi dobrého vyladění SWR, jak pro antény symetrické nebo nesymetrické typu Yagi tak i pro Q-antény.

 

Q_13_gama_1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Ladit tento člen je možno v poměrně širokém rozsahu. Je vhodné zvolit správný odstup gama tyče od zářiče antény - pro CB Q-anténu popisovanou v předešlých článcích to bude vzdálenost 6 cm. S ohledem na průměr vodiče zářiče Q-antény (3.5mm) tyč bude mít průměr 2 mm a délku 80 cm. Kondenzátor gama členu je vzduchový s kapacitou 65pF pro použití u popisované Q-anténě.
Při prvním nastavení objímku upevněte zhruba ve vzdálenosti 60 cm od strany kondenzátoru. Vhodnými izolačními rozpěrkami zajistěte vzájemný odstup gama tyče od vodiče antény a spolehlivě upevněte kondenzátor i koaxiální kabel k destičce. Stínění kaxu připojte do středu zářiče antény. Celou sestavu připojení napáječe včetně kondenzátoru je vhodné chránit zejména před deštěm a to vhodným krytem - třeba vyrobeného z části PET láhve.
Postup ladění bude následující.
Připojíme SWR-metr, kondenzátor vytočíme do poloviny jeho kapacity a při zaklíčovaném vysílači (pokud možno s nízkým výkonem) sledujeme údaj SWR-metru. V každém případě nebude SWR v požadované hodnotě. Opatrně přesuneme objímku směrem blíže ke kondenzátoru o přibližně 5 mm. Na SWR-metru sledujeme odezvu. Smyslem je najít takovou pozici objímky, kdy hodnota SWR je nejnižší. Pokud se nedaří dalším posouváním objímky hodnotu SWR snížit - opatrně změníme kapacitu kondenzátoru - pozor, reakce hodnoty SWR na změnu kapacity je velmi citlivá. Cílem je najít takovou hodnotu kapacity kdy SWR je rovno 1 : 1 a to u tohoto typu přizpůsobení je možné bez problémů dosáhnout. Po ukončeném ladění členu je možné otočný kondemzátor nahradit kondenzátorem slídovým o stejné kapacitě. Výhodou použití slídového kondenzátoru je možnost dodatečně upravovat jeho kapacitu opatrným "doškrábáním" kapacity na požadovanou hodnotu. 
Je pravdou, že se v průběhu ladění můžeme dostat do situace nazývané "zdánlivá" rezonance antény, kdy SWR hodnota se jeví jako příznivá a ve skutečnosti je rezonanční kmitočet posunut poněkud výše - řádově o několik desítek kHz. Z toho důvodu je vhodné pomocí anténového analyzátoru nebo šumového můstku kontrololovat v průběhu ladění rezonanční kmitočet. Je nanejvýš vhodné mimo přímou kontrolu, provádět průběžně, pomocí indikátoru intenzity pole změny v intenzitě vyzařování antény. 
S uvedeným případem "zdánlivé" rezonance se lze setkat i u jiných typů ladících členů, kdy posouváním bodu připojení k zářiči hledáme vhodné místo, kdy hodnota SWR je příznivá.

V příštím pokračování článků o symetrizačních obvodech si povíme něco o "omega" členu.

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku