Je tomu jen několik málo dní, co je vrchol kóty Loučná (JO60TP) ve východních Krušných horách obsazen zcela novým meteoradarem. Prozatím pracuje v X pásmu ( 8 - 12 GHz), ale jak i nápis na radomovém krytu napovídá, bude provozován i v C pásmu, tedy někde mezi 4 a 8 GHz. Jeho výkon lze na C pásmu očekávát do 5 kW. V X pásmu pak typicky povolovaných 10 kW.
Ovšem nutno říci, že to není kontinuálně vyzářený výkon. Princip radaru nechť si každý přečte jinde a to například v sérii článku Jak se děla radar: anténa, vysílač, zpracování obrazu (mimochodem autor článků je zároveň autorem těchto radarů). Ale je pravdou, že Loučná se patrně stane nepoužitelnou kótou pro kmitočty pod 50 MHz a to zejména kvůly spínaným zdrojům ale i ELMG. Na Loučné je totiž radar asi 100m od přístřešku, odkud se obvykle vysílá. Ovšem Meteopress své radary údajně zapíná jen když v jejich okolí jsou detekovatelné dešťové a bouřkové mraky, jestli to tak skutečně je, nemohu hodnověrně sdělit. Jestli tomu tak je, pak nás to až tak trápit nemusí, osobně za bouřky anténu stahuju a pokud by mě na blížící se bouřku upozornilo rušení, možná by to byla nakonec i výhoda.
Ale samotného mě zajímá, jak se bude radar chovat ke svéu rádiovému okolí. Až budou tedy data dostupná, podělím se zde o výsledky srovnávacího měření. Prozatím jen foto z místa.
Pro rejpaly: obojí foceno na 100m bez stativu, proto jsou hrany trochu mázlé...
Komentáře