CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.

14 - Miniseriál k tématu - lokátorová mapa

Kategorie: Základní pojmy, Archiv, Všechny články

9.3.2003 14:18:41 - Láďa Fórum - Začínáme na CB - ...když už ji mám, tak jak se s ní pracuje a k čemu je dobrá...

...nezřídka je možno vidět, jak někteří uživatelé CB pásma pracují s lokátorovou mapou... Je zřejmé, že ne každý s ní umí vhodně pracovat. Předně je potřeba si ujasnit, že lokátorová mapa není žádný výmysl a v podobě, se kterou se s ní setkáváte na CB pásmu pochází ze světa radioamatérů - pro některé odpůrce radioamatérů to bude zřejmě nelíbivé zjištění - no nedá se s tím zatím nic nadělat, leda, že nějaký pravověrný cébéčkář vymyslí a uvede v život lokátorovou mapu jinou - cébéčkářskou... Podstatou WW lokátorové mapy je rozdělení povrchu zemského do pomyslných čtverců (přesněji - výseče povrchu téměř kulové plochy povrchu země). Slouží k jednoznačnému určení pozice takto označeného místa na povrchu země. Lze s jeho pomocí vypočítat vzdálenost mezi středy jednotlivých WW lokátorů. U tohoto bodu je vhodné připomenout, že výpočet vzdálenosti mezi dvěma lokátory není až tak jednoduchý, jak se na první pohled může jevit. Různé algoritmy výpočtu vzdáleností mezi dvěma WW lokátory, mohou vést k odlišným výsledkům. Zjednodušené výpočty, který obvykle řeší ve výsledku jen nejkratší vzdálenost mezi dvěma body nejsou právě nejvhodnější. Jen pro zajímavost uvedu, že porovnáním plochy (rozměrů) velkých čtverců JN a JO zjistíme rozdíl řádově v 10%! Pochopitelně, když porovnáme velké čtverce blíže k zemským pólům se čtverci bižšími k rovníku - rozdíl je velmi významný. V systému WW lokátorů je použitý identifikační kód, který se skládá z řetězce o délce 6-ti znaků, které jsou vždy psané VELKÝMI PÍSMENY. První dva znaky jsou vytvořeny písmeny, druhé dva znaky tvoří číslice a poslední dva znaky opět písmena. Čtení takto označeného lokátoru je celkem jednoduché - budeme si pamatovat, že ve všech třech skupinách znaků označujícího WW lokátor má první znak vztah ke sloupečku, druhý k řádku! Pro příklad: JO70PO to je malý čtvereček lokátoru ve kterém se mimo jiné nachází vrch zvaný Kozákov. Modře obarvené písmena označují velký čtverec a vyjadřují pozici tohoto čtverce, jak vidět na obrázku níže. První znak je písmeno J, znamená to, že se jedná o sloupec označený písmenem J. Druhý znak je písmeno O a jedná se o řádek. Třetí znak je číslice 7 a označuje sloupec ve čtverci JO, další znak je číslice 0 a označuje příslušný řádek ve čtverci JO. Dalšími znaky jsou písmena P a O - P označuje sloupec a O označuje řádek. Na obrázku lze vysledovat, jak je síť WW lokátorů vytvořena. Modrými čarami jsou znázorněny orientační vztahy mezi rovníkem a nultým poledníkem. Síť je vytvořena tak, že velký čtverec definovaný prvními dvěma písmeny odpovídá velikosti čtverce daného zeměpisnými souřadnicemi o velikosti 20st zeměpisné délky a 10st zeměpisné šířky.
Všechny uvedené obrázky nejsou záměrně vytvořeny v odpovídajícím měřítku ve vztahu síť WW lokátorů a zeměpisná síť! Přesné sesouhlasení lze provést přepočtem zeměpisných souřadnic na síť WW lokátorů.

 

World1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Další dva znaky tvoří číslice - označeno žlutou barvou. V našem příkladě je to 70 - tato dvojice číslic označuje čtvereček - přesněji obdélník ve velkém čtverci JO. Velký čtverec JO i ostatní - jsou rozděleny na menší části a systém označení je možné vysledovat na obrázku. Podstatné je, že číslování čtverců začíná dvojicí čísel 00 v levém dolním rohu velkého čtverce a končí dvojicí čísel 99 v pravém horním rohu velkého čtverce - v našem případě JO
Pro přehlednost jsem nevyznačil dělící čáry mezi jednotlivými čtverci - JO00 až JO99, KO00 až KO99, případně JN00 až JN99.

 

ctver1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Pro představu, jak vypadá mapa WW lokátorů v reálném zobrazení - tedy porovnání velikostí a vzdáleností mezi čtverci lze zjistit na obrázku:

 

evr1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Tak už víme co značí první čtyři znaky lokátoru. Teď si povíme něco o významu posledních dvou znaků. Z předchozího již víme, že velký čtverec (JO) se dělí na čtverec JO70 - podle přesných pravidel. Podobně se dělí i uvedený čtverec, systém je shodný s předchozím systémem dělení - jen s tím rozdílem, že nepoužíváme k jeho označení číselných znaků, ale písmenka. 
Systém značení lze vysledovat z obrázku. 
První dva znaky s označením AA se nachází v levém dolním rohu a poslední dva znaky XX najdeme v pravém horním rohu čtverce.

 

jo70po.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Z výše popsaného systému lze odvodit jednoduché pravidlo:
WW lokátor se skládá ze šesti znaků rozdělených do tří skupin. V každé skupině - první znak má vždy vztah ke sloupečku, druhý znak se vztahuje k řádku. 
Pro jednoduchost v našich podmínkách geografických si budeme pamatovat, že 50 rovnoběžka je předělem mezi velkými čtverci JO a JN tzn., že pokud pojedu na jih od Prahy (Krnova) bude začínat označení WW lokátoru vždy znaky JN.
Pokud se čitatel dopracoval až do tohoto místa ve čtení celkem nezáživném, určitě v budoucnu bude svou polohu uvádět pomocí správného WW lokátoru a nestane se, že expedice vyjede na kopec někde na ŠUMAVĚ a udává v oznámení o této akci WW lokátor JO69WS, což je zřejmě zcela diametrální rozdíl v poloze...

 

Anketa ke článku : Zajímají tě ankety uvedené pod články?


ne - je to zbytečnost    99

k něčemu jsou dobré    105

jsou užitečné - rád na otázky odpovídám    115

 

Diskuse pod článkem:

[1281] 14 - miniseriál k tématu - lokátorová mapa Láďa Forum 14.3.2003 09:48:15
  V článku jsou použity výrazy jako čtverec, čteveček atp. Musím uvést, že to jsou výrazy z pohledu geometrie nepřesné, mající původ v tzv. "hantýrce". Ani jediný z tzv. čtverečků není čtverec v geometrickém chápání významu. Čáry vyznačující okraje čtverečků, čtverců, (které se vzájemně protínají) nejsou v žádném případě rovné úsečky ani přímky! Při výpočtech vzdáleností v WW lokátorové síti se používá jako počáteční a konečný bod - střed pomyslného čtverečku tzn., že dva sousední malé čtverečky JO70KJ a JO70LJ mají mezi sebou vzdálenost 6km. Jiný příklad: JR79KJ a JR79LJ mají vzdálenost mezi sebou menší než 1km. Nebo jiné dva čtverečky: JJ70KJ a JJ70LJ - vzdálenost je 9 km. Z uvedeného je možné odvodit, že vzdálenosti mezi dvěma WW lokátorovými čterečky je velmi závislá na azimutu cílového čtverečku.

  [1269] 14 - miniseriál k tématu - lokátorová mapa Láďa Forum 9.3.2003 21:12:37
  Tak kde je ten, co se "udělal" na té známce 5... Doufám, že se pochlubí!

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku