Jak začít ? Co všechno napsat a na co nezapomenout ? Co upřednostnit a co může počkat ? Psát to sám a nebo z toho udělat týmovou práci více autorů ? Vzít to z vlastní zkušenosti a nebo popadnout nějakou literaturu již napsanou ?
Mnoho otázek, mnoho variant. Zkusím skloubit vše tak, aby výsledný seriál byl pro lidi koketující s myšlenkou - koupím si CBčko a začnu vysílat - co nejpřínosnější. Obrátili se na mne nejen zájemci o CB portejblování, packet ale třeba i tělesně postižení.
Zkusím na začátek napsat pár slov o tom, co si od CB můžete slibovat a na co již příliš vhodné CB není. Protože vysílání na CB se řídí zákonem - GENERÁLNÍ LICENCÍ (odkaz KLUBOVÉ ZÁLEŽITOSTI v levém menu) - nemohu jinak, než začít právě jím. Nebudu zde nyní rozebírat jednotlivé body a dávat k nim svoje komentáře, GENERÁLNÍ LICENCI by si měl zcela jistě každý zájemce o vysílání na CB PŘEČÍST. Není příliš dlouhá a vyvarujete se zbytečných střetů a nepochopení a to jak s ČTU , tak i s jinými CBčkáři.
K čemu je CB vhodné ? K popovídání si. Samozřejmě. K čemu vhodné není ? K soukromým a privátním diskusím, ke sdělování citlivých informací. Proč ? Protože na CB nejste skoro nikdy sami. I když se nikdo na kanále neozývá, nikdy nemůžete s jistotou vědět, zda Vaše privátní a soukromé povídání neposlouchá někdo jiný. CBčko tedy telefon zcela nenahradí, na to již přišla řada podnikatelů, kteří v době, kdy CB bylo oproti mobilnímu telefonu lacinou záležitostí ve velkém nakupovali radiostanice a vybavení, aby po čase zjistili, že to pro ně není to pravé ořechové. Nikdy neměli zaručeno, že se z CBčka dovolají, nikdy neměli jistotu, že konkurence neposlouchá jejich rozhovory (běžné např. ještě dnes u Taxislužeb). CB naopak velmi dobře poslouží všude tam, kde výše uvedené nevadí. V mém okolí je několik rodin, které bydlí v okolí České Lípy, mají domluvené časy, kdy se pravidelně sejdou na již dopředu domluveném kanále a probírají spolu celý den,".... jak bylo, kde jsem co levně nakoupila, tak to je fajn, až tam zítra Bětka půjdeš, kup mi to taky, já se u Tebe pozítří stavím, zítra bychom mohli ..." Nejedná se o nejrozšířenější typ uživatelů CB, alespoň v mém okolí. Největší část podle mého názoru tvoří "skalní CBčkáři", to jsou Ti, kteří se rádi pomocí CB spojí s jakoukoliv protistanicí a prohodí pár milých slov. Z toho zvláštní skupinu tvoří lovci dálkových spojení, které těší co nejdelší uskutečněné spojení. Samostatnou skupinku tvoří Gumáci, tedy lidičkové, jejichž jediným cílem je zkazit probíhající spojení většinou tím, že vysílají do již probíhající diskuse a tím ji ruší. Gumáci jsou mor CBčka, ale máme-li po pravdě přiblížit dění na CB, je třeba se zmínit i o nich.
Jak se na CB oslovujeme ? Už když jsem k CB provozu před několika lety přišel byl jsem zpočátku překvapen, že si všichni bez rozdílu věku tykají. Zažil jsem pár výjimek, kdy jsem slyšel, že si dvojice vzájemně vykaly, tam šlo zřejmě o osobní znalost těch dvou a tak se spolu bavili jak byli zvyklí. Jak říkám - je to výjimka, tykání je běžné a je třeba s ním počítat.
Je rovněž na místě říci si něco o ochraně soukromí. Do CB se nedoporučuje říkat nic, co by nám mohlo ublížit. Neříkáme adresu, neříkáme nacionále svoje ani jiných. Nikdy nevíte, kdo Vás poslouchá a byly zaznamenány i případy , kdy tyto informace zneužity byly (vykradený dům, auto..) S tím souvisí volba VOLAČKY.
Co to je Volačka ? Jedná se o jméno, kterým se prezentujete okolí, kterým se představujete. Zažitá a dodnes velmi používaná tvorba volačky je tato : Vezmete svoje křestní jméno a jméno města kde žijete. Do etéru , do vysílačky, se pak nehlásíte jako Franta Novák, ale např. jako Franta Budějovice. Tento způsob má tu výhodu, že při představení se na kanále již ostatní poslouchající si mohou udělat hrubou představu o vzdálenosti mezi nimi a Vámi. Není samozřejmě nutné vytvářet si volačku tímto způsobem, za dobu působení na CB jsem slyšel řadu různých volaček, některé se držely výše popsané zvyklosti (včetně mne - Bohouš Česká Lípa), některé již napůl (např. Brouček Jabloneček a pod) až k naprosto abstraktním volačkám, které v sobě nenesou žádnou přidanou informaci (Fifo, Jouda Louda, Raketýr...) Volačka může být jednoslovná i víceslovná - je to v pořádku. (malá odbočka :Tvorba názvů na paketu je definovaná Generální licencí a co je to paket si řekneme někdy příště )
Jak daleko se dovolám ? Velmi častá otázka, která ukazuje, že tazatel s CB zkušenost nemá, protože správná odpověď není nějaká hodnota, počet kilometrů apod, ale lakonická věta :"Jak kdy..." Dosah vysílačky je totiž velmi proměnlivý na velké řadě faktorů,na místě ze kterého se vysílá, na druhu použitého zařízení a někdy také na zkušenostech, citlivém uchu a zdatnosti operátora. Zažil jsem spojení několik set kilometrů (výjimka, výjimečné podmínky, v žádném případě standardní situace ! ) a zažil jsem i situace, kdy se nedařilo se slušným vybavením spojení na vzdálenost 15 km. K vybavení - ať vezmete jakoukoliv CB stanici schválenou - homologovanou - pro provoz na CB, nepřesahuj její výkon 4 Waty (což je dáno již zmińovanou Generální licencí). Existují i stanice s vyšším výkonem, zcela jistě nejsou pro provoz v naší republice homologované a jejich používáním pro vysílání porušujete zákon. U nás nejrozšířenější je používání radiostanic určených k zabudování do auta, ty se většinou napájejí 12 volty, ale je možno se setkat i se stolními radiostanicemi, které jsou určené přímo do bytu a napájejí se přímo ze zásuvky 220 Voltu. Je na místě zmínit se o zesilovačích výkonu -krabička která se zařadí mezi CB stanici a anténu a jejímž jediným úkolem je vysílaný signál ze stanice ještě více zesílit, mnohdy na stovky Watu.Také používání zesilovačů je zakázané. Pravověrní CBčkáři by se do mne asi pustili, že jsem začal stanicí a nikoliv anténou. Dobrá anténa je základním předpokladem, leckdo dokonce tvrdí, že je důležitější než samotná CB stanice. Antén používaných na CB je celá řada, no pro naše účely si zjednodušíme rozdělení na automobilové a základnové, zcela jistě se k anténám v samostatné kapitole vrátíme. Použití antén automobilových pro umístění na objekt se příliš nedoporučuje, jednak jsou navržené k umístění na střechu auta a počítají tedy s touto plechovou střechou jako se svojí protiváhou, jednak na objekt bývá stejně složité umístit pořádnou základnovou anténu, nejčastěji půlku nebo pětiosminu . Velmi obecná rada, kterou anténu kam postavit zní : Pětiosmina patří do města, do nízké nadmořké výšky, do dolíku, kdežto půlka patří spíše na místa s dobrým rozhledem, do vyšších nadmořských výšek, na kopec... Jedná se o velmi hrubé rozdělení, proti kterému se samozřejmě mnoho znalců může ohradit a budou mít pravdu - viděl jsem použití půlky ve městě a pětiosminy na kopci - k plné spokojenosti všech zúčastněných.
Nu dost teorie, pokud jste dočetli až sem a přesto ještě stále chcete vysílat , pak Vám nezbyde než pořídit radiostanici, napájecí zdroj, anténu a nějakou tu bižuterii. Na burzách se dá leckdy výhodně pořídit levně slušná stanice, no začínáte-li tak Vám tento způsob nedoporučuji, zvláště pak nemáte-li sebou někoho zkušeného, kdo Vám pomůže "nenaletět". Novou stanici můžete pořídit již od 2200 kč , zdroj 12 V 3-5 A za cca 600 kč, anténu cca 400 - 800 kč, bižuterii (rozuměj svodový kabel od antény ke stanici, konektory apod) podle délky kabelu. S tím Vám zcela jistě rád pomůže každý prodejce CB techniky. Po instalaci antény, přišroubování svodového kabelu od antény ke stanici a po připojení zdroje napájení k radiostanici by se zdálo, že Vás již nic nemůže zastavit od toho otočit knoflíkem zapínajícím stanici a začít vysílat. Můžete to zkusit a může být všechno v pořádku, ale stejně tak takové štěstí mít nemusíte. Celá vysílací sestava se musí nastavit, vzájemně přizpůsobit. Pokud jste to ještě nikdy nedělali, je zde pomoc zkušeného kolegy/kamaráda velmi vhodná. V některém z příštích dílů si povíme jak se vlastně provádí ladění sestavy, zde si jen řekněme, že kamarád nejspíš přijde s jedním či více měřáky, kterými bude sledovat nastavení. Pokud nebude spokojen, požene Vás k anténě, kde budete nejspíš upravovat její délku.
Teprve až pokýve hlavou a řekne, že by to mělo být v pořádku, můžete začít s vlastním vysíláním bez obav o poškození stanice. Důrazně doporučuji překonat nedočkavost a naladění provést. Stejně tak se doporučuje provádět po čase kontrolní měření celé sestavy.
Vše je připravené, stanička šumí, otáčíte knoflíkem pro volbu kanálu a sem tam slyšíte nějaký hovor. Skvělé - můžete začít.Naladíte si kanál, kde již nějaká konverzace probíhá a chvíli posloucháte abyste se ujistili, že Vaše vstoupení do jejich rozhovoru jim nebude příliš vadit. Poté v pauze, kdy jeden domluvil a druhý ještě mluvit nezačal, stisknete klíč (tlačítko) mikrofonu a pronesete slovíčko BREJK. Ihned zase klíč uvolníte a nyní již jen čekáte, až Vás některá z protistanic vyzve k hovoru, nejčastěji slovy Pojď brejku. Poté je na Vás se představit VOLAČKOU a říci důvod proč jste požádali o přerušení jejich rozhovoru. Zkusme si modelovou situaci , kdy si dva povídají a vy v pauze pronesete to kouzelné slovíčko Brejk. :
: Pojď brejku.
: Zdravím pánové, tady je Bohouš Česká Lípa, jsem tu nový a právě jsem dokončil stavbu a naladění antény, můžete mi prosím říci, jak mě slyšíte a kam jsem se vlastně dovolal ?
: Ahoj Bohouši, tady je Honza Sosnová, dovolal ses do Sosnový, což je asi 5 km od České Lípy a slyším Tě velmi dobře, rádio 5 a 9 esíček.
: Děkuji Honzo, já tě také slyším velmi dobře, ještě bych poprosil Tvoji protistaničku - jestli mne také slyší ?
: Ano, tady je Borek Liberec, jsem na Královce kousek za Libercem a slyším tě tu srozumitelně, report 44, tedy dvě čtyřky.
: Děkuji Borku, já tě slyším taky dobře i když Sosnovou jsem slyšel trochu lépe. Děkuji za spojení a přeji pěkný den, Bohouš Česká Lípa se loučí, ahoj.
: Měj se fajn, Borku kde jsme to přestali , ....
Máte z toho hlavu jak balon ? O čem že to jednotliví účastníci vlastně povídali ? Nic se nebojte, nejsou to Marťani, jen používali CB hantýrku, těch nejpoužívanějších výrazů je několik a já Vás s nimi seznámím : Bývá zvykem si sdělit JAK SE OBĚ STRANY SLYŠÍ. K tomuto účelu byla zavedena subjektivní stupnice od nuly do pěti. Rádio 5 - vynikající slyšitelnost, Radio 1 slyšitelnost ve velkém šumu, téměř není poznat, co protistanice říká, Radio 0 - protistanici neni slyšet. Vy sami podle sebe ohodnotíte srozumitelnost a slyšitelnost. Druhá hodnota se odečítá z displeje radiostanice - samozřejmě, je-li radiostanice měřičem síly signálu vybavena. Zde jsou k dispozici hodnoty o nuly do devíti, kdy devítka znamená nejsilnější signál. Report 44 tedy znamená RADIO 4 a SÍLA SIGNÁLU rovněž 4. Jako první doporučuji uvádět RADIO a jako druhý údaj Sílu signálu.
Jen malá odbočka - i na CB platí, že se slušností nejdál dojdeš. S vychovaným člověkem rádi prohodíte několik slov , o povídání s hulvátem asi zájem mít nebudete .
A máte první rozhovor za sebou, sláva. Pokud budete chtít, můžete se vyptat na co Vás napadne, ale nepočítejte s tím, že na všechno musíte dostat odpověď. Ptát se tedy kde bydlíš se na CB považuje do určité míry za nevychovanost, naproti tomu otázka odkud vysíláš je zcela v pořádku. Rovněž tak se můžete bez obav zeptat třeba na použité vysílací zařízení, typ antény, ale třeba i na počasí (tady prší, jak je u Tebe ?)...
To by myslím pro první velmi hrubé seznámení mohlo postačit, příště si řekneme trochu víc podrobností k jednotlivým tématům.
Dovolil bych si tady požádat své kolegy CBčkáře, kteří mají potřebné znalosti, umějí se srozumitelně vyjadřovat a především chtějí přispět svojí troškou do mlýna o pomoc při tvorbě nových dílů. Velmi uvítám jakékoliv postřehy a poznámky dole pod článkem v prostoru pro diskusi a to včetně navrhovaných témat, která podle Vašeho mínění zaslouží probrat. Nejvíce bych uvítal již hotový článek zaslaný na moji adresu, vystavení článku do rubriky již provedu za Vás, samozřejmě s plným přiznáním Vašeho autorství - článek tedy bude vystaven pod Vaší volačkou.
|