CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

11 - Miniseriál k tématu - vysílání z kopců 2

Kategorie: Základní pojmy, Archiv, Všechny články

2.1.2003 08:07:37 - Láďa Fórum - Začínáme na CB - Tenkrát v cimbálistickém pravěku...

Cimbálistický pravěk... Bylo to zajímavé období, kdy po revoluci se hojně rozšířily řady majitelů CB staniček. Byly to zařízení poměrně dosti drahé a chybělo jim hodně různých "vylepšení" ve formě různobarevných zobrazovačů, "zbytečných" funkcí atp., místo toho tato zařízení z cébé pravěku velmi dobře poslouchala. V jednom tyto staničky měli určitou přednost. To bylo obvodové řešení jejich přijímačů. O tom teď nebudu psát, to by zasluhovalo samostatný článek. 
Raději napíšu, jak to tenkrát chodilo na pásmu. 
V zásadě provoz se vedl velmi čilý, obzvláště v odpoledních a nočních hodinách a to nejen o sobotách a nedělích. Nebylo nijakou vzácností, že okolo 21 hodiny večer už prakticky nebylo možno najít volný kanál k povídání. V místě svého tehdejšího QTH (pro pamětníky: "bidélko" na samém vrcholu nejvyšší budovy v MB), jsem nejen já měl potíže s poslechem ze směrů od severu: Liberec, Jablonec a Tanvadl, z východu Hradec Králové, Jičín a Hořice, od jihu Jihlava, Brandýs nad Labem a hlavně Praha, na západ Kladno, Teplice a Česká Lipa. Jejich signály obsazovaly téměř každý kanál v nebývalé síle. Vždy každé ráno v 06:00 hodin začínal "ranní budíček Rudy Království", který vedl Ruda Království, po jeho přestěhování na Šumavu se prakticky po roce rozpadl a zůstal jen Orlický budíček, vedený Martou Prázovka, ten časem také zanikl... Po zániku těchto ranních budíčků, kde se mimochodem scházelo okolo 80 - 130 stanic, se na 31.k v MB vytvořilo něco nového. Jirka Štěpánka MB přišel na nápad naše noční povídání přejmenovat na Noční můry a pro první ročník přpravil i věcnou cenu ze sortimentu CB zařízení, jako prodejce a sponzor Nočních můr. V prvním roce jsem Noční můry vedl já, po změně zaměstnání jsme vedení přisoudili Láďovi Veselá u Mnichova Hradiště, který vede Noční můry na 31.k dodnes.
V té době dění na pásmu bylo dost sledované a pokud někdo vyrazil na kopec, tak jej při samotné cestě na kopec vyprovázely relace doma sedících cébéčkářů, kteří mimo jiné si zkoušeli, kam až jejich vybavení tzv. dosáhne. Známým "výpravčím" byl Pepa retrans oblast Vrchlabí, ten měl opravdu neuvěřitelný dosah svého vybavení a podobně Martin Písková Lhota u MB a bylo by neomluvitelnou chybou vynechat Forda Kozojedy.
Bylo jedno docela pěkné páteční odpoledne 26.5.1995, když jsme na 31.k s Martinem Písková Lhota povídali a mimo jiné tam nějak přišla i řeč na téma, kam nám ty naše "klacky" vlastně dosáhnou... Po hodinové debatě jsem vyrazil autem vybaveným stanicí C-mobil a mobilní anténou Sirio Turbo 2000 (výrazně upravenou)ve střeše svého Rapida směrem k Jičínu, šlo to bezvadně na 31.k, cestou se přidali i jiní cébéčkáři, neb povídání na 31.k bylo k porovnání poslechu v širokém okolí cesty... Od Jičína jsem pokračoval dál na Hořice a chtěl jsem na Zvičinu, jenže Zdenek Hradec Králové, Jarda Hradec Králové se k "doprovodu" na 31.k přidali a z cesty na Zvičinu sešlo... Pokračoval jsem přes Hradec Králové dál na Vamberk a v 18:34 hodin jsem byl zaparkovaný na Suhém vrchu JO80IB, tehdy se na CB vůbec nepoužívaly lokátory, ty jsme s Jirkou Štěpánka zavedli na CB pásmo až v propozicích 1.CB contestu, který organizačně zajistil a závod pořádal RKL Liberec - to jen pro doplňující upřesnění, že tento závod nevymyslel RKL Liberec. Na Suchém vrchu bylo ještě místy vidět sníh, ale jinak celkem příjemné počasí. S taxi službou v Postřelmově jsme se dohodli na tom, že jim na 31.k budu povídat celou noc a nijaké potíže s nimi nebyly, potřebovali si zavolat, já počkal a bylo po naschválech, tak samo s taxi službou v Brně, tato dohoda ovšem neplatila na taxi Krupka u Teplic, jejich dispečerka byla bezvýhradně přesvědčena, že je to jen jejich vlastní kanál... No nic, tak to někdy bývá...
Provoz ze Suchého vrchu je velice zajímavý a to nejen nadmořskou výškou 995m, ale i nádherným výhledem. První spojení jsem si zapsal do denníku v 18:34 hodin místního času a pokud si Milan 42 Hradec Králové ještě vzpomene, tak to byl právě on..., co ty na to Milane 42? Po Milanovi zavolal Jarda Hradec K. a jen s obtížemi jsem stíhal zapisovat spojení do denníku pro nebývalý "nával" volaček a NE BREJKŮ. Byla to souvislá řada volaček - nakonec moc píšu, tak raději si můžete prohlédnout můj denník:
05_95_1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
To je první strana, drobné časové pauzy způsobila příroda ve spolupráci s množstvím kafe, které mizelo z termosky...
05_95_2.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
05_95_3.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
05_95_4.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
05_95_5.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
05_95_6.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Tak a rozednilo se do chladného rána, byl jsem celý nějaký "olámaný" z 12 hodinového sezení v autě, zmizelo 2L kafe z termosky, které jsem po průchodu zažívacím traktem v nucených pauzách "přemístil" k zadnímu kolu auta. Po tomto nočním provozu jsem byl sice unavený, ale denník byl obsazen volačkami v počtu 264 QSO - příjemný pocit i radost, že to tak dopadlo a cébéčkáři si mohli udělat zajímavé spojení na tento kopec. Pro některé to bylo možná nezajímavé, pro jiné velkým překvapením, kam až se mohou dovolat... 
Vybavení - nic moc, stanice C mobil, anténa upravené Sirio Turbo 2000 ve střeše Rapida za střešním oknem, akumulátor 175 Ah za zadní sedačkou, 2L kafe, 4 krabičky cigaret, jedna propisovačka - příště dvě, neb ta jedna začala nad ránem "stávkovat"... 
Zopakoval jsem si práci z tohoto kopce, kdy rok předtím třeba 12.8.1994 jsem si odvezl v denníku zapsáno 356 volaček za 12 hodin práce, ale to jsem tam měl postavenou anténu 1/4 vlastní konstrukce s 8-mi protiváhami, někteří ji znají třeba z Plání pod Ještědem, Kozákova, Zvičiny ap. 
Vždy mne moc těšilo, že na Suchém vrchu u stanice pod anténou, jsem se nikdy nenudil a velmi mne mrzí, že na všechny zájemce o spojení se vždy nedostalo... Ovšem největší radost mi udělal po mém návratu v sobotu 27.5.95 odpoledne do MB - Jarda stadion MB. Ten mi předal kazety s magnetofonovými záznamy mé konverzace z celé cesty i práce na kopci, takže mimo papírový denník mám ještě tzv. živý záznam všech spojení, o to vzácnější, že jsem neměl nejmenší tušení, že to vše někdo nahrává... Bylo velmi zajímavé si poslechnout, jak mne cébéčkáři pod kopcem poslouchali včetně mých chyb ve vedení portable provozu, pro které jsem některá spojení i "ztratil"... No, a ještě pro úplnost dodám, že tam i zpět jsem najel 340 km, žádný diplom ani "vzácnou cenu" jsem nezískal, pivo ani jiné posilňovací prostředky jsem nepotřeboval k vysílání... Cébéčkáři mi udělali velkou radost, že na mne volali a jejich značky jsem si mohl zapsat do deníku a vyměnit si s nimi pár vět...

 

Diskuse pod článkem:

 

[1178] 11 - Miniseriál k tématu - vysílání z kopců 2 Žán Braník 4.1.2003 07:51:57
  :Prosím Vás lidi,čtěte po sobě co píšete a neobohacujte náš jazyk o nová slova.
  [1168] 11 - Miniseriál k tématu - vysílání z kopců 2 Žán Braník 3.1.2003 04:39:39
  :Perfektní,to je ono.Udělat si hezký výlet a při tom si zavysílat,to je to co mne na "síbíčku "baví dodnes a proč ho vlastně mám.Dík Láďo,za nádherný článek o CB.Já ho mám od Velikonoc roku 1995,ale jako pravěk mi to nepřipadá.Spíš si myslím,že jsem do něj vstoupil v době,kdy činnost na pásmu vrcholila.Zdravím a přeji spoustu takového nadšení pro CB a teď i PMR.Žán Braník.
 » [1171] Re:11 - Miniseriál k tématu - vysílání z kopců 2 Láďa Forum 3.1.2003 09:30:11
 

Zdravím Žáne, jen stručně.


Označení "cébéčkářského pravěku" jsem užil jen v přeneseném významu, neboj rád na ty časy vzpomínám a jsem docela rád, že se mi zachovaly denníky z práce na kopcích. Je zajímavé si v nich tak trochu zalistovat a kouknout, kdo ještě na pásmu pracuje a koho již nikdy neuslyším - i v tomto výčtu jsem našel tuším dva cébéčkáře, kteří již nežijí. Každé spojení se mi při čtení zápisu vybavuje a pokud ne, tak zapnu magneťák a je to jako kdybych byl na kopci právě teď...

  [1167] Že by jako v parlamentu? Peklo Liberec 2.1.2003 22:04:12
  Již po několikáté se setkávám s překrucováním historie CB Contestu Romeo Kilo Lima a je velmi neregulérní, takto informovat ostatní uživatele občanského pásma. Tedy není správné uvádět, že RKL "organizačně zajišťoval" tento závod, nýbrž RKL tento závod pořádal a pořádá jej dodnes! Je pravdou, že s nápadem "udělat" tento závod přišel Láďa F., ale podílelo se na něm mnoho dalších členů našeho klubu, tedy i Láďa F., který byl taktéž v této době řádným členem RKL!
Tedy nikdo ti Láďo nikdy neupíral tvé zásluhy, ale tehdy jsi pracoval v týmu, proto zase ty skus hrát fair-play (vždyť toto byl záměr závodu, který jsme společně přivedli na svět). Kdybychom zde měli vyjmenovat všechny kamarády, kteří se na tomto projektu podíleli a podílejí dodnes, bylo by to delší čtení, vždyť v letošním roce se bude pořádat již 9. ročník této soutěže.

Pro ostatní kamarády na CB: na našich stránkách http://www.cbrkl.cz najdete samostatnou rubriku CB CONTESTU RKL, kde najdete množství údajů o tomto závodu a bohatou fotodokumentaci z jednotlivých ročníků.
 » [1170] Re:Že by jako u parlamentu - třeba i ... Láďa Forum 3.1.2003 09:21:45
 

Není vhodné na těchto stránkách probírat podrobně záležitosti týkající se 1.CB contestu RKL a jeho historie. K tomu máš své stránky a tam je vhodnější takové debaty vést!


Rozhodl jsi se ty, že tady je pro tebe to "pravé" místo, tak dobře.


Když už mluvíš o té historii ... Ty jsi na svých stránkách měl svého času něco z  historie 1.CB contestu RKL napsáno, byly tam i fotky s popisy. Texty v přiměřeném rozsahu postihující problematiku vzniku 1.CB contestu RKL..


Jenže ouvej, jednou jsem na těchto stránkách napsal stejnou větu, jako je ve výše vystaveném článku. To byl pro tebe mohutný impulz, aby jsi přehodnotil historii 1.CB contestu RKL a provedl radikální rekonstrukci "reálné" historie tohoto závodu na tvých stránkách. Ta spočívala v odstranění "závadného" textu... Zcela mou volačku ve vztahu k 1.CB contestu RKL ještě jsi neodstranil, ale nebojím se - to možná ještě časem přijde. Odstranil si všechny obrázky, kde jsem byl k vidění až na jeden - není to pravda? Je zcela normální, že pokud se někdo rozhodne založit "archiv" ve vztahu k historii a chce jej někomu ukázat, tak se bude snažit jej i při rekonstrukcích obohatit o nové materiály atp. "Diskusní fórum" k CB contestům RKL v rámci "nutné" rekonstrukce jsi také zrušil v době, kdy ti tam začaly chodit dotazy a připomínky, které tebe a CB contest RKL hodnotily jinak, než jsi si představoval... Vše pozitivní jsi neopomenul náležitě okomentovat a pisatele řádně pochválit a ty jiné - sám víš nejlépe, jakou s nimi jsi vedl konverzaci, někomu jsi dokonce udělil i zákaz přístupu, pod různými záminkami, nebo ne? S patřičným vysvětlujícím oznámením jsi nakonec celé diskuzní fórum raději odstranil... Škoda převeliká, nemuseli jsme diskutovat na těchto stránkách a mohli jsme to vybavit na těch tvých. Pokud je mi známo, tak historii překrucovali jiní vládcové v duchu poplatném jejich požadavkům a zájmům - ti odstraňovali vše nepohodlné a nevhodné z historie, nahrazovali to "novými" vědecky podloženými fakty. Jinak mi je už dávno zcela určitě lhostejno, co ty si se svým klubem děláš, jak to děláš a jak si řídíš nejen své stránky. Tvůj způsob řízení klubu jsem měl možnost poznat a vědět o tobě to, co vím dnes - no asi bychom tady teď nemuseli vůbec nic psát...tedy já určitě ne.


 po několikáté se setkávám s překrucováním historie CB Contestu Romeo Kilo Lima a je velmi neregulérní, takto informovat ostatní uživatele občanského pásma.


Já vidím, jak je překrucována historie a neregulérně jsou informováni ostaní uživatelé občanského pásma. Má poznámka je směrována v článku pouze k 1.CB contestu RKL.


Tedy není správné uvádět, že RKL "organizačně zajišťoval" tento závod, nýbrž RKL tento závod pořádal a pořádá jej dodnes!


Je to jen otázka chápání významu "organizačního zabezpečení" nebo "pořádání" - já považuji oba výroky za významově si tak blízké, a domnívám se, lze o nich říci, že jsou si rovnocenné, ale pro klid v tvé duši jsem ti pro tentokrát vyhověl a uvedl jsem oba výroky. (opraveno v článku). O tom, zda pořádá tvůj klub závod do dneška nebo ne, zmínka v mém článku zřejmě není - to si pleteš asi s jinými stránkami.


 Je pravdou, že s nápadem "udělat" tento závod přišel Láďa F.


Je vidět, že tady jsi ochoten připustit, že nápad byl můj - dodám k tomu, že ten nápad zahrnoval vytvoření podmínek, propozic, pravidel i názvu 1.CB contestu. U zrodu mi asistoval Jirka Štěpánka MB, a jako hotový, v základním vyhotovení ti byl předložen ke zvážení, potom drobné korekce i návrhy byly zakomponovány do finální podoby. V tom, že se k názvu po dohodě s tebou přiřadilo RKL - je tvým nápadem, že jsme se tak dohodli - nebo to je také překrucování faktů?  Je mi potom podivné, že někde na jiných stránkách se v debatě hrdě přiznáváš k tomu, že CB závody a soutěže máš tak nějak svědomí ty, protože..., ale to už je o něčem jiném.


ale podílelo se na něm mnoho dalších členů našeho klubu, tedy i Láďa F.,


lze s tím souhlasit - jen do ukončení a vyhlášení výsledků 1.CB contestu...potom jsem byl nějak tzv. nadbytečný, že jo?


který byl taktéž v této době řádným členem RKL!
ano, byl jsem členem tvého klubu, sice ne v době, kdy jsem připravoval propozice 1.CB contestu a začala probíhat úzká spolupráce na přípravné fázi realizace závodu, ale později jsi se rozhodl, že pokud mám být ředitelem 1.CB contestu RKL bude vhodné, abych se stal řádným členem klubu RKL. To, že jsi už v průběhu 2.CB contestu začal modifikovat některá pro tebe "významná fakta" z průběhu vlastního závodu jsi opomenul zvýraznit. Došlo to tvé počínání tak daleko, že jsi mne jednoduše vyhodil z RKL. Zdůvodnění a možnost se k tvému rozhodnutí (rozhodnutí rady) vyjádřit jsi mi nedal. Jen si prohlásil, že tak rozhodla rada klubu a dál se o tom s nikým a hlavně se mnou bavit nebudeš a vysvětlovat mi něco nejsi povinen! Později, když jsi konečně vyhodil i některé tehdejší členy rady klubu a jiné nevhodné členy klubu, mi podrobnosti tvého počínání objasnili. Tyto fakta je nutné uvést pro řádné informování ostatních  uživatelů občanského pásma.


Tedy nikdo ti Láďo nikdy neupíral tvé zásluhy, ale tehdy jsi pracoval v týmu


Ano s tím souhlasím, nikdo mi zásluhy neupíral, pracovali jsme v týmu, jenže to se jednalo o 1.CB contest RKL, ke druhému jsem přizván ještě byl jen okrajově s vysvětlením, že se o závod nemám tak moc zajímat atp., vzpomínáš si? 


proto zase ty skus hrát fair-play


Hrál jsem s tebou fair-play od prvního našeho setkání a debatě nad možnou realizací svého záměru najít dostatečně silný CB klub, který by byl schopen organizačně zajistit tento na CB pásmu nový, první závod v celorepublikovém rozsahu. Nebo ty teď hraješ fair-play jinak?


(vždyť toto byl záměr závodu, který jsme společně přivedli na svět).


Ano, toto byl jen záměr - přesně jsi to označil. Společně jsme přivedli jen ten 1.CB contest RKL na svět, to jsi ve svém momentálním rozmaru opomenul dodat...


            73!

 »» [1172] Re:Re:Že by jako u parlamentu - třeba i v Boleslavi Peklo Liberec 3.1.2003 19:02:29
  No nic jiného jsem samozřejmě neočekával a nehodlám o tom už nadále diskutovat. Pokud je mi známo, nejsou toto "tvé staránky" hi hi, možná by jsis mohl nějaké udělat? Ku tvé smůle je, že je spousta lidí, kteří znají i tebe a to po zcela jiné stránce, než zde na stránkách CB klubu Česká Lípa prezentuješ. Pouze jsem tě chtěl vyzvat k fér hře, nic osobního, ale takové jednání je ti zcela cizí milý Láďo Fórum jak je vidět i z tvé reakce. Tedy jsme domluvili.

Sorry ještě ne = z RKL jsi byl vloučen nikoli mnou, ale rozhodnutím celé členské základny a to jednomyslně. Jedním z hlavních důvodů je právě tvé chování. Ale to sem opravdu nepatří, proto se omlouvám všem čitatelům. Takže Láďo nelži sám sobě, ale ani ostatním. Pokud máš zájem, můžeme si to vyříkat osobně, nebo e-mailem. Ale nepoškozuj nezištnou práci ostatních kamarádů na CB!

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku