CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

 

POZOR! Fotosoutěž s CB tématikou - ZDE, Galerie fotografií - ZDE.

DataBáze 2020

Kategorie: Všechny články
DataBáze 2020

Uplynul zase nějaký čas a tak pár drobností k DataBázím. Původně jsem k DB volaček měl jen jednu připomínku, ale pod vlivem diskuzí pod několika posledními články toho bude vícero.

 

 

DB volaček - tady jsem se rozhodl prodloužit termín než nějakou  „spící“ volačku vyhodím. Z praxe vidím, že se vracejí do provozu volačky po 4-6ti letech. Takže se tomu podřídím.
Mnoho příspěvků ohledně tvarů volaček vychází z neznalostí programu Cl6. Základnímu jsou údaje: volací znak, QTH a lokátor. Pokud se jedná o přechodné QTH pak tedy: volací znak, domácí QTH, údaj /p nebo/m, QTH skutečné a lokátor. Pravda, třeba v EBH není třeba přechodné QTH, postačí lokátor.

A teď, podstatné je, zda je volačka v DB či nikoliv. Pokud ano, není problém, protože to jsou prověřené volačky. Ale i tady se vyskytly připomínky. Abych byl přesnější:
Smrečok Západné Tatry Smrečany (LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - SK)
Některým se to zdá zbytečně dlouhé. Nicméně, volačka je Smrečok Západné Tatry, QTH je Smrečany. Pokud si někdo myslí, že by postačilo Smrečok Západné Tatry (Smrečany LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - SK), je na omylu. Západné Tatry mají určitě tak 8 nebo 10 lokátorů. Doby, kdy fungovalo Dědek Doupovské hory (19 lokátorů) jsou pryč. Števo říká, že ligoví hráči vědí, jak to napsat. Ale to může každý, který použije nabídku z Cl6!!! Nicméně, ligových hráčů není zas až tolik.
Druhým příkladem je Rado Dúbravka Bratislava (BRATISLAVA - SK). Určitě by se dalo v DB uvést Rado Dúbravka (Bratislava BRATISLAVA - SK). Protože v deníku se z nabídky DB zobrazí jen to před závorkou. Vynechme lokátor, v některých případech ho nepobereme, v některých případech ho protistanice nezná nebo má špatný. Tak která Dúbravka? JN88ME, KN08WP nebo kopec Dúbravka KN18DR?
Jistě, u některých volaček by to šlo zkrátit, ale věřte, je jich jenom pár. A co „historické volačky“? Myslím, tím, když se někdo přestěhoval a ponechal si původní volačku. Děda Křelov Slavonín (OLOMOUC OLOMOUC - ČR), Kuba Šumná Přímětice Cl-54 (ZNOJMO - ČR).
Ještě jedna lahůdka, Čárlí/Charlie nebo Čip/Chip. Nejlepší je, že si majitelé trvají na své transkripci a nepodařilo se je sjednotit. Holt se blbě hledají těm, kteří nevědí, kdo je ten a kdo onen.

To jsou volačky, které v DB jsou. A co ty, které se tam ještě nedostaly? Nebudu uvádět ten poslední případ Rasty, ale uvědomte si, že DB je vytvářena a spravována podle deníků v Bance. A pokud tam jsou v denících chybné nebo zmatečné zápisy, není možnost to nějak zjistit při kontrole. Taky se přihodilo, že jeden hlásil jako QTH: Ještěd, Ještědka, Rašovka, Pláně, Černý vrch. Během jednoho večera! Pak si vyberte. Nicméně, vyberte z tohohle guláše:

Berger, Bergl, Bergr

Gabo Tatranské Matliare /p Podunajské Biskupice, Gabo Podunajské Biskupice, Gabo Matliare/p Bratislava Podunajske Byskupice

A co QTH Kiov? Nemělo to být náhodou Київ????? Protože, kdyby to měl být Kyjov, tak tam chybí y.

Na druhou stranu, pro Davida, pokud není volačka v DB a jsou předány relevantní údaje (volací znak, QTH a lokátor) dohledatelné v mapě, je spojení uznáno! To potvrdí všichni pořadatelé soutěží. Znovu podotýkám, že jako správce DB nemám s uznáváním nebo neuznáváním spojení nic společného.
Mnoho účastníků na pásmu, zejména nováčků, si dokáže během večera vytvořit několik transkripcí volačky. To je pak zážitek.

Zaznamenal jsem také příspěvek, aby mohli HAM používat svoji značku. Cl6 to umí, není problém. Nicméně tam musí být i další náležitosti – OK1xxx, QTH a lokátor.

Faktem je, že určité uvolnění v hodnocení deníků je možné. Nicméně pokud by to bylo v intencích těch diskusních příspěvků hodně by to ztížilo údržbu a vytváření DB. A přiznám se, nadšení také opadá. Takže, pro informaci, z CBPD jsem nezařadil do „slosování“ celkem 18 deníků z 36. Z PE33 jich taky pár je. Prostě na některé věci už nemám ty nervy. Faktem je, že u mnoha lidí se úroveň zápisu do Cl6 hodně zvedla. Na druhou stranu, některé deníky z PE33 nebo CBPD byly opravdu děs a hrůza. A to vynechávám pravopisné chyby. To jsem vzdal, když jsem svého času působil ve školství. Do deníku Cl6 nelze psát jako SMS! S tím si neporadí. Háčky, čárky – vše vyhodí jako chybu. A ten, kdo kontroluje soutěžní deník se může zvencout. Mě to může být fuk, vidím Ales Prybram, odškrtnu Alešovi Příbram, že byl toho dne na pásmu.  

Úbytek na pásmu také docela přisuzuji tomu, že se přestaly sledovat Activity. To je již vyřešeno a bude znova tato zajímavá tabulka pro domasedy k nahlédnutí.

DB lokátorů. Jak jsem se už někde zmínil, zjistil jsem, že v mnoha místech (čtvercích) jsou docela mezery a hodně kopců v DB chybí. Tak jsem se do toho pomalu dal. Je to šílená práce, nicméně nějaký velký čtverce už mám hotový. Teď trochu zvolním a budu se věnovat těm velkejm čtvercům, který jsou na CB vytíženější.

Taky se objevila zajímavá myšlenka, že je jedno, jestli se to jmenuje kopec nebo vrch. Takže, Šibeničních je 10. Z toho 7 Vrchů, jeden Kopec a dvě Hory. A dal by se připočítat i Šibenický vrch. To je taky skoro stejný. Medvědí – Vrch 5x, Skála 1x, Skály 1x, Hora 2x a to nemluvím o Brdu, Boudě, ale i Medvědín je skoro to samý! Pokud se budou uznávat takový hovadiny jako Kopec místo místo Vrch, tak je DB k prdu a vyhledávat v ní něco je zbytečný. A tudíž také ji nějakým způsobem udržovat a spravovat.

Nicméně, tady se jedná o to, co je v DB. Nemůže tam být všechno. Pokud to v DB není, určitě bych se nebránil toleranci pokud to je dohledatelné. Pokud to tam je, nulová tolerance! Vždyť to ten program nabízí.

Žába zároveň položila otázky okolo úprav a správy DB míst. Popisoval jsem to už několikrát, ale co, dám to ještě jednou. Základní verze vznikla z nějakých dohledatelných podkladů. Od 2010 se starám o údržbu já. To pozůstává z oprav, změn a přidávání QTH. V základu totiž byly obce a jen řekněme „základní“ kopce, vrchy a hory. V té době bylo v DB cca 24 tis. zápisů.

V první fázi jsem se soustředil na doplnění duplicit, tudíž pokud bylo QTH v několika lokátorech, má zápis v každém lokátoru.

V druhé fázi jsem doplňoval okresy ve Slovenské republice. Ty tam původně nebyly.

V současné době doplňuji hejna kót, které nejsou v DB obsaženy, viz výše.

Průběžně se doplňují kóty, které se poprvé objeví v denících a podobně. To znamená, že když dotyčný napíše do Portejblu QTH, které není v DB, snažím se to dohledat a do DB doplnit.
Podobně se snažím sledovat změny. Například změny okresů, slučování, rozdělování včetně rozrůstání obcí, vznik nových obcí (například redukcí vojenských újezdů, mimochodem i Státní správa v tom měla skoro rok neskutečnej bordel) a tak dále.
Od 2010 bylo v obou DB k dnešku celkem 36500 změn. Jen letos přibylo zatím v DB míst 2.566 kousků.

Ve Vzkazníku Žába: „No to je přesně to co oponentům vadí na CL6. A just to bude kopec!“
Nebo: „Kopec nebo vrch je jen jiný výraz pro totéž. Takže podle Tebe škrt a neplatné spojení. Protože Databáze! No a to je taky to co lidem okolo vadí, je přeci v moci toho kdo to kontroluje aby si řekl: Jiný výraz téhož. Uznáno.“
To jako, že budeš na just psát Hlavákovský kopec, ačkoliv ti DB nabízí Hlavákovský vrch? No to snad ani nemohu komentovat. Mimochodem, ten vrch tam je od verze 055 ze dne 22.10.2020.
Ano, „protože DataBáze!“ Protože já nemohu psát do DB kraviny, který se nenajdou na mapě. Já bych to škrtl, nicméně protože deníky pro soutěže nekontroluji, je mi šumafuk, co pořadatel uzná nebo neuzná.

Ještě k názoru, že se jedná o synonyma. Teta Wiki: „Synonyma též slova souznačná, jsou slova nebo slovní spojení se vzájemně stejným nebo podobným významem, která lze za určitých okolností zaměňovat. Synonyma se zpravidla rozdělují na: úplná a částečná. Úplná (čistá, absolutní) synonyma jsou ta, která mají zcela totožný význam a lze je volně zaměnit ve všech kontextech. Daleko běžnější jsou synonyma neúplná, jejichž významy jsou navzájem blízké, ale nikoli totožné.“
Kopec, vrch, hora jsou však místopisné názvy kartografické. Jde tedy o terminus technikus. Termín, odborný název, technický termín, terminus technicus je výraz - jméno (slovo nebo sousloví), které má v určitém oboru, řemesle či povolání specifický význam. Terminus technikus popisný – pojmenovává přesně skutečnost. Opět Teta Wiki.

Mimochodem, znám osadu Kopec, tedy můžu napsat Vrch? Na druhou stranu znám i osadu Vršek, je to taky Kopec případně Kopeček, Halda, Vrch, Vršíček?
Kopec se vyskytuje v DB 181x (Hanzlův kopec, Kovářův kopec, Suchý kopec atd.), Vrch je tam jen 400x (Anenský vrch, Farský vrch, Mikulčin vrch atd.). Jen Holých kopců je v DB 6, ovšem Holých vrchů 17!
Myslím si, že přes tohle vlak nejede.

Tady je taky zajímavý příklad, všechna spojení jsou z jednoho dne, ta s tím rozdílným QTH jsou od ostatních v rozmezí 5 minut.  Spoj. 2 a 12 pochází ze dvou deníků jednoho soutěžícího (více soutěží).


 
Co s tím?


Když už jsme u těch zvrhlostí se slovíčkařením.
Deník The New York Times přinesl informaci, že společnost Japan Air Lines (JAL) nebude nadále k přivítání a oslovení cestujících používat formulaci „dámy a pánové“. Ustoupí tak aktivistům, kteří dlouhodobě bojují proti „přežitým genderovým tradicím“.
Mluvčí aerolinek oznámil, že oslovení bude genderově neutrální. Deník připomíná, že od roku 2017 např. londýnská podzemka používá genderově neutrální oslovení „Hello everyone“ (Ahoj všichni). K podobné praxi již dříve přistoupily např. Air Canada a easyJet.

A co budeme v rámci antisegregačních kampaní dělat s tímhle?Budou kartografové přejmenovávat?

A co bude dělat OSA třeba s Cikánským baronem od Johanna Strausse ml.?  I když tady vzhledem k datu vzniku asi tantiémy není třeba platit.
Nebo kuchařské recepty jako Cikánský řízek, Cikánský guláš, Cikánská omáčka, Cikánská pečeně atd.


Tomáš mobil Roudnice CL-31

Komentáře

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Kontrola This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Text
b i u s img code url hr youtube 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
odpovědět citovat
ako kukam, tak to "zije"
1- Cl6 mam a nevidim v nej problem. snahe autorom databazy mat v nej pravdive a presne info davam palec hore.
2- otazka neuznanych spojeni je otazkou usporiadatelov-kontrolorov sutazi (a nie spravcu databazy).... je to marny, je to marny, ked to nedokaze niekto pochopit......mate to tu tazke.
3- s tymi h***i to autor prispevku prepalil (a zhovadil tym CBDX), lebo tym urazil aj vacsinu normalnych CB+PMR+HAM co na CBPMR.CZ chodia....aj ked zopar nesebakritickych blbcov sa najde vsade, aj tam.......chlopi takto sa nikde dalej nedostaneme....
Tomáš mobil Roudnice CL-31
odpovědět citovat
Pořád stejně, někdo to snad ani nechce pochopit.
Takže, Žábo, deník Cl6 zapíše jakoukoliv blbost, která se soutěžícímu namane. Nicméně pokud má deník 100 spojení (a všechna jsou podle DB) okamžitě to vyhodnotí jako správné. Pokud těch 100 spojení bude bez diakritiky, vyhodnotí všchna jako chybná a pořadatel musí kontrolovat jednotlivě každé spojení! Nechtěj slyšet ty výrazy.
Totéž platí o Fanda/Franta Kotihůrky.
Správně to vyhodnotil Mates FM, kdyby si každý zkontroloval deník než ho odešle, bylo by to bez problémů.
Ještě jednou Žábo, pokud není volačka nebo místo v DB je to uznáno, pokud se to dá dohledat!

DataBáze je v podstatě jen CallBook volaček a míst. Český radioklub o jeho CallBooku píše:
„Stejně tak prosíme ty, kdo již uvedeni jsou, aby neopomínali své údaje aktualizovat tehdy, kdy se stěhují, nebo se změnilo cokoli jiného v údajích, které již byly zveřejněny; postup aktualizace je totožný s postupem při nové evidenci - je nutno zaslat vyplněný a podepsaný Evidenční lístek. Jedině tak bude mít radioamatérská veřejnost v OK i ve světě k dispozici OK CallBook aktuální, a jedině tak má CallBook ostatně smysl.“
Což je totéž, co píši o DB.
Expedice Žába
citovat
Tomáš mobil Roudnice CL-31 napsal/a: Pořád stejně, někdo to snad ani nechce pochopit.
Takže, Žábo, deník Cl6 zapíše jakoukoliv blbost, která se soutěžícímu namane. Nicméně pokud má deník 100 spojení (a všechna jsou podle DB) okamžitě to vyhodnotí jako správné. Pokud těch 100 spojení bude bez diakritiky, vyhodnotí všchna jako chybná a pořadatel musí kontrolovat jednotlivě každé spojení! Nechtěj slyšet ty výrazy.
Totéž platí o Fanda/Franta Kotihůrky.
Správně to vyhodnotil Mates FM, kdyby si každý zkontroloval deník než ho odešle, bylo by to bez problémů.
Ještě jednou Žábo, pokud není volačka nebo místo v DB je to uznáno, pokud se to dá dohledat!

DataBáze je v podstatě jen CallBook volaček a míst. Český radioklub o jeho CallBooku píše:
„Stejně tak prosíme ty, kdo již uvedeni jsou, aby neopomínali své údaje aktualizovat tehdy, kdy se stěhují, nebo se změnilo cokoli jiného v údajích, které již byly zveřejněny; postup aktualizace je totožný s postupem při nové evidenci - je nutno zaslat vyplněný a podepsaný Evidenční lístek. Jedině tak bude mít radioamatérská veřejnost v OK i ve světě k dispozici OK CallBook aktuální, a jedině tak má CallBook ostatně smysl.“
Což je totéž, co píši o DB.

Zdar, proč odpovídáš mně? Já to vše vím. Já odpovídal někomu jinému že zápis do CL6 jde i bez háčků a čárek. Nikde jsem nepsal že bych tak psal i já. To jsi si odvodil zase špatně, tak jako vždycky. To je už asi nemoc, že za všechno u Tebe můžu já. 7
Tomáš Sruby CL-81
odpovědět citovat
dost možná bude stačit chvíli nečíst ty hovna cbpmr co tam plodí houmofisáci co maj hovno co na práci a cl6 budou všichni brát zase jako fajn program.
Expedice Žába
citovat
Tomáš Sruby CL-81 napsal/a: dost možná bude stačit chvíli nečíst ty hovna cbpmr co tam plodí houmofisáci co maj hovno co na práci a cl6 budou všichni brát zase jako fajn program.

Ahoj, takovejch "šrapnelů" v jedné větě! 9
Tomáš Brno
odpovědět citovat
Do deníku Cl6 nelze psát jako SMS! S tím si neporadí. Háčky, čárky – vše vyhodí jako chybu.

to je mozna taky chyba. prilisne bazirovani na malickostech a detailech, nazvech QTH, desne dlouhe volacky, protoze je nekdo rozsiruje o dalsi upresnujici umisteni, a nakonec program, ktery je sice vymakany, ale uz dal neudrzovany, a ktery spatne vyhodnoti spojeni kvuli chybejici carce nebo diakritice.

ja sice chapu, ze na CB proste nemame jednoznacne (a kratke) znacky jako jsou ty radioamaterske, ale vytvaret dlouhe, nekolikaslovne volacky a cpat je do databaze v zoufale snaze o jednoznacnost je nesmysl.
Expedice Žába
citovat
Ahoj, já nevím, ale teď jsem zkusil zapsat do CL6 bez háčků a čárek a šlo to. Ještě mi zatleskal. 1
Venca Chotěšov CL-39
citovat
Mám neustále dojem, že si lidi stále pletou práci s databází s prací s deníkem CL6. Ale to jsou dva rozdílné pojmy. Do databáze je třeba zanést o volačce detaily včetně detailů o QTH. Ale do deníku CL můžeš psát bez ohledu na velká a malá písmena, bez háčků a čárek. Nemusíš ani napsat vol.znak celý a přesto ti CL6 nabídne správné řešení nebo několik variant. Přece vůbec již neni pravda, že k uznání QSO je nutno dodržet naprosto správný zápis. Kde bereš Tomáší tihle informace ?? Dokonce pro uznání spojení jak v EBH tak v lize stačí pokud se upíšeš v názvu kóty správně napsat hlavně lokátor. Tak se znova ptám kde bereš takové informace??

Venca
Fousáč Plzeň CL-51
citovat
Do Deníkcl6 není třeba na vstupní řádek psát s háčky a čárkami, nemusíš si lámat hlavu s "i" nebo "y" - přesto to nabídne volačku z databáze (dnes se tomu říká našeptávač).
Dokonce na vstupní řádek nemusím zapsat ani celé slovo, stačí první dvě slabiky "to br" a našeptávač mi nabídne dvě volačky, z toho je jedna Tomáš Brno.
Problém není v programu, ten si to nezaslouží, ten nic nevyhodnocuje, na něm není jestli uzná nebo neuzná.
Problém je v to jakým způsobem jsme ho my, pořadatelé soutěží, používali a zneužívali k vyhodnocení soutěží. Tu špatnou pověst jsme mu udělali my naším přístupem.
Ono pokud je v konečném součtu v EBH rozdíl mezi bronzovou bednou a bramborovou medailí 5 bodů, tak se prostě mezi těmi dvěma deníky hledí i na ty háčky a čárky. U deníků kolem 15 - 20 místa nemá význam být tak striktní a neuznat Pepu místo Josefa.
Ovšem pokud někdo s programem pracuje, má aktualizované databáze a používá našeptávač, tak v zápisu spojení prostě nemůže udělat chybu.
Příloha: jpg2593_vystrizek.jpg.jpg (26 kB, staženo 16x)
2593_vystrizek.jpg.jpg
Vorel Stupno CL-45
odpovědět citovat
Tak už máme ligové soutěžící (hráče). ligové kontrolory (rozhodčí) atd. Chybí už jen trenéři a nedejbože finanční podvody. 7
Tomáš mobil Roudnice CL-31
citovat
No ty to tam máš blízko, hlavní aktéři jsou ze západu Čech .... 1
Expedice Žába
citovat
Tomáš mobil Roudnice CL-31 napsal/a: No ty to tam máš blízko, hlavní aktéři jsou ze západu Čech ....

A maséra bude dělat kdo?
Expedice Žába
odpovědět citovat
Ahoj, naprosto souhlasím s Fousáčem že deník CL6 je propracovaný program, který díky přesným databázím usnadňuje zápis deníku. A taky se to tak snažím propagovat. Leč marně.
Oponentům vadí třeba, co jsem tak pochytil. Dostane od protistanice třeba Fanda Kotihůrky JO83KC /p Hlavákovský kopec ale v databázi je Franta Kotihůrky JO83KC /p Hlavákovský vrch. Následuje škrt neb to je, dle databáze neplatné spojení. Přitom významově to je přinejmenším shodné. Tedy jim vadí to, že když dostanou od protistanice to co dostanou a pravdivě to zapíší, tak jim to není uznáno, neb to není v databázi. Odtud výraz "Svatá databáze".
Pak jim vadí, že do CL6 nejde nahrát jiný formát deníku (tomu já nerozumím, možná to jde ale nezkoušel jsem). Někteří zdatní co s programováním umí si vytvořili vlastní deníky. Ale když je nutnost JEN deníku CL6, tak se jim to nechce psát dvakrát a chtěli by to do něj jen "nasypat".
Vy mě na Telegramu posíláte někam že údajně haním deník CL6 (ničím nepodložená nepravda) a na cbpmr mě posílají také tam, že propaguji deník CL6.
TmR mě viní že se furt navážím do vašeho klubu, ale nějak mi uniká souvislost s tím, že se tu bavíme o CB lize, Deníku CL6 a databázích a ne o CB klubu. Ten mi je, s prominutím, ukraden.
Chcete nějakou propagaci CB ligy, už jste něco udělali? Třeba požádat Jerryho Nové Město pod Smrkem o umístění banneru s odkazem na propozice CB ligy na jeho stránky? Psal jsem to Vencovi Chotěšov, opakuji zde. Popřípadě to dát i na jiné stránky. Požádat Fousáče Juniora ( OK1NP myslím) aby se to pokusil dát třeba do pravidelného buletinu ČRK? Já to dám po čtrnáctém do diskuse na FM poháru, zmíním že něco takového existuje. Pokud vím tak je mezi vašimi klubáky dost OKčkářů, kteří by se mohli zapojit a konec konců co ostatní členové, že by šli příkladem? Tichá voda, co?
Jinak jak jsem si všiml, pod každým měsíčním hodnocením jsou psáni jako ředitel Venca Chotěšov, jako pán oprav Fousáč Plzeň (ten změnám v CB lize nakloněn moc není) a pán databáze Tomáš mobil Roudnice (ten se změnami taky moc nesouhlasí) tak bych se chtěl zaptat zda se pod příští vyhodnocení i podepíší?
Tak deníku CL6 a databázím zdar a uvidí se, pěkný den přeje Honza. 73
Fousáč Plzeň CL-51
citovat
Na uznávání a neuznávání spojení Ti odpovím obrázky z konkrétního Ligového deníku za říjen 2020....
1. obrázek je moje kontrola oproti "svaté databázi"
2. obrázek je reálně vložený deník do Banky deníků
Myslím si že "svatá databáze" pro nás v Lize není dogma. Pracujeme s ní, ale každé QSO je posuzované individuálně.
V mnoha případech je nám ta extrémní přísnost podsouvána, dogmatizována. A šeptanda bez důkazů to jen a jen zveličuje.
Příloha: jpg2561_vystrizek.jpg.jpg (32 kB, staženo 56x)
2561_vystrizek.jpg.jpg
Fousáč Plzeň CL-51
citovat
obr. 2.
Příloha: jpg2562_vystrizek_1.jpg.jpg (19 kB, staženo 48x)
2562_vystrizek_1.jpg.jpg
Fousáč Plzeň CL-51
citovat
Jiný formát deníku:
Deníkcl6 má výstup ve formátu .csv (stačí přepsat .c6v)
Formát .csv https://cs.wikipedia.org/wiki/CSV je jeden z nejrozšířenějších výměnných formátů https://opendata.gov.cz/standardy:csv.
Velmi snadno ho převedu do exelovského .xls pomocí https://drive.cbdx.cz/download/denikcl6/add/.
A z logiky věci vyplývá, že co jde jedním směrem musí jít zákonitě i směrem opačným.
Neznám jiné individuálně vytvořené programy, ale věřím, že by se řešení možná dalo najít. Je ovšem potřeba, aby se dotyčný zeptal! Zatím jsme nikomu hlavu neutrhli.
A když si prostě pořadatel v propozicích vymíní, že budeš používat výstup v Deníkucl6 nebo budeš vysílat v červených trenýrkách a bílým lampasem a Ty se budeš chtít zúčastnit, tak se musíš podřídit!
Expedice Žába
citovat
Fousáč Plzeň CL-51 napsal/a: Jiný formát deníku:
Deníkcl6 má výstup ve formátu .csv (stačí přepsat .c6v)
Formát .csv https://cs.wikipedia.org/wiki/CSV je jeden z nejrozšířenějších výměnných formátů https://opendata.gov.cz/standardy:csv.
Velmi snadno ho převedu do exelovského .xls pomocí https://drive.cbdx.cz/download/denikcl6/add/.
A z logiky věci vyplývá, že co jde jedním směrem musí jít zákonitě i směrem opačným.
Neznám jiné individuálně vytvořené programy, ale věřím, že by se řešení možná dalo najít. Je ovšem potřeba, aby se dotyčný zeptal! Zatím jsme nikomu hlavu neutrhli.
A když si prostě pořadatel v propozicích vymíní, že budeš používat výstup v Deníkucl6 nebo budeš vysílat v červených trenýrkách a bílým lampasem a Ty se budeš chtít zúčastnit, tak se musíš podřídit!

https://www.cbpmr.info/login Tohle s CL6 navzájem funguje? https://www.cbpmr.info/login
Fousáč Plzeň CL-51
citovat
Nejsem tam registrovaný, takže nevím.
Kdyby jsi měl nějaký deník - soubor, tak to můžeme zkusit, když mi ho pošleš na cl51@cbdx.cz nebo přes Telegram.
Salamandr Velká Bystřice
citovat
Expedice Žába napsal/a: Fousáč Plzeň CL-51 napsal/a: Jiný formát deníku:
Deníkcl6 má výstup ve formátu .csv (stačí přepsat .c6v)
Formát .csv https://cs.wikipedia.org/wiki/CSV je jeden z nejrozšířenějších výměnných formátů https://opendata.gov.cz/standardy:csv.
Velmi snadno ho převedu do exelovského .xls pomocí https://drive.cbdx.cz/download/denikcl6/add/.
A z logiky věci vyplývá, že co jde jedním směrem musí jít zákonitě i směrem opačným.
Neznám jiné individuálně vytvořené programy, ale věřím, že by se řešení možná dalo najít. Je ovšem potřeba, aby se dotyčný zeptal! Zatím jsme nikomu hlavu neutrhli.
A když si prostě pořadatel v propozicích vymíní, že budeš používat výstup v Deníkucl6 nebo budeš vysílat v červených trenýrkách a bílým lampasem a Ty se budeš chtít zúčastnit, tak se musíš podřídit!
https://www.cbpmr.info/login Tohle s CL6 navzájem funguje? https://www.cbpmr.info/login


Ahoj, na těchto stránkách http://www.cbpmr.cz/deniky/ používám převod z cbpmr.info do deníku CL6. Vše bez problémů. Protože Apachova aplikace dokáže uložit v txt a tento pak do Deníků nahrát.
Fousáč Plzeň CL-51
citovat
Ahoj Salamandře,
díky za reakci.
Ano na Jerryho stránkách lze Apacheho txt vložit do Deníky a následně si stáhnout zpět c6v. Jerry na to má "udělátko".
Takové "udělátko" chceme taky, tak aby z Apacheho Logbooku šlo vkládat rovnou do naší Banky deníků.
Proč?
Protože pokud se bude jednat o soutěže typu EBH nebo PE33, tak není přípustné, aby byly deníky vloženy k Jerrymu dříve než pořadatel vyhlásí výsledky.
Proto hledáme cestu jak umožnit soutěžícím zápis i v alternativách k Deníkcl6.
citovat


a co tak z toho prestat delat vedu? jsou souteze, kde se prubezne poradi i deniky objevuji vzapeti po ukonceni kazdeho kola, napriklad MOON contest.
Fousáč Plzeň CL-51
odpovědět citovat
Deníkcl6 je program. Je to skvělý program. Program, který nám obdivují i renomovaní HAMové. Kdyby existovala nějaká Nobelovka za přínos v oblasti vysílaček, tak budu hlasovat pro!
Deníkcl6 jako program pracuje s jedničkami a nulami. Není možné nějaké "nebo" či "asi". Tyto jedničky a nuly čerpá z Databází. Databáze musí být exaktní - přesné. A to je to co vytváří TmR. Krmí Deníkcl6 těmi daty.
Osobně by mně zajímalo jestli si ti "kritici mimo CL" vůbec zkusili práci s tímto programem nebo jsou proti jen proto, že ho propaguje CB Klub ČL. Možná by pomohl nějaký workshop pokud by byl zájem. Ovládání programu je velmi jednoduché a je v něm zapracováno mnoho skvělých funkcí. Je sice již zastaralý, ale dosud nikdo nevymyslel nic lepšího pro naše potřeby.
Jakýkoliv program používám, tak požaduji, aby pracoval přesně a spolehlivě. Když mi Mapy.cz budou ukazovat o kilometr jinam, než ve skutečnosti jsem, tak nebudu spokojen. Když mně WAZE povede jinam než chci, tak nebudu spokojen. Když mi Aladin bude ukazovat jiné počasí, tak nebudu spokojen.
Takže máme nástroj, Deníkcl6, který pracuje spolehlivě a přesně s daty které má v Databázi volaček a Databázi lokátorů.
Tento program pro zápis a vyhodnocení používají pořadatelé různých soutěží - závodů. A je na pořadateli jak noc bude klást důraz na to, aby zápis v zaslaném deníku se shodoval s programen Deníkcl6.
Je tedy potřeba důsledně oddělovat program a jeho databáze od propozic soutěží a benevolence jednotlivých organizátorů při vyhodnocování!
Venca Chotěšov CL-39
odpovědět citovat
Žáne jsme rádi, že TmR je v tvoření databáze tak úmorně přesný. Čím přesnější údaje budou v databázi, tím jednoduší mají pořadatelé, ale i soutěžící práci s dohledáním pravdy. To jak se bude provádět kontrola zápisu zda přísně nebo benevolentně nezáleží na databázi, ale na pravidlech a rozhodnutí organizátora ( kontrolora).
citovat
Venca Chotěšov CL-39 napsal/a: Čím přesnější údaje budou v databázi, tím jednoduší mají pořadatelé, ale i soutěžící práci.


jo, s tou praci na tom neco bude. uz dlouho me to pripada jako vetsi pakarna nez v praci.
Expedice Žába 🐸
odpovědět citovat
Zdar, je dobré že jsi zmínil Hlavakovsky vrch - kopec. Neb tím jsi dal najevo postoj k dané věci. Možná tak mají pravdu kritici mimo CL, že ke změnám v posuzování platnosti spojení v CB lize nakonec vůbec nedojde, či budou zase postupně utahována. Žába. 73
Tomáš mobil Roudnice CL-31
citovat
Pravidla soutěží jsou jen věcí pořadatele.
Venca Chotěšov CL-39
citovat
Žáne ty dokážeš zaměstnat hodně lidiček jenom tím, že musí najít vhodnou odpověď na Tvoje připomínky. 1
Pravidla se nemění jako ponožky a pokud se mění tak je k tomu vždy důvod. Někde mám schovaná pravidla ligy z úplného začátku. Tak hlavním a jediným pravidlem tehdy bylo , že se musí deník poslat pořadateli včas. I přes to, že ještě nebyla databáze, byl jen seznam volaček z novin Milana 42, tak se v deníkách našli takové zrůdnosti, že jsme měli obavu zda má cenu vůbec ligu provozovat. Jediné řešení bylo vytvořit propozice. No a již jsme u toho důvodu proč ta omezení jsou. Je to jen, protože byli, jsou a budou podvodníci. Pokud se v budoucnu opět utáhnou "opratě" bude to jen proto že se našli vychcánkové. Domnívám se že k tomu nedojde
Expedice Žába
citovat
Venca Chotěšov CL-39 napsal/a: Žáne ty dokážeš zaměstnat hodně lidiček jenom tím, že musí najít vhodnou odpověď na Tvoje připomínky.
Pravidla se nemění jako ponožky a pokud se mění tak je k tomu vždy důvod. Někde mám schovaná pravidla ligy z úplného začátku. Tak hlavním a jediným pravidlem tehdy bylo , že se musí deník poslat pořadateli včas. I přes to, že ještě nebyla databáze, byl jen seznam volaček z novin Milana 42, tak se v deníkách našli takové zrůdnosti, že jsme měli obavu zda má cenu vůbec ligu provozovat. Jediné řešení bylo vytvořit propozice. No a již jsme u toho důvodu proč ta omezení jsou. Je to jen, protože byli, jsou a budou podvodníci. Pokud se v budoucnu opět utáhnou "opratě" bude to jen proto že se našli vychcánkové. Domnívám se že k tomu nedojde

Ahoj Venco a co si pod pojmem "vychcánkové" představuješ? Pokud někoho, kdo zapíše do deníku to co slyší a tedy PRAVDU, pak nevím.
Venca Chotěšov CL-39
citovat
O tom právě jsou ty změny v přístupu k hodnocení deníků. Databáze zůstane stále stejně přesná a důsledná v přesném označení volačky , dom.QTH , přechod. QTH a lok. Z ní právě bude kontrolor vycházet. Podle ní bude hodnotit zda se jedná o překlep, nedokonalý zápis apd. Nebude se stávat aby Pepa a Jozef, Josef byly chybné. Nebude se hledět na ˇ´- apd. Bude se posuzovat zda Kopec nebo Vrch čí Hora nesou jedno a to samé. Ale k tomu je zapotřebí přesné podklady (databáze). Zatím jsou propozice změněny tak aby byla možnost uplatnění této benevolence. A to zda se Fousáč pod svoji práci podepíše? určitě ano a nevím proč ne. Svoji práci dělal perfektně podle propozic a chyby označoval přesně tak jak to předpis požadoval a bude to dělat zase bezchybně podle jen podle nových pravidel. Nové propozice přijdou v platnost až od příštího ročníku, ale přístup k opravám dozná změn již nyní.
Co se týká deníku CL6 zda je možno do něj "nasypat" jiný formát? Tak ano excel a word bez problémů, ale musí se to umět. Musí dotyční chtít to umět. Jde to přes podpůrný XLS2C6V který je ke stažení na našich stránkách. Ze soutěží EBH občas přichází deníky v excelu a to i přes to, že to nebylo v propozicích. Nebyl problém po dohodě vyjít vstřic.