CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.

QUAD 16

Kategorie: Láďa Fórum - technické okénko, Archiv, Všechny články

7.9.2003 00:50:42 - Láďa Fórum - QUAD - oblíbená směrová anténa - ...indukční přizpůsobení

Do sestavy vhodných přizpůsobovacích obvodů pro popisovanou Q-anténu lze s jistými výhodami zařadit i indukční přizpůsobení pomocí dvou cívek. Problematikou se podrobně zabývat nebudeme z pohledu autotranformátorové vazby na symetrické napáječe, které se zatím na CB pásmu snad až na nějaké vzácné vyjímky nepoužívají. Na druhé straně je možné, že časem se pozornost "lovců" vzácných DX-ů zřejmě obrátí i k používání symetrických napáječů s vyšší impedancí, ale podrobnější popis zatím zde nebude potřeba uvádět.


Na obrázku je schematicky nakresleno indukční přizpůsobení. Mezi jeho nesporné výhody patří mimo jiné i možnost přizpůsobit anténu v poměrně širokém rozsahu impedancí a sestavu lze bez potíží běžným způsobem vyladit pro používaný rezonanční kmitočet antény.

Mezi vhodné důvody, proč použít indukční přizpůsobení mimo jiné lze uvést, že tento způsob připojení napáječe nevyžaduje přímé spojení napáječe a antény. Vazba je realizovaná indukčně a to umožňuje bezproblémově otáčet směrovou anténou o více než 360st. Klasicky připojené směrové antény (bez rozdílu typu) na koaxiální kabel, přináší určité oprávněné "obavy" z toho, že může dojít, při používání rotátoru bez zarážky proti otočení o více než 360st. k tzv. navinutí napáječe na stožár s následným nebezpečím jeho utržení případně poškození. Je známo, že mezi uživateli CB pásma vybavených směrovkou je možné najít rotátory bez zarážky elektronické či mechanické u používaných rotátorů zejména doma vyrobených v jednoduchém provedení. Problematikou rotátoru se zde zatím zabývat nebudu, k tomu snad napíšu jiný článek.

 

Q_16_indukcniprizpusobeni_1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Při prohlídce oobrázku následujícího, je možné si udělat celkovou představu o mechanickém uspořádání a použít obrázek, jako vodítko pro vlastní řešení indukčního přizpůsobení. Důležité je správné nastavení vzájemné vazby cívek.
Jinak menší cívka připojena k zářiči a má 2 závity drátem 2.5-3mm na průměru 10cm, vazební cívka má 3 závity stejným drátem na průměru 11cm. Průměry cívek lze vhodně upravit v závislosti na použitém průměru stožáru. Kondenzátor je vzduchový otočný trim o kapacitě 65pF (není vhodné používat tzv. hrníčkové trimy). Díl mezi dipólem a stožárem je z izolantu - silnostěnné tvrzené PVC pro vodovodní roury do země - lze ji vynechat a použít část stožáru - v takovém případě je potřeba zajistit, aby cívka byla vinuta na kvalitní izolační vrstvě.

Při ladění sestavy bude potřeba pomocí šumového můstku (GDO či RF-1) najít rezonanční kmitočet zářiče s připojenou cívkou (vazební cívka není zatím zapojena). Vložením cívky mezi svorky zářiče antény dojde vlivem její indukčnosti ke změně elektrické délky zářiče a důsledkem je výrazná změna rezonančního kmitočtu zářiče. Rezonanční kmitočet můžeme obnovit na původní hodnoty změnou mechanické délky zářiče tak, aby rezonoval na požadovaném kmitočtu. Připojíme vazební cívku, kondenzátor vytočíme do poloviny kapacity a opatrnou změnou kapacity se budeme snažit najít - na požadovaném kmitočtu (rezonančním) nejsilnější vazbu s příznivým SWR. Vzájemnou polohou cívek upravíme vazbu a s výhodou můžeme sledovat na indikátoru intenzity vf pole odezvu na naše regulační zásahy - pozitivní výchylka - dobrá vazba, negativní výchylka - nedobrá vazba.
Jinak - pokud bude potřeba upravit poměr transformace na jinou impedanci napáječe než 50 ohm, případně jiné impedance antény - změnou vzájemného poměru závitů lze tak učinit. Obecně platí, že počet závitů cívky připojené k anténě volíme co možná nejmenší (vložená indukčnost elektricky prodlužuje anténu a rozladí ji).
Po všech výše uvedených úkonech - můžeme překontrolovat PSV - bude jistě v příhodných mezích za předpokladu pečlivě nastavené vazby. No a jak vidno z obrázku - můžeme otáčet anténou kolem dokola a nic se okolo stožáru nenavíjí a už vůbec ne napájecí kabel.
Na závěr opatříme sestavu vhodným krytem proti zatékání vody a ti zdatnější nemusí připojovat napáječ přímo na kondenzátor a cívku - mohou použít PL konektor.



 

Q_16_indukcnipriz_2opt.JPG: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku