CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

21 - Miniseriál k tématu: Posluchači 3

Kategorie: Základní pojmy, Archiv, Všechny články

13.1.2005 07:29:45 - Láďa Fórum - Začínáme na CB - ...úspěšná činnost posluchače = anténa...

Prakticky každý začínající posluchač - SWL je dříve nebo později postaven před problém volby vhodné antény. V dostupných zdrojích je uvedeno velké množství různých zapojení antén pro SWL činnost.
Specifikou SWL činnosti je práce prakticky na všech vlnových délkách. Postupem času se obvykle zájemci o SWL činnost soustřeďují na práci v oblasti vlnových délek, které začínají délkou 3000 m a končí na horním okraji HF pásma s délkou vlny 10 m. Je to dáno mimo jiné tím, že v uvedených vlnových délkách lze poslouchat rádiový provoz obvykle v otevřené řeči nebo CW, kde podíl digitálního provozu je nízký. Na kratších vlnových délkách se poměr mění ve prospěch digitálního provozu a tak je celkem pochopitelné, že zájem o SWL činnost je na velmi krátkých vlnových délkách jistým způsobem "nezajímavý" a věnují se mu obvykle jen velmi úzce specializovaní SWL.
Z uvedeného je možno odvodit i snahu výrobců nabízet v sortimentu přehledových přijímačů vhodných pro SWL činnost zejména špičkové přijímače určené pro práci na HF pásmech.

Z uvedeného předpokladu budeme vycházet. Pro práci SWL je mimo nezbytný přehledový přijímač potřebná i vhodná anténa. S ohledem na poměrně značnou šíři pracovního pásma je obtížné navrhnout jedinou jednoduchou anténu pracující v celém požadovaném spektru vlnových délek, a to zejména z pohledu omezení týkající se vhodného prostoru pro stavbu antény určené pro HF pásma. 
Není problém vyrobit mohutnou anténu typu Long-periodick. která je schopna s dobrými výsledky bezproblémově překrýt téměř celé HF pásmo a to s výraznými směrovými účinky. Obvykle tento typ antény bývá velkou touhou každého SWL, který to s posluchačskou činností myslí vážně...
Jenže taková anténa má značné rozměry (i pořizovací cenu) a není jednoduché ji instalovat na střechu panelového domu. Při mé návštěvě v Kroměříži jsem měl možnost takovou anténu si vyzkoušet. Na zahradě rodinného domku byla postavena anténa LP 12elementů pro HF pásma. Její rozměry jsou opravdu úctyhodné a tak prostor nad kterým se může otáčet do požadovaných směrů není nijak malý. Pracovalo se mi s LP anténou velmi dobře. 
Pro ty, kteří neviděli anténu typu LP, mohou si ji prohlédnout na obrázcích:

 

lp12.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

...LP 12 elementový pro HF pásma...

 

dlp20.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

...LP 20 elementú pro HF pásma. Elementy jsou vyrobeny z drátů...

U začínajících SWL je použití té či oné antény dáno zejména potřebným prostorem pro její instalaci a tak zájem SWL je orientován spíše na antény typu LW - dlouhý drát. Jejich výhodou je poměrně snadné zhotovení a nelze opominout ani jejich snadnou instalaci v terénu. Na obrázku níže je schématicky nakreslena LW anténa vhodná pro práci na HF pásmech. Cívka je vinuta z měděné trubky o průměru 6 mm na průměru 80 mm samonosně 5 závitů. Přípojný bod je potřebné vyhledat zkusmo a výchozí vzdálenost od konce LW antény s cívkou. LW anténu je možno upevnit pomocí izolátorů mezi stožáry, budovy atp.  

LW_1jpg.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

Pro práci zejména na spodních okrajích HF pásma je výhodné mít LW anténu v celkové délce 163 m. Napájecí bod je připojen na jednom konci antény. Samozřejmostí jsou izolátory. Jinak ve výprodeji s vojenským materiálem je možné takovou LW anténu si obstarat i s praktickým "navijákem" a přípojnými konektory - na obrázku v pravé části. 
V levé části obrázku je vidět LW anténu v délce 41.5 m. Kombinací dvou takových LW antén lze sestavit anténu typu "invertované V" pro příjem na spodních FH pásmech.

 

LW_1u.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

 

...vhodným typem antény zejména do terénu je například "invertované V". Mezi svinutými vodiči je v plastovém pouzdře uložen symetrizační balun s konektorem BNC.

 

windom.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Autor: Láďa Fórum
Odkaz na originál článku