CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.

12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr i pro CB staničky

Kategorie: Základní pojmy, Archiv, Všechny články

4.1.2003 02:40:19 - Láďa Fórum - Začínáme na CB - I bez zásahu do své staničky, lze poslouchat pomocí DSP filtru...

Nebudu tady zbytečně mnoho psát o DSP. Jsou tady uživatelé, kteří DSP znají, nebo už o něm slyšeli. Řada moderních TRX-ů pro HAM provoz je standartně vybavena DSP filtrem umožňující poslech i ve velmi složitých příjmových podmínkách. Konstrukčně je řešen na jiném základě a u drahých HAM zařízení je mu věnována veliká péče. Podrobně popisovat konstrukční řešení a funkci zde nebudu, zřejmě to je zbytečné.
Nejspíše bude případné zájemce z řad CB uživatelů zajímat, jak se k takovému zařízení dopracovat. 
Jsou dvě cesty, zabudovat systém do staničky - to GL nedovoluje a je to velmi náročné. 
Druhá cesta - podstatně schůdnější, využít vhodného SW a staničku propojit s PC a to výstup reproduktoru připojit na vstup zvukové karty PC. 
Po instalaci a spuštění SW, který si můžete obstarat na odkazu na konci článku, lze poslouchat naladěný kanál. Při prvním spuštění, ponechejte nastavení v původní konfiguraci.

dspfil.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Tak tohle je možno vidět po úspěšné instalaci a spuštění na obrazovce vašeho PC. Zapněte si přídavné reproduktory svého PC a regulárorem hlasitosti na staničce si upravte výstupní úroveň signálu - pozor na přebuzení zvukové karty. Podobně upravte úroveň signálu na vašich reproduktorech. Zde je vhodné připomenout, že vaše reproduktory i zvuková karta by měla pracovat v zapnutém režimu "stereo" - tedy oba reproduktory oddělené - nezapímejte režim "mono" - budete ošizeni o některé funkce DSP! 
V černé okně vidíte graficky znázorněný průběh nf signálu - dle nastavení přepínače FFT (pozice IN), tzn., že máte zobrazen signál přicházející na DSP filtr. Přepněte myší přepínač FFT do pozice OUT, teď budete vidět tzv. "ořezaný" signál podle zapnutých filtrů na levé straně panelu v předposlední sekci - 2.0K. V okně světlém vidíte průběh propustného pásma nf signálu (modrá křivka) - z jeho vitřní obálky budete posloucht signály. Platí obecně, že čím užší je obálka (užší filtr navolený), tím méně vedlejších signálů uslyšíte v reproduktoru. Na svislé ose je rastr útlumu, na vodorovné ose vidíme rastr propustné šířky - na obrázku je znázorněna šířka propustného pásma filtru 2.0kHz.
Pomocí tlačítka TH v levém horním rohu obrázu je možné vypnout DSP a poslech je stejný, jako když DSP nepoužíváme.
V okně označeném FFTFW si zvolíme šířku zobrazeného pásma v černém okně - tzv. rastr. Žluté nepřerušované čáry svislé, vyznačují rastr po 1kHz. Zde při nastavení šířky, lze pozorovat při vypnutém TH, jak to vypadá se signály okolo sledovaného kanálu. Jinak pokud budete v tomto režimu prolaďovat kmitočty (musíte mít staničku, která umí plynule ladit, případně ladící krok má jemný), můžete vysledovat signály a to jak žádané, tak i ty jiné. 
Pro ty, kteří DSP a jeho funkci neznají, doporučuji si vyzkoušet rozdíly při zapnutí různých filtrů v uvedeném okénku. Pravděpodobně vás překvapí změna zabarvení signálu, který uslyšíte a k tomu se ještě změní výstupní úroveň signálu při poslechu. To není závada, ale zcela zdůvodnitelný jev. Upravte si výstupní signál regiulátory na vašem PC tak, aby vám poslech vyhovoval.
V horní části vidíte uprostřed rozbalovací okénko s označením Buff - tam si pro začátek nastavte hodnotu jen 512. Pokud nastavíte vyšší může se přihodit, že SW se vám tzv. zakousne - problém je v osazení vašeho PC "železem" a ne SW. Pokud se tak stane, musíte ve správci úloh program "násilím" ukončit a spustit jej znovu - vemte v úvahu, při jakém nastavení Bff se vám PC zakousl a nastavte příslušně nižší hodnotu. 
V dolní části na levé straně jsou políčka s předvolbami. Políčka ve střední části označené LMSBP, LMSB2, LMSNS, LMSAN zapínají režim vyklíčování poruch - velmi působivá funkce. Podrobný popis všech funkcí asi do jednoho článku nenapišu a tak bude vhodnější, když formou příspěvků nebo samostatných článků ostatní uživatelé napíší své zkušenosti s provozováním tohoto velice užitečného pomocníka do tzv. "rušáků".
Já mám DSP ve svém přehledovém přijímači VR 5000 i v TRX zabudovaný, tam je DSP řešeno zcela na jiném konstrukčním řešením. 
Vyzkoušel jsem si tento SW a porovnal s DSP ve svých zařízeních a mohu říci, že výsledky jsou s ohledem na dané řešení - velmi povzbudivé! Nelze tento SW plně srovnávat s řešením DSP v zařízeních určených pro HAM provoz - je s ohleden na použité řešení logické.

Při zapnutém SW DSP, jinak ztracené signály v šumu, lze bez větších problémů přečíst. Otázka je, za jak dlouho si zvyknete na nezvykle odlišné zabarvení výstupního signálu. Podmínkou k produktivní práci s tímto SW na pásmu je pochopitelně jeho vhodné nastavení, které si můžete uložit do předvoleb.
Je potřeba si uvědomit, že tam, kde signál není, nebo úroveň nežádoucích signálů výrazně přesahuje žádaný signál, tento SW vám z takto znehodnocených signálů nevyrobí RST 59!!! Nečekejte na první zapnutí, že uslyšíte "trávu růst", dobře se seznamte se všemi funkcemi SW a hlavně zkoušejte vše, co SW umožňuje.
Jen dorobná poznámka pro ty, kteří si tento SW oblíbí - lze jej používat i v přenosných počítačích, pokud mají zvukovou kartu a je u nich možnost připojení reproduktoru. Oceníte velice výhody tohoto SW zejména při práci z kopců a těžkých příjmových podmínkách. 

Určitě jste si povšimli, že v horní části se nachází dvě tlačítka ozačené Vol+, Vol-. To nejsou ovladače hlasitosti ve známém funkčním významu. Jejich funkce je poněkud odlišná.
Lidské sluchové orgány mají poněkud sníženou schopnost rozlišovat a tzv. přečíst směs slabých signálů. K tomu aby se tato rozlišovací schopnost zvýraznila je potřeba zavést do lidského ucha ještě třetí informaci - prostorový vjem. V řešení SW DSP toto je díky použité "stereo" zvukové karty v PC vyřešeno tak, že "mono" signál je rozdělen do dvou nezávislých kanálů a mezi sebou jsou signály v L a P kanálu fázově posunuty o definovanou úroveň. Tím vzniká prostorový vjem v lidském uchu - v důsledcích je to třetí informace umožňující lépe rozlišit slabé signály. Při takovém zpracování signálu vzniká jistý druh zázněje vnímaný jako "hall efekt" - ten závisí od nastaveného posuvu mezi L a P kanálem. 
Pomocí uvedených tlačítek si můžeme tzv. nastavit "sílu" signálu přicházejícího L nebo P ucha - reproduktoru. Pro důkladné využití tohoto velmi užitečného doplňku je nutnost používat k poslechu místo reproduktorů stereo sluchátek - pochopitelně když vaše zvuková karta v přenosném starším PC "neumí stereo", jste o tento efekt ošizeni. Tento efekt ocení zejména posluchači pracující na SSB, CW pásmech. Samozřejmě ti kteří poslouchají jen na FM, nepřijdou zkrátka - funguje to tam taky. Jinak při nastavení velkého fázového posuvu můžete signály poslouchat s tzv. "HALL" efektem - možná vás to i trochu překvapí - tak příčinou je právě tahle funkce.
Na závěr: SW je FREE
  zde si můžete stáhnout popisovaný SW DSPFIL ver.11E
Anketa ke článku : DSP filtr jsi již vyzkoušel?


nevidím v DSP nijakou pomoc při poslechu - je to zbytečnost    79

rád zkouším nové možnosti, DSP jsem zatím nepřišel na chuť    84

je užitečný - škoda, že výrobci do CB stanic DSP nemontují    85

 

Diskuse pod článkem:

 

[4627] 12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr i pro CB staničky Láďa Forum MB 25.10.2006 22:32:48
 

Na upozornění čtenáře jsem aktualizoval odkaz v článku, kde je možno si obstarat popisovaný SW. Autor SW změnil adresu svých web stránek. Tímto se omlouvám všem za to, že mi uvedená skutečnost unikla...


 

  [1186] DSP filtr i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 5.1.2003 19:39:01
 

Po zběžné prohlídce ON LINE MANUAL na stránkách, kde je možné stáhnout základní SW lze říci, že nejpodstatnější je pro spávnou činnost rychlý CPU v PC a min 16-bit zvuková karta s plně duplexním režimem práce. Jsou tam popsány vlastnosti jednotlivých navolených filtrů, jejich možné omezení a způsob, jak změnit přednastavení uživatelem definovaných filtrů. V konečné podobě i s nastavením nakonfigurovaným v základním SW vyhoví snad všem potenciálním zájemcům o vyzkoušení si tohoto SW. Jak autor uvádí, je to testovací verze, která nebyla optimalizována pro všechny možné režimy práce filtrů a pracuje s operačními systémy Windows 95, 98, NT a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že bezproblémově pracuje i s Windows XP profesional. Kritické místo je opravdu v CPU, protože SW velmi zatěžuje režim práce v tzv. Floating poit. Pokud jsem se dopustil nějaké chyby v odborné terminologii, prosím omluvte to a jinak pokud se najde někdo, kdo může k tomuto tématu něco bližšího uvést, ostatní uživatelé to pravděpodobně uvítají. Dostal jsem dotazy na možný překlad manuálu do češtiny - zvládne to někdo? Za ostatní předem děkuji i já. 


73!

  [1182] DSP filtr i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 4.1.2003 17:23:49
  Do článku jsem přidal významový popis tlačítek Vol+, Vol-. Jejich funkce je zajímavá.
  [1179] DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Líba Tábor 4.1.2003 08:56:51
  ano Lado, ja mam svuj RIG propojeny snad na maximalni moznou miru jak to jde s PC, a jelikoz mam do PC pripojen DVBsatelitni kartu a TVkabelovku tak jsem mel rozdily na zemi az 60V stridavyho, coz uz neni zrovna malo. Pomohlo vse peclive uzemnit a do audio cesty mezi RIG a PC dat transformatorky 1:1 jelikoz samotne uzemeni brum neodstranilo a takto to galvanicky oddelit. Uz zadny brum a zadne rozdily zeme. Asi by to moje srdicko neprezilo, kdyby neco shorelo HIHI. 
Cus Liba Tabor /OK1TRD
 » [1180] Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 4.1.2003 09:13:33
 

Zdravím OK1TRD/Líba Tábor,


k tomu problému tvému do dám jen, že rozdíl napěťových úrovní může podobně, jak uvádíš v příspěvku, dosahovat velmi vysokých úrovní a není vhodné takové záležitosti podceňovat. Pořádný zemní systém dokáže hodně starostí odstranit, ale galvanické oddělení systémů je tou nejschůdnější cestou se zaručenými výsledky. Mimo tebou použité oddělovací transformátory, lze použít i optočleny vhodně zapojené - někteří výrobci dodávají přímo upravené kabely pro propojení PC s jejich výrobky a to právě se zabudovanými oddělovacími optočleny. To jen tak na okraj uvádím...


73!

 »» [1183] Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 5.1.2003 13:38:57
  Jedna rada na zabiti, ale bohužel pravdivá - pokud chcete používat v radioamatérské praxi (bez ohledu na pásmo) počítač, tak je ideálním řešením notebook... Odpadnou prakticky všechny potíže s brumy, rušením, případné optočleny či oddělovací trafa slouží spíše jen k ochraně notebooku. Vím, že mi za tuhle radu každý při pohledu na ceny pěkně poděkuje, ale rozdíl je opravdu značný. Pokud tuto možnost nemáte, tak přirozeně dost pomůže kombinace tří rad v diskusi zmíněných, tedy oddělovací transformátory na signálech, optočlen (nebo relé) v PTT obvodu a sjednocená zem... V této souvislosti doporučuji stránky http://www.qsl.net/soundcardpacket/, kde jsou různé kabely a oddělení dost pěkně popsány (pro potřeby DSP samozřejmě stačí jen přijímací kabel, zbylé návody se budou hodit zájemcům o CB packet či jné digimódy).
 »»» [1184] Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 5.1.2003 16:55:26
 

Dík za příspěvek i zkušenosti Tomasi Pankrac, jsou to ověřené zkušenosti a  máš pravdu. Tebou inzerovaný odkaz na stránky mohu doporučit uživatelům k řešení jejich problémů s rušením poslechu, je to ucelený zdroj dobrých rad. Přenosný počítač nevlastním a s tím velkým PC problémy osobně jsem také měl ve vztahu k ruzným "bručícím" potížím. Řešení se našlo, a teď mohu připojit prakticky kde co k němu a nic "nevrčí"... 


73! hodně zdaru přeji nejen tobě.

 »»»» [1206] Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 6.1.2003 09:21:10
 

Jeste maly doplnek - co se tyce vf ruseni prijmu, tak je obvykle mnohem vetsi problem nez pocitac je monitor. Optimalni je opet jeho nahrada LCD displejem, v tomto pripade to jiz dnes zdaleka neni tak cenove nerealne (15 palcu jiz znacne pod 10 tisic). Po porizeni LCD panelu a realizaci zminenych odruseni vlastniho PC jsou vysledky slusne a dokonce ziskame proti notebooku urcite vyhody - vice portu, pripadne i vic zvukovek, atd.


Tyto rady se samozrejme tykaji jiz jen lidi s velmi hlubokym zajmem o digimody, lhostejno zda ve vysilani anebo jen prijmu treba pri DXingu, nerad bych vyplasil bezne zajemce, kterym jde jen o nekolik experimentu 

 »»»»» [1212] Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 7.1.2003 07:03:30
 

K tvému poznatku, tedy určitě dobře míněné radě, dodám z vlastní zkušenosti, že k tebou navrhovanému doporučení ve vztahu k LCD zobrazovači jsem se téměř před rokem uchýlil. Půjčil jsem si od kolegy takové zařízení a ejhle - problém - nějak to chodilo pomaleji, než klasika elektronka... No a tak z doporučovaného řešení pro moji práci v oblasti náročné grafiky nějak sešlo. Je možné, že dnešní moderní LCD zobrazovače, již netrpí "pomalostí" svého chodu, vývoj jde neustále dopředu. Rušení jsem v dávných dobách zaregistroval při poslechu na svém TRXu, ale pomohlo vyměnit videokartu s jiným krystalem - možná, že jsem náhodou si vybral novou videokartu, která opravdu neruší a bylo po potížích, no a třeba to nemuselo být jen krystalem na té původní videokartě i když jeho kmitočet byl někde v okolí 24 - 28 MHz. Je to jednoduše "duchařina" - jednomu pomůže to, jinému ono a nakonec ono to je zřejmě dobré občas "zabrousit" i do těchto oblastí a podělit se o zkušenosti.


73! 

 »»»»»» [1213] Re:Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 7.1.2003 17:00:23
 

Ad LCD: Vse ma sve pro a proti, ale ja uz mam jako pracovni nastroj asi 3 roky vyhradne notebooky a tudiz nic jineho nez LCD vlastne ani neznam... Minimalne me oci jsou hodne spokojene  Rychlost staci i na mnohe hry, treba CounterStrike neni nic pomaleho.


Ad ruseni: CRT monitory rusi vzdy, jde jen o to kolik a na jake frekvenci. Pokud ti jde jen o CB, tak se da jeste leccos vylaborovat, ale treba pri DXingu na nizsich SW rozhlasovych pasmech je to problem. K tvemu pripadu - ona casto pomuze zmena frekvence vert. rozkladu treba z 75 na 85Hz (nebo opacne), ruseni se casto "odsune" jinam, kde v dane chvili nevadi. Samozrejme ale muze rusit i primo neco z PC, treba prave ta videokarta, pak skutecne dojde na vymeny i v PC. Tady ale dost pomuze lepsi stineni skrine, treba doslova oskrabat barvu na stycnych plochach krytu a sasi a ve spojeni s protazenim napajeciho a videokabelu ferity to dost casto hodne zabere. Trochu bych protestoval proti pojmu "ducharina", se skrini PC toho jde udelat pomerne dost zcela exaktnimi postupy. S vyzarovanim vlastniho monitoru se toho ale moc nenadela

 »»»»»»» [1214] Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 7.1.2003 17:50:15
 

Zdravím Tomasi, dík za informace. V případě výroku o "duchařině" se omlouvám - použil jsem zřejmě nevhodný výraz. Jak si pročítám tvé píspěvky k tématu o rušení PC a zobrazovačů nabývám neustále výraznějšího dojmu, že ti uvedená problematika je dobře známá a hlavně znáš řešení. Nestálo by za úvahu, Tomasi - napsat třeba článek, který by mohl být zkrácenou "kuchařkou" na řešení problematiky  rušení produkovaném PC. Ze zkušeností vím, že tento problém "trápí" v různých úrovních nejednoho uživatele PC ve vztahu k připojeným zařízením.


73!

 »»»»»»»» [1216] Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 8.1.2003 09:24:33
 

:Je mi líto, ale řešení na monitory (a  televize - ve mestech velky problem) neznám... Tam je prostě jediná šance najít kus, který ruší pokud možno co nejméně (i TV a monitory maji často v krytu nějaké stínění, jehož kvalita se liší), ale není-li na výběr, tak je problém. Hrabat se v monitoru je docela riziko, nedá se to srovnávat s PC. Jinak typy monitoru se opravdu hodne lisi - kdysi jsem mel doma monochromaticke AOC 14 palcu a zarusilo cokoli, ted mam u domaciho PC AOC 5GLr+ a tenhle monitor se chova celkem mravne (jen velmi mirne ruseni na KV, o neco horsi je to na DV a SV). V prazskych pomerech to jde zcela zanedbat, ovsem treba na chate, kde je "elektromagneticky klid" mi ten monitor taky pekne lezl na nervy. Nastesti uz ho pro radioamaterske ucely nepotrebuji.
A naproti tomu o odrušení PC není az tak moc co radit: dejte ferity na napajeci snuru a videokabel (nekdy i na dalsi kabely), co nejpecliveji propojte kryt, sasi a vubec vsechnu plecharinu a to je asi tak vse. Bud to pomuze a neni dal co resit, anebo to nepomuze a pak opet muze nastoupit jen experimentalni meneni komponentu, o kterem neni moc co psat 

  [1177] DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 4.1.2003 03:20:41
 

Pokud se vám při používání DSP SW přihodí, že z reproduktorů je slyšet brum o frekvenci 50Hz, problém je v nevhodně propojeném zemnícím systému vaší staničky, zdroje, antény a vašim PC.

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku