CB klub Česká Lípa CL - Charlie Lima CB klub Česká lípa, z.s.
Aktuality

POZOR, POZOR!!! Holice 2022 Vyhlašování výsledků CB soutěží bude ve Velkém sále 27.8.2022 od 13 hod. Program ZDE.

 

Vyzýváme členy CB klubu Česká Lípa, kteří se na klubovém webu ještě nepřihlásili, aby tak učinili v zájmu řádné informovanosti o dění v klubu. Viz článek o registraci.

EBH 2021 via CL95

Kategorie: Éter bez hranic, Všechny články
EBH 2021 via CL95 Letošní EBH jsem pojal jako spíše rekreační a podle toho vypadá i můj deník...

 

Původní plán bylo vyjet opět na Loučnou, což je kopec na kterém jsem byl zatím vždy spokojen a to nejen na našem CB pásmu. On se svou výškou 935m je solidní kótou s výhledem do velké části naší domoviny a "lítá" to tam pěkně. Na obrázku je model přímé viditelnosti mězi vysílací anténou a potenciální přijímací anténou:

 

Nicméně jsem ale od OK1JAX dostal pozvánku k účasti v tomto našem CB závodě s odvysíláním z Cínoveckého střediska radioklubu OK1KPU.  Neváhal jsem moc dlouho a pozvánku jsem potvrdil. Vysílací středisko se nachází ve výšce asi 865m, ve směru do Čech je tedy za Cínoveckým hřbetem, ale kluci to mají vychytané a věž je už nad terénem.  Takže moje anténa byla na věži ve výšce dalších asi 20m nad terénem a s dohledovostí ANTÉNA - ANTÉNA to nakonec z cínovce vypadalo následně:

 

Změna oproti Loučné byla téměř k nerozeznání. Takže to pohodlí, které středisko skýtalo, to naprosto převážilo. Už to ale nic nevypovídalo o tom, jak to bude vypadat se získáváním QSO. Nedalo mi to ani třicet spojení se soutěžní stanicí. Ano, teď už vím, že se počítá spojení i s nesoutěžní stanicí, ale dopisovat tolik spojení zpětně do mého soutěžního deníku - na to jsem byl už moc línej a proto nemám ani polovoninu toho, co mají jíní účastnící Éteru. Moje mapa spojení nakonec vypadá jako slepá mapa na zeměpis základní školy:

A to ještě netuším, co mi bude vyškrtnuté za deníku jako neplatné spojení... No ale není to takhle náhodou nápadně podobné té mapě s přímou viditelností mezi anténama?  Já bych si dovolil říct, že až moc jsou si podobné. Až na dvě spojení na moravu a Slovensko jsou všechny "na přímou viditelnost" a ty dvě spojené, které jsou mimo přímou viditelnsot pro změnu hravě vysvětlí následující matematický model šíření vlny na středu CB pásma s vyzářeným výkonem z antény 30W.

Teď možná někoho napadne, že jsem nedodržel podmínky všeobecného oprávnění a vysílal jsem nepovoleným výkonem.  Ale není tomu tak. Použil jsem do závodu směrovou anténu typu HB9CV. Ta má zisk asi 10 dBi. Napájím jí-li 4W, je to po převedení 36 dBm. K tomu přičtu zisk antény a hned je to 46 dBm vyzařeného výkonu, bez započítání ztrát. Ztráty vznikají vedením po napáječi, konektorech, SWR metru a podobně. Já používám RG213, ten má útlum na 30MHz asi 3 dB/100m. Jenže já na něm prádlo nevěším a stačí mi 20m a to je útlum už jen 0,6 dB. V sestavě mám zapojený SWR metr, 1/4 vlný zkratovací pahýl a celkem 6 PL konektorů. Každý konektor má útlum 0,1 dB. Zkratovací pahýl má na rezonančním kmitočtu (střed CB pásma) útlum téměř nulový, zato na ostatních kmitočtech maximální a současně působí jako galvanické pospojení všech částí antény proti statické elektřině. Celkem mi tedy útlum vychází 1,2 dB, který odečtu od oněch 46 dBm a získám 44,8 dBm a to je po přepočtu zpět na watty rovných 30W vyzářeného výkonu ve směru antény.

Jen pro porovnání při použití běžné 5/8 antény se ziskem cca 3-4 dBi a dodaném výkonu 4W ze stanice se anténou vyzáří pouhých 6-8W a ještě k tomu všesměrově. Vzorec pro převod výkonu ve wattech na dBm je PdBm=10*LOG(Pw)+30

A jaký je závěr? Jsem zvědav na vyjádření TmR ohledně vlivu počasí a dalších přírodních veličin, ale já mám takový závěr, že to stálo za prd a jen mohu smutně souhlasit s vyjádřením Venci Chotěšovskýho, který to schrnul ve svém článku.  Mě se ale závod líbil, a až na pár jedinců, kteří vždy vletěli na nějaký kanál a bez odposlechu, jestli je volno, neurvale skákali do rozdělaného spojení, jsem si to uživ v příjemné atmosféře mezi lidmi stejně anténou praštěnými.

Nakonec přidám odkaz na fotokroniku vysílacího střediska na cínovci, kde jsou již vloženy fotografie jak z měření antén a instalace, tak i samotného "boje" o body. OK1JAX zkoušel své radioamatérské zařízení, které poslouchalo krásně a velice užitečný byl tzv. vodopád, na kterém se vizualizoval provoz v celém CB pásmu. Vysílat ale nejde, protože výrobce (asi i v elku rozumě) v zařízení zakázal TX jinde než v AMA pásmech.

Komentáře

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Tomáš mobil Roudnice
odpovědět citovat
No myslím si, že jsi do místní party dobře zapadl, teda váhou.
odpovědět citovat
Áno keď je prihlásených 88 staníc po kopcoch tasko sa dá na niektorých miestach nájsť voľný kanal keď mame len 40. 10
Venca Chotěšov CL-39
odpovědět citovat
Zdravím Vás oba pánové !!
Soptíku mám dojem, že ti to chodilo lépe než obvykle, ale podmínky opravdu nebyly dobré. Přesto se dařilo připraveným a soutěž probíhala parádně. Ano občas se některé stanice prosazovaly velmi důrazně, ale domnívám se, že to bylo v únosných regulích. Mám již svůj tip na panáčka stojícího na bedně a to ještě, než přišel první deník, tak jsem si tip napsal a jsem zvědav jestli si budu moci sám sobě vyplatit odměnu. 1
Tak ať se daří jak tobě Jordáne, tak tobě Soptíku.
Jordán Nový Jičín
odpovědět citovat
Hezký a poučný článek Soptíku. A k dovětku pod článkem dodávám, že pak existuje ještě hulákání do kanálu - vesměs navazující na opici, ale to je již mimo toto téma 2 . Hezký den všem. Jordán 10
Soptík Hřensko CL-95
odpovědět citovat
A rovnou dodám, že jsem zaslechl významný odpor vůči používání slova "kanál". Jenže přímo pod tímto označením je to tak uvedeno i v aktuálním VO-R/7/11.2016-12. Takže vysílat mohu na kmitočtu 27,205 MHz ale i na kanále 20 a stejně tak budu i nadále dávat výzvu na kanále! Vyzvu do kanálu provádím pravidelně každé ráno a dokonce se mi zatím daří se před tím i vzbudit 2