CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.

9 - Miniseriál k tématu - posluchači...

Kategorie: Základní pojmy, Archiv, Všechny články

25.12.2002 19:23:44 - Láďa Fórum - Začínáme na CB - ...tiše na pásmech pracují posluchači...

Zvolil jsem jako námět pro další pokračování seriálu pro začínající téma, které možná přímo nesouvisí s provozem CB, ale předpokládám, že se u skalních cébéčkářů "nezvedne" obrovská vlna averze. Motivací mou k napsání tohoto článku, bylo zřízení CB DX servisu na těchto stránkách Bohoušem CL6, takže má na tomto tématu - podle mého názoru i nepřímý podíl... Nepopsatelné kouzlo poslechu velmi vzdálených stanic, zvláštního šumu ionosféry, úniky provázené signály vzdálených stanic vysílajících pro nás exotickými jazyky a jiné zajímavosti, daly podnět ke vzniku tzv. rádiových posluchačů. Ti tiše pracují na pásmech zejména HF. Od doby, kdy vzniklo rádiové vysílání jako takové; lze bez nadsázky říci, že posluchači patří k nejstarší kategorii uživatelů rádiového pásma a bohužel, o jejich velmi zajímavé činnosti se toho mezi "vysílači", zejména na CB pásmech ani moc neví. I mezi cébéčkáři najdeme mnoho posluchačů a je možno u nich vidět různé přehledové přijímače různých výrobců, různých provedení s různými vlastnostmi a některé pochází třeba i z vyřazených vojenských zásob atp. Řady "lovců" zajímavých a hlavně vzdálených exotických stanic, lodí v oceánech, námořních bójí, meteo stanic, rozhlasových stanic v pásmu HF aj., se rozrůstají. Zakládají si kluby s určitým tématickým zaměřením, pořádají zajímavá setkání, mají své vlastní posluchačské soutěže a mimo jiné, jsou pro ně vypisovány posluchačské kategorie v amatérských závodech. Je zajímavostí, že za odposlechnuté relace zasílají stanicím posluchačské QSL a to i profesionálním rozhlasovým stanicím atp. Nelze se divit, že jejich sbírky QSL jsou obsáhlé a lze u nich najít různé zajímavosti až vzácné rarity. Jejich vybavení je velice různorodé a závisí od možností majitele. Lze vidět u nich staré HF elektronkové přijímače, ruční přehledové přijímače a v poslední době i velmi moderní a drahé příjímače. Jen pro orientaci a představu současného trendu v technice přehledových přijímačů si můžete prohlédnout zajímavé výrobky, obdobné kategorie přehledových přijímačů nabízí řada výrobců. Anténové vybavení posluchačů obvykle je méně náročné, než u vysílacích stanic. Obvykle anténa je realizovaná, jako dlouhý drát natažený mezi domy atp. Pochopitelně jsou i posluchači, kteří používají špičkových širokopásmových antén, mají pro různá pásma separátní přijímací antény s velmi dobrými vlastnostmi.


VR-5000front1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

YAESU VR 5000 - nový významný mezník v řešení přehledových přijímačů a lze říci bez nadsázky, že tento přístroj patří v současnosti na nejvyšší vrchol v přehledových přijímačích a to nejen vysokým množstvím pečlivě vybraných "užitečných" funkcí, ale i obvodovým řešením. Pokrývá rozsah kmitočtů od dlouhých vln až po mikrovlny, je to výkonný multimode stolní přijímač který přijímá kmitočty od 100 KHz do 2.6 GHz! VR-5000 pracuje na SSB, CW, AM a FM, má 2000 paměťových kanálů, a speciální předprogramovanou paměťovou banku pro příjem krátkých vln, Band Scope, světové časy a množství skenovacích funkcí! Rozměrný displej VR-5000 zobrazuje audio wave metr pro monitorování kvality příchozího signálu, mapu světa, která zobrazuje rozmístění stanic v krátkovlnném paměťovém bloku. Je možno využít grafického tzv. bandscope, na kterém je možno graficky sledovat aktivity v naprogramovaných segmentech pásem. Volitelně je dostupná DSP-1 jednotka pro číslicové zpracování signálu, která umožňuje funkce jako Bandpass, Notch, Noise Reduction a CW Peaking Filter. Také je dostupný DVS-4 digitální rekordér pro nahrávání a přehrávání záznamu příchozích signálů, a FVS-1 Voice Synthesizer, který výrazně vylepšuje kvalitu zvuku. Zajímavostí je možnost propojení tohoto přijímače s PC a využívat nepřeberné množství dalších funkcí SW, jako je log pro odposlechnuté stanice, záznam odposlechutých stanic do vlastní paměti nebo na disk PC, evidence a tisk QSL, vyhledávání stanic z některých DX cluster-ů a mnoho jiných zajímavostí. Předpokládám, že tento opravdu špičkový přijímač, není právě díky pořizovací ceně (okolo 34.000,-Kč) výrazně rozšířen mezi "lovci" dálek, ale na druhé straně - co lze na tomto přístroji poslouchat je téměř neuvěřitelné, za předpokladu užití vhodné antény. Mimo jiné lze na tomto zařízení při propojení s PC bez problémů dekódovat a prohlížet prakticky všechny běžné druhy digitálního provozu včetně obrázků z meteorologických satelitů, povětrnostní mapy, předpovědní zprávy o počasí atp. bez použití modemů - CW umí také dobře přečíst... 
Mohou to potvrdit z vlastních zkušeností při provozu tohoto vyjímečného přijímače, za dobu téměř jednoho roku ode dne kdy jsem si jej obstaral...


frg100-product.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

KENWOOD FRG 100 - přehledový přijímač uvedený v roce 1965 na trh, představoval podobně, jako Kenwood RX 7000 to nejlepší, co bylo možno na trhu obstarat. Dnes je považován za klasiku v konstrukcích přhledových přijímačů podobně, jako ostatní značky. Je zajímavé, že tento přehledový přijímač je stále nabízen a díky svým vlastnostem je velice odlíbený i když je řešen jako HF přijímač s rozsahem 100 kHZ - 30 MHz / all mode.


vr500-product.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

No a na závěr ještě jeden zástupce ručních přehledových přijímačů: YAESU VR 500 Tento ruční přijímač vyniká ultra-kompaktním designem, měří jen 58 x 24 x 95 mm a váží 220 g! Poskytuje souvislé pokrytí pásma od 100 kHz až do 1299.99995 MHz, včerně úzké FM, rozš. FM (TV), SSB (USB/LSB), CW, a AM. VR-500má celkem 1091 pamětí, z toho je 1000 normálních, ostatní jsou využity pro speciální funkce. Paměti mohou být scanovány rychlostí až 12 kanálů/s.

 

 

Anketa ke článku : Vlastníš přehledový přijímač?


nevím k čemu to je dobré, a nezajímá mne to    128

uvažuji o obstarání si přehledového přijímače    157

ano, vlastním takovou věc    178

 

Diskuse pod článkem:

[2157] 9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Honza Strecha 20.2.2004 18:48:04
  mnoho zajimavych stranek lze taky nalezt na googlu, velmi dobra je např. www.dxing.com
 » [2158] Re:9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Láďa Forum 23.2.2004 15:49:15
 

Honzo Strecha,


dík za příspěvek i odkaz na tebou uvedené stránky webové. Jsem potěšen, že zájem o posluchačskou činnost zcela neopadl a věřím, že neopadne zájem o poslech stanic z velkých dálek. Přeji všem posluchačům nerušený příjem a mnoho zajímavých stanic k poslechu... Jinak, pokud objevíš něco zajímavého - budu potěšen, když o tom něco napíšeš.


Měj se bezva Láďa Forum MB

  [1366] 9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Láďa Forum 1.6.2003 14:20:23
 

Příjemný a nerušený poslech přeji všem posluchačům,


vracím se k této problematice ještě jednou, dostávám poměrně dost emailů s různými dotazy k problematice posluchačské činnosti. Nejen pro ně, ale i pro ostaní, které zajímá poslech na různých pásmech uvedu odkaz na zajímavé stránky o DX-ování (doufám, že to nebude chápáno, jako "nežádoucí" propagace jiných stránek), kde lze najít informace i odpovědi na různé otázky spojené s poslechem na jiných pásmech - zejména DX-ových:


http://www.dx.cz/


Najdete tam spoustu zajímavých a pro mnohé - málo známých informací o možnostech posluchačské činnosti - stránky jsou psány česky.

 » [1367] Re:9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Láďa Forum 1.6.2003 14:35:16
  ještě drobnost - lze tam nalézt v části technika - různé schémata a zapojení určená přímo k použití na CB pásmu, jako jsou předzesilovače, zajímavé aktivní i jednoduché antény pro CB pásmo, jednoduchý "přehledový" přijímač pro CB pásmo, preselektor pro CB pásmo a jiné vhodné doplňky k CB vybavení...
  [1137] 9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Láďa Forum 29.12.2002 15:49:19
  Pro zájemce o SWL činnost přidám odkaz na stránky v češtině: http://swl.czechian.net/okomdx.html
  [1133] 9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Atlasák Domažlice 28.12.2002 15:19:36
  A já přikládám odkaz na zajímavé stránky věnované poslechu rozhlasových stanic (BCL). Je to vlastně takové ,,on-line muzeum" QSL lístků. 
http://www.antique-corner.com/SWLQSL/index.htm
73 Atlasák
 » [1134] Re:9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Láďa Forum 28.12.2002 15:44:50
  Zdravím Atlasáku, dík za příspěvek. Mohu pouze doporučit návštěvu tebou uváděných stránek případným zájemcům z řad SWL a nejen jim. (SWL - označení pro posluchače). Jinak se zeptám jen cvičně: Jaké zařízení pro poslech používáš a která pásma preferuješ? Dík za případnou odpověď. 73!
 »» [1135] Re:Re:9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Atlasák Domažlice 29.12.2002 14:25:26
  Ahoj Láďo.
Od radioklubu OK1KDO mám zapůjčen KV přijímač ODRA.Jako anténu používám na všechno 27MHz 5/8. Abych řekl pravdu nemůžu si stěžovat.Chci však pořídit nějaké pěkné KV radio.
Nemám své oblíbené pásmo a když už dám některému přednost je to většinou z toho důvodu,protože jsou na něm nějaké závody apod. Obecně však preferuji KV. BCL se věnuji na pásmech kde to žije (např.49m),rád ale zajdu i na 160m či na střední vlny.
Mimochodem díky za odkaz na zajímavé stránky.
73 Atlasák

  [1110] 9 - Miniseriál k tématu - posluchači... Láďa Forum 26.12.2002 14:12:51
 

Pro posluchače, kteří poslouchají téměř všude, mohu nabídnout odkaz na zajímavé stránky, kde lze se dočíst o zajímavostech okolo záchranné námořní službě Netherlands, kmitočtech používaných námořní, leteckou a pozemní záchrannou službou, obrázky zachráněných lodí, seznam nouzových volání a mnoho jiných zajímavých informací.


http://home.tiscali.nl/~robschev/index.html


Jinak, pokud bude zájem z vaší strany a správce stránek to dovolí, mohu uvést i kmitočty pobřežních námořních stanic atp., záleží jen na vašem zájmu.


73!

 

Autor: Láďa Fórum

Odkaz na originál článku