CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

13 - Miniseriál k tématu - DSP filtr a závodění...

Kategorie: Základní pojmy, Archiv, Všechny články

6.1.2003 11:38:41 - Láďa Fórum - Začínáme na CB - Ovlivní použítí DSP filtru při závodech dosažené výsledky?

V záhlaví článku je položena zajímavá otázka.  Nejlepší odpovědí by zřejmě byla zkušenost z nějakého závodu na CB pásmu, třeba LPD. 
Zatím nikde zmínka o použití zařízení vybaveném tímto doplňkem nebo propojením s PC a vhodným SW na těchto stránkách zatím nebyla zveřejněna. Žádná homologovaná i nehomologovaná CB stanička takovým systémem vybavena určitě není, ani mi není známo, že by ji některý výrobce pro CB provoz nabízel jako zabudovaný systém. To je výsadou jiných - podstatně dražších zařízení. 
Vycházím z vlastní zkušenosti, bohužel ne získané při závodním provozu na CB, ale v provozu DX, kdy bylo pracováno na FM pásmu v okolí 31.k. Při vypnutém DSP se poslech jevil zřetelně, jako nepoužitelný pro práci - úroveň rušení S6 až S9 bez čitatelné modulace. Po zapnutí DSP filtru, Notch filtru a NB filtrem se z neproniknutelného "šumu" namíchaného s charakteristickým "chrastěním" daly, po mírném doladění, "přečíst" relace volajících stanic s RST od 35 po 46 - postačující k dokončení spojení. Podotýkám, že separování jednotlivých stanic bylo v konečné podobě dosaženo vhodnou změnou úrovně RF gain. 
Jiný případ, jen velice stručně bez dalších podrobností, kdy expedice vedla velice úspěšnou a pozoruhodnou práci v rajonu republiky, se pokusila o spojení na Slovensko, pokud si ještě vzpomínám s odstupem času na některé podrobnosti - do Smolenic (přibližně 284km). Podmínky šíření poměrně dost složité, silné rušení a k tomu trasa velmi obtížná, protože Smolenice leží na úpatí za horským masívem Karpat a v zájmovém směru těsně nad Smolenicemi je hřeben s vrcholem 788 m/m . Ke staničce CB (nevzpomenu si na typ) byla připojena směrová anténa asi v 6-7 m nad zemí. 
K zařízení vybaveným DSP a jinou "bižutérií" byla připojena anténa pětiosmina v 6 m. Operátor expedice s CB staničkou byl po dosměrování celkem bez problémů slyšet na Slovenské straně s RST 32 až 43 (potvrzeno jinou stanicí pracující při tomto pokusu, jako "relátko"), ale bohužel na expediční CB staničce při poslechu nebyla žádná použitelná čitatelná modulace, vyjma změny šumu. Po zapnutí a nastavení DSP a podobných "drobností" na jiném zařízení při přeladění na zájmový kmitočet bylo možno poslouchat stanici ze Smolenic s RST 53!
Uvedl jsem velice stručně jen dva příklady, při kterých bylo možno dokumentovat oprávněnost použití DSP systému v některých složitých příjmových podmínkách. Je na místě zdůraznit, že efekt DSP filtru je dost odlišný při porovnání modulací FM a SSB (CW, digimody). V režimu SSB a CW je efekt DSP nesrovnatelně vyšší. Zřejmě jej náležitě využijí posluchači zaobírající se poslechem SSB případně CW na svých zařízeních. 
Po jednoduchém zvážení, lze bez nadsázky říci, že po důkladném obeznámení se s možnostmi DSP, lze tento užitečný doplněk jen doporučit pro užití v závodech a zejména pro práci expedic. Tím se uživatelům DSP umožní dokončit některá spojení - jinak pravděpodobně ztracená, což se může pozitivně odrazit ve výsledcích. Tím pochopitelně není popíráno využití DSP i pro práci z domácího QTH při běžném provozu. Věřím, že již v krátkém čase se setkáme na CB pásmu se stanicemi, které budou experimentovat s používáním DSP. Osobně se zájmem očekávám zhodnocení praktického použití DSP a jeho vlivu na dosažené výsledky při práci expedic, pokud je někdo zveřejní. 
No a to nejzajímavější, lze pravděpodobně očekávat při LPD, kdy bude možné porovnat dosažené výsledky z předcházejících ročníků, zvlaště u stanic, které se rozhodnou při tomto ročníku LPD používat DSP a do té doby úspěšně zvládnout problematiku DSP v provozu. 

Je na tomto místě nutné 
důrazně připomenout, že DSP není v žádném případě "všelékem" na veškeré "rušáky"!!! Nechť si noví uživatelé DSP nepředstavují, že tímto systémem se jim podaří vždy úspěšně "vydolovat" každé spojení s "velkých rušáků" - byl by to v každém případě veliký omyl a v konečném důsledku i zklamání a to velké! 
DSP z pricipu řeší jen některé potíže při poslechu a není to žádný univerzální prostředek zajišťující jen bezvýhradní a zaručené úspěchy.

 

Diskuse pod článkem:

[1210] 12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr a závodění... Franta Perak Zábřeh 6.1.2003 22:56:21
  Přímá reportáž ze zkoušky DSP na CB na FM. Poslouchám a píšu : 
Ořezává to různě NF pásmo a dá se říct, že je hovor trochu srozumitelnější, ale hlavně příjemnější na poslech. Na SSB nemám možnost testovat, protože na to nemám zařízení. Ponechal jsem výchozí nastavení DSP a jen jsem si hrál hlavně s filtry. Výstup CB jsem galvanicky oddělil trafákem. PC 333MHz - 200MB RAM to stíhá spolehlivě zpracovat. Čím déle si s tím hraji, tím více se mně daří odtraňovat rušivé jevy v hovoru. Pravděpodobně si programuji také sluch. Když se s tím člověk naučí dělat bude to vhodné k vylepšení příjmu.
Franta Perak Zábřeh

 » [1211] Re:12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr a závodění... Láďa Forum 7.1.2003 06:39:36
 

Františku, zdravím a děkuji za příspěvek, zřejmě tvé zkušenosti poslouží i jiným ještě "nerozhodnutým" zájemcům a pokusí se experimentovat v této oblasti. Neopomenu připomenout, že jisté časové zpoždění DSP SW jw dáno principem zpracování signálu - není to vada ve staničce nebo PC... Přeji nejenom tobě, ale i ostatním - hodně zdaru.


73! 

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku